Reklama

Wańkowa „bieszczadzką Białką”

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wańkowa „bieszczadzką Białką” - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W miejscowości Wańkowa położonej w gminie Olszanica powstaje jedna z najatrakcyjniejszych na Podkarpaciu stacji narciarskich. Zapoczątkuje ona działalność Centrum Aktywnej Turystyki i Sportu „BIESZCZAD SKI”, które ma stać się kołem zamachowym rozwoju gminy.

Już kilka lat temu samorządowcy z gminy Olszanica wespół z władzami Politechniki Rzeszowskiej chcieli zaskoczyć miłośników zimowych Bieszczadów atrakcyjną ofertą sportowo-turystyczną. Marzenia te wiązali z projektem utworzenia Centrum Sportów Zimowych w Bezmiechowej, stanowiącego integralną część Akademickiego Ośrodka Szybowcowego, jaki powstał na Politechnice Rzeszowskiej.

 

 

Był on ciekawym połączeniem „lotniczej Bezmiechowej” z „narciarską Paszową”, opartą o trasy zjazdowe prowadzące ze szczytu Kamionki (631 m. n.p.m.) w kierunku miejscowości Paszowa. Niestety, próba ta, podobnie jak kilka innych wcześniej inicjowanych w Bieszczadach, rozbiła się o mur przepisów związanych z ochroną środowiska. 

Samorządowcy z Olszanicy nie pogodzili się z przegraną. Opracowali nowy, własny, nieco skromniejszy projekt utworzenia na terenach gminnych stacji narciarskiej, opartej o trasę zjazdową długości ponad 1 km, prowadzącą w kierunku Wańkowej, niewymagającą dokonania większych cięć drzewostanów. 

Opracowana koncepcja szybko przerodziła się w ciekawy projekt, przewidujący budowę 4-osobowej kolejki krzesełkowej z niezbędnym zapleczem technicznym, 400-metrowego wyciągu talerzykowego i „taśmociągu” dla narciarzy - maluchów, wysokiej klasy systemu naśnieżania, monitoringu oraz instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Sercem ośrodka będzie budynek użyteczności publicznej przeznaczony na gastronomię, zaplecze sanitarne, wypożyczalnię sprzętu. Obiekt b. szkoły w Wańkowej zamieniony zostanie w ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy, mieszczący 47 miejsc.   

Opracowując projekt, pomyślano o tym, aby centrum „Bieszczad Ski” funkcjonowało nie tylko zimą, ale także latem. Letnią super atrakcją, jaka znalazła się w planach, winna stać się czterolinowa, najdłuższa w Polsce i jedna z najdłuższych w Europie tyrolek. 

Od pewnego czasu zdecydowanie stawiamy na rozwój turystyki, chcąc, aby to właśnie ona była kołem zamachowym rozwoju gminy. Już dziś nasza oferta jest zauważalna przez turystów. Niesłabnącą popularnością cieszą się nasze drezyny rowerowe, coraz większą renomę zdobywa bieszczadzkie piwo warzone w browarze Ursa Maior w Uhercach Mineralnych, a swoich zwolenników ma również Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła, która powstała w tej miejscowości. Jeśli tę ofertę wzmocni zimowe Centrum Aktywnej Turystyki i Sportu, gmina Olszanica stanie się jeszcze bardziej rozpoznawalną na turystycznej mapie Polski.

– mówi wójt Krzysztof Zapała. 

Mieszkańcy gminy już zdążyli dostrzec zmiany, jakie w ich życie wnosi rozwój turystyki. Ich domostwa zmieniają swoje oblicza, zwiększa się liczba gospodarstw agroturystycznych. Na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie wzrosła cena gruntów, pojawiają się nowi inwestorzy, zarówno zewnętrzni, jak i miejscowi, z terenu gminy. 

 

- Jestem przekonany, że powstanie ośrodka „Bieszczad Ski” stanie się dodatkowym impulsem dla aktywności naszych mieszkańców i zachętą dla inwestorów pochodzących spoza naszych terenów. Choć informacja o tej inwestycji dopiero co ujrzała światło dzienne, mamy już pierwsze sygnały, które to potwierdzają. Jeden pochodzi nawet z Wielkiej Brytanii, gdzie jeden z naszych mieszkańców, na wieść o budowie ośrodka, podjął decyzję o powrocie, mając jakiś pomysł na utworzenie biznesu z nim związanego. Takie przykłady bardzo nas cieszą, gdyż najlepiej przekładają się na rozwój gminy, a tym samym na poprawę warunków życia jej mieszkańców.

– stwierdza zastępca wójta Robert Petka.

Na pytanie – czy mają ambicje, aby stać się konkurencją dla Ustrzyk Dolnych? – odpowie: - Na nasz projekt nie patrzymy w kategorii konkurencji. Mamy świadomość, że nigdy nie będziemy Mekką narciarstwa zjazdowego. Powstanie centrum „Bieszczad Ski” będzie poszerzeniem oferty sportowo-turystycznej skierowanej do turystów. Im więcej będzie takich ofert, tym więcej ich będzie w Bieszczady przyjeżdżać. I o to właśnie chodzi.

Gdy pojawiła się pierwsza koncepcja „zimowej Wańkowej”, inwestycja miała kosztować 11-12 milionów złotych. Teraz koszt budowy szacuje się na 30 milionów. Władze gminy nie ustają w zabiegach, aby jak największa część tej kwoty pochodziła z dotacji. Mają sojuszników sprawy w marszałku województwa Władysławie Ortylu, a także wśród osób decyzyjnych w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Gmina już otrzymała wsparcie z Regionalnego Programu Inwestycyjnego oraz ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Aktualnie ubiega się o dotacje w ramach Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych, bardzo licząc na środki pochodzące z programu dla gmin turystycznych oraz z programu dla miejscowości popegeerowskich. 

Starania o dotacje nie wstrzymują zainicjowanych już działań. – Uruchomiliśmy już pięciu inwestorów, realizujących to zadanie. Niemal każdego dnia mamy z nimi kontakt, czyniąc konkretne ustalenia. Wydajemy kolejne decyzje o warunkach zabudowy. Innymi słowy, żyjemy tym tematem, gdyż uważamy, że zasługuje na to – mówi wójt Krzysztof Zapała. – Wkrótce mało znana dotychczas Wańkowa uzyska nowe oblicze. Będzie o niej głośno. Może nie będzie to coś w wymiarze Białki Tatrzańskiej, ale na pewno będzie to nasza „bieszczadzka Białka” – dodaje zastępca wójta Robert Petka, skądinąd absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i instruktor narciarstwa w jednej osobie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy