reklama

Potrącenie zwierzęcia - co robić krok po kroku! [INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Potrącenie zwierzęcia - co robić krok po kroku!  [INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA] - Zdjęcie główne

Reaguj! Nie zostawiaj na drodze! | foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWielokrotnie spotykamy się tematem potrącenia zwierzęcia. Niestety to zjawisko zdarza się często i czasem nie mamy na nie wpływu. Temat bardzo ważny, ale jak też widzimy wciąż dla wielu osób kontrowersyjny. Pokutuje przekonanie " że to tylko pies, to tylko kot ". Żeby lepiej zrozumieć problem, warto przedstawić kilka podstaw prawnych dotyczących tego zagadnienia.
reklama

Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21.08.1997 (Dz.U. 1997 Nr 111 poz. 724) zaczyna od przedstawienia zagadnienia czym jest zwierzę. Tak też w art. 1. ust.1 czytamy "Zwierzę,  jako istota żyjąca,  zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie,  ochronę i opiekę".

 

reklama

Potrącenie zwierzęcia jest jednym z wielu  zagadnień, poruszanych w powyższej ustawie.  W art.25 czytamy:  "Prowadzący pojazd mechaniczny,  który potrącił zwierzę,  obowiązany jest w miarę możliwości,  do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w  art. 33 ust.3. Służbami wymienionymi w art.33 ust. 3 są: PolicjaStraż Gminna (Miejska), lekarz weterynarii, Polski Związek Łowiecki, Straż Graniczna, Służba Leśna itd. 

Nawet jeśli jesteśmy najbardziej ostrożnymi kierowcami, wypadek może zdarzyć się zawsze. Trzeba jednak pamiętać, że mamy obowiązek w takiej sytuacji zachować się odpowiedzialnie. Jeśli już taka sytuacja się wydarzy, obowiązkiem kierowcy jest udzielić pomocy poszkodowanemu zwierzęciu.

reklama

 Co w przypadku kiedy nie umiemy sami udzielić pomocy zwierzęciu,  gdyż zwyczajnie się na tym nie znamy? 

Wtedy zapewniamy minimum, które wymaga od nas ustawa, czyli zawiadomienie służb o potrąceniu zwierzęcia. Często spotykamy się z postawą,  że ludzie nie składają takiego zawiadomienia, argumentując tym, że boją się konsekwencji, jakie ich czekają za potrącenie zwierzęcia. Tutaj absolutnie uspokajamy. Oczywiste jest, że jeśli chodzi o potrącenie przypadkowe bliżej sprecyzowane nieumyślne, kierowca nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności karnej. W przypadku jeśli mamy do czynienia z umyślnym potrąceniem zwierzęcia bądź potrąceniem ze skutkiem śmiertelnym jest ono oceniane jako zabicie lub usiłowanie zabicia tym samym zakwalifikowane jako przestępstwo.

reklama

Tyle służb do wyboru zatem komu ostatecznie zgłosić zdarzenie ? 

Najszybszym możliwym rozwiązaniem jest zgłoszenie zdarzenia na ogólnopolski telefon alarmowy 112 lub telefon Policji 997. Warto też pamiętać,  że niedopełnienie tego  obowiązku jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 5000 PLN. 

 

A co jeśli jesteśmy świadkami wypadku a kierowca, który kierował pojazdem, nie udzielił pomocy zwierzęciu,  nie powiadomił służb i odjechał z miejsca zdarzenia, pozostawiając ranne zwierzę? 

Warto postarać się zapamiętać numery rejestracyjne pojazdu,  sprawdzić, czy zwierzę żyje i możliwie szybko udzielić mu pomocy oraz zawiadomić służby.  

 

Pamiętajmy! 

Nieumyślne potrącenie zwierzęcia jest wypadkiem, a kierowca nie będzie karany z powodu takiego zdarzenia. Natomiast karze podlega ten, kto nie udzieli pomocy potrąconemu zwierzęciu lub nie zachowa minimum wymogu,
czyli nie zawiadomi odpowiednich służb.  

 

 

reklama

Teraz schemat działania w skrócie. Zapisz - zapamiętaj i stosuj!

 

POTRĄCIŁEŚ ZWIERZĘ?

 

 Podejmij działania: 

  1. sprawdź,  czy zwierzę żyje 
  2. w miarę swojej wiedzy udziel mu pomocy 
  3. zadzwoń pod nr tel. 112 lub 997 i powiadom o zdarzeniu 
  4. jeśli nie możesz pozostać na miejscu zdarzenia, poinformuj o tym służby.  
 

JESTEŚ ŚWIADKIEM ZDARZENIA? 

 

Podejmij działania: 

  1. postaraj się zapamiętać  numery rejestracyjne samochodu i jak najwięcej szczegółów 
  2. sprawdź, czy zwierzę żyje 
  3. w miarę swoich możliwości udziel mu pomocy 
  4. zadzwoń pod nr tel. 112 lub 997 i zawiadom służby 
  5. pozostań na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu służb.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo