Reklama

Potrącenie zwierzęcia - co robić krok po kroku! [INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Potrącenie zwierzęcia - co robić krok po kroku!  [INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA] - Zdjęcie główne

Reaguj! Nie zostawiaj na drodze! | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielokrotnie spotykamy się tematem potrącenia zwierzęcia. Niestety to zjawisko zdarza się często i czasem nie mamy na nie wpływu. Temat bardzo ważny, ale jak też widzimy wciąż dla wielu osób kontrowersyjny. Pokutuje przekonanie " że to tylko pies, to tylko kot ". Żeby lepiej zrozumieć problem, warto przedstawić kilka podstaw prawnych dotyczących tego zagadnienia.

Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21.08.1997 (Dz.U. 1997 Nr 111 poz. 724) zaczyna od przedstawienia zagadnienia czym jest zwierzę. Tak też w art. 1. ust.1 czytamy "Zwierzę,  jako istota żyjąca,  zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie,  ochronę i opiekę".

 

Potrącenie zwierzęcia jest jednym z wielu  zagadnień, poruszanych w powyższej ustawie.  W art.25 czytamy:  "Prowadzący pojazd mechaniczny,  który potrącił zwierzę,  obowiązany jest w miarę możliwości,  do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w  art. 33 ust.3. Służbami wymienionymi w art.33 ust. 3 są: PolicjaStraż Gminna (Miejska), lekarz weterynarii, Polski Związek Łowiecki, Straż Graniczna, Służba Leśna itd. 

Nawet jeśli jesteśmy najbardziej ostrożnymi kierowcami, wypadek może zdarzyć się zawsze. Trzeba jednak pamiętać, że mamy obowiązek w takiej sytuacji zachować się odpowiedzialnie. Jeśli już taka sytuacja się wydarzy, obowiązkiem kierowcy jest udzielić pomocy poszkodowanemu zwierzęciu.

 Co w przypadku kiedy nie umiemy sami udzielić pomocy zwierzęciu,  gdyż zwyczajnie się na tym nie znamy? 

Wtedy zapewniamy minimum, które wymaga od nas ustawa, czyli zawiadomienie służb o potrąceniu zwierzęcia. Często spotykamy się z postawą,  że ludzie nie składają takiego zawiadomienia, argumentując tym, że boją się konsekwencji, jakie ich czekają za potrącenie zwierzęcia. Tutaj absolutnie uspokajamy. Oczywiste jest, że jeśli chodzi o potrącenie przypadkowe bliżej sprecyzowane nieumyślne, kierowca nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności karnej. W przypadku jeśli mamy do czynienia z umyślnym potrąceniem zwierzęcia bądź potrąceniem ze skutkiem śmiertelnym jest ono oceniane jako zabicie lub usiłowanie zabicia tym samym zakwalifikowane jako przestępstwo.

Tyle służb do wyboru zatem komu ostatecznie zgłosić zdarzenie ? 

Najszybszym możliwym rozwiązaniem jest zgłoszenie zdarzenia na ogólnopolski telefon alarmowy 112 lub telefon Policji 997. Warto też pamiętać,  że niedopełnienie tego  obowiązku jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 5000 PLN. 

 

A co jeśli jesteśmy świadkami wypadku a kierowca, który kierował pojazdem, nie udzielił pomocy zwierzęciu,  nie powiadomił służb i odjechał z miejsca zdarzenia, pozostawiając ranne zwierzę? 

Warto postarać się zapamiętać numery rejestracyjne pojazdu,  sprawdzić, czy zwierzę żyje i możliwie szybko udzielić mu pomocy oraz zawiadomić służby.  

 

Pamiętajmy! 

Nieumyślne potrącenie zwierzęcia jest wypadkiem, a kierowca nie będzie karany z powodu takiego zdarzenia. Natomiast karze podlega ten, kto nie udzieli pomocy potrąconemu zwierzęciu lub nie zachowa minimum wymogu,
czyli nie zawiadomi odpowiednich służb.  

 

 

Teraz schemat działania w skrócie. Zapisz - zapamiętaj i stosuj!

 

POTRĄCIŁEŚ ZWIERZĘ?

 

 Podejmij działania: 

  1. sprawdź,  czy zwierzę żyje 
  2. w miarę swojej wiedzy udziel mu pomocy 
  3. zadzwoń pod nr tel. 112 lub 997 i powiadom o zdarzeniu 
  4. jeśli nie możesz pozostać na miejscu zdarzenia, poinformuj o tym służby.  
 

JESTEŚ ŚWIADKIEM ZDARZENIA? 

 

Podejmij działania: 

  1. postaraj się zapamiętać  numery rejestracyjne samochodu i jak najwięcej szczegółów 
  2. sprawdź, czy zwierzę żyje 
  3. w miarę swoich możliwości udziel mu pomocy 
  4. zadzwoń pod nr tel. 112 lub 997 i zawiadom służby 
  5. pozostań na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu służb.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy