reklama

Na Podkarpaciu trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Ważny komunikat dla mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Na Podkarpaciu trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Ważny komunikat dla mieszkańców - Zdjęcie główne

Jak wygląda szczepionka i na jakie gatunki działa? | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieW dniach od 26 czerwca do 5 lipca 2025 roku na terenie całego województwa podkarpackiego prowadzona jest dodatkowa akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. O działaniach informuje Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
reklama

Szczepienia obejmą całe województwo

Zaplanowane działania mają na celu dalsze ograniczenie ryzyka występowania wścieklizny wśród dzikiej fauny. Program szczepień obejmie cały obszar województwa podkarpackiego, z wyłączeniem terenów silnie zurbanizowanych oraz zbiorników wodnych.

Szczepionki będą rozrzucane z samolotów nad odpowiednimi obszarami, natomiast w pobliżu osiedli ludzkich zastosowane zostanie ręczne wykładanie przynęt. Całość wpisuje się w długoletni, cykliczny program szczepień doustnych realizowanych wiosną i jesienią.

Jak wygląda szczepionka i na jakie gatunki działa?

W ramach akcji wykładana będzie specjalna przynęta, emitująca charakterystyczny zapach, mający przyciągnąć lisy i jenoty. Wewnątrz przynęty znajduje się aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. Preparat ma działanie uodparniające wyłącznie w odniesieniu do lisa rudego i jenota azjatyckiego.

Ważne zalecenia dla mieszkańców

Z uwagi na możliwość przypadkowego kontaktu ludzi i zwierząt domowych ze szczepionką, Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina o kilku istotnych zasadach:

reklama

  • Nie należy dotykać przynęt – kontakt człowieka powoduje, że nie zostaną one przyjęte przez dzikie zwierzęta.
  • W przypadku przypadkowego dotknięcia przynęty, należy dokładnie umyć ręce i miejsce kontaktu wodą z mydłem.
  • Jeśli dojdzie do bezpośredniego kontaktu ze szczepionką zawartą w przynęcie (np. przy uszkodzeniu kapsułki), konieczna jest konsultacja lekarska.

Co z domowymi zwierzętami?

W okresie trwania akcji, a także przez 14 dni po jej zakończeniu, mieszkańcy województwa są proszeni o:

  • Trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, szczególnie psów i kotów, które mogłyby wejść w kontakt z przynętami.
  • Wstrzymanie się od polowań na obszarach objętych szczepieniami.

Cel: eliminacja zagrożenia wścieklizną

Podjęte działania mają na celu skuteczne zabezpieczenie zarówno zwierząt, jak i ludzi przed groźną chorobą zakaźną, jaką jest wścieklizna. Regularne szczepienia dzikiej fauny są sprawdzonym środkiem zapobiegawczym, który od lat realizowany jest w województwie podkarpackim.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo