Reklama

Potrzebujesz kominiarza? Wybraliśmy dla Was najlepszych na Podkarpaciu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej przewody kominowe i spalinowe (będące w użytku) powinny być regularnie kontrolowane oraz oczyszczane. Jednak w wielu przypadkach, w tym szczególnie wśród osób mieszkających w domach jednorodzinnych, świadomość tego obowiązku jest niewielka lub z różnych innych przyczyn kontrole są wykonywane są zbyt rzadko albo też pomija się je w ogóle.

Dlaczego trzeba czyścić komin?

Nieczyszczony komin sprawi, że nagromadzona sadza (czysty węgiel) ulegnie samozapłonowi, co w wielu przypadkach doprowadza do pożaru budynku. Paląca się sadza w kominie często osiąga temperaturę 1200 stopni Celsjusza! Komin najczęściej pali się w nocy. Przez nieczyszczony komin możemy ulec śmiertelnemu zatruciu czadem!

Czy trzeba czyścić komin?

W Polsce czyszczenie kominów jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości. Informuje o tym rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2010 roku.

Po co chodzi kominiarz?

Przegląd kominiarski to złożony proces. Obejmuje on badanie techniczne przewodów kominowych, zarówno tych służących do odprowadzania dymu, jak i wentylacji. Kominiarz sprawdza również drożność i szczelność komina. Jego obowiązkiem jest także przeczyszczenie i udrożnienie przewodów kominowych.

Jak często należy czyścić komin?

Kominiarz powinien odwiedzić nasz dom przynajmniej raz na kwartał. Zwłaszcza, jeśli dom ogrzewamy różnego rodzaju paliwem stałym typu: węgiel, koks, drewno. Jeśli podczas kolejnych wizyt zauważamy, że zanieczyszczeń jest bardzo dużo, lepiej zdecydować się na częstsze wizyty kominiarza.

Na czym polega czyszczenie kominów?

Czyszczenie przewodów w przypadku kominów dymowych polega na usunięciu zanieczyszczeń osadzających się na ściankach komina, takich jak sadza i smoła. Natomiast jeśli chodzi o przewody spalinowe i wentylacyjne, należy oczyścić je z pajęczyn i ptasich gniazd, które blokują przekrój komina.

Jak dbać o komin?

Przeglądu komina powinniśmy dokonywać przynajmniej raz w roku przed sezonem grzewczym. Najlepiej zlecić to zadanie kominiarzowi, który fachowym okiem oceni stan przewodu i w razie potrzeby kompleksowo go oczyści. Jeżeli jednak z jakichś powodów nie będzie to możliwe, komin z zanieczyszczeń możemy oczyścić sami.

Jaki jest koszt czyszczenia komina?

Orientacyjnie można przyjąć, że koszt czyszczenia komina wraz ze sprawdzeniem jego stanu powinien wahać się w przedziale od 100 do maksymalnie 200 zł.

Jak długo palą się sadze w kominie?

Ile czasu trwa przeciętny pożar w kominie? Sadza pali się bardzo szybko, a wypalanie może potrwać zaledwie kilkanaście minut. Średni czas wypalania się sadzy będzie zależał od takich czynników jak stopień zanieczyszczenia sadzą i wysokość komina.

Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy