Reklama

Lesko już nie jest strefą wolną od LGBT. Radni powiatowi podjęli decyzję!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kamil Mielnikiewicz

Lesko już nie jest strefą wolną od LGBT. Radni powiatowi podjęli decyzję! - Zdjęcie główne

Lesko | foto Kamil Mielnikiewicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 5 kwietnia odbyła się sesja Rady Powiatu w Lesku. Wśród punktów obrad zapisany był ten w sprawie podjęcia stanowiska w sprawie uchylenia Stanowiska Rady Powiatu Leskiego z dnia 26 kwietnia 2019 r. w sprawie powstrzymania ideologii „LGBT” w Powiecie Leskim. Lesko przestało "świecić się" na czerwono na mapie atlasu nienawiści, ale czy tak naprawdę zmieniły się przekonania radnych?

 

Bronili powiat przed ideologią LGBT

14 maja 2019 roku Rada Powiatu Leskiego w mediach społecznościowych opublikowała swoje stanowisko w sprawie powstrzymania ideologii "LGBT" w Powiecie Leskim.

Rada Powiatu Leskiego przyjęła deklarację pod tytułem "Powiat Leski wolny od ideologii LGBT", której celem była w ocenie radnych "obrona wspólnoty samorządowej przed radykałami dążącymi do rewolucji kulturowej w Polsce poprzez atak na wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorstw".

Radni, powołując się na dobro życia rodziny i wolności deklarowali, że samorząd, który reprezentują, nie będzie ingerować w prywatną strefę życia Polek i Polaków, twierdzili, że "nie dadzą narzucić sobie wyolbrzymionych problemów i sztucznych konfliktów", które jak twierdzili, niesie ze sobą ideologia LGBT. 

 


W swoim stanowisku podkreślali, że nie zgadzają się na wprowadzenie funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach tak zwanych latarników i że będą strzegli prawa do wychowywania dzieci zgodnego z przekonaniami rodziców. Deklarowali, że "zrobią wszystko, aby do szkół nie mieli wstępu przyjaciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci w myśl tak zwanych standardów Światowej Organizacji Zdrowia".

Deklarowali również że "będą chronili uczniów, dbając o to, aby rodzice z pomocą wychowawców mogli odpowiedzialnie przekazać im piękno ludzkiej miłości". Na koniec deklaracji stwierdzili, że "nie pozwolą wywierać administracyjnej presji na rzecz stosowania poprawności politycznej w wybranych zawodach", co jak stwierdzili, słusznie nazywane jest niekiedy homopropagandą.

W ich mniemaniu należało chronić między innymi nauczycieli i przedsiębiorców przed narzucaniem im nieprofesjonalnych kryteriów działania w szczególności w pracy wychowawczej czy doborze pracowników, czy też kontrahentów. Podkreślali, że powiat leski w realizacji swoich publicznych zadań będzie wierny tradycji narodowej i państwowej. 

Jest deklaracja anty LGBT nie będzie pieniędzy

Waldemar Buda wiceminister resortu funduszy i polityki regionalnej we wrześniu 2021 r. wysłał pisma do samorządów, które przyjęły tak zwane uchwały anty-LGBT, prosząc o ich analizę i weryfikację. Wszystko to po tym, kiedy Komisja Europejska zapowiedziała wstrzymanie wypłat środków z programu "REACT-EU". Województwa, które przyjęły takie dokumenty, mogą stracić wiele milionów euro. Myśl utraty unijnych funduszy zmusiła podkarpackich radnych (w większości z Prawa i Sprawiedliwości) do pochylenia się nad uchwałą "anty-LGBT". 27 września 2021 roku, radni przyjęli specjalny dokument, w którym uchylili podkarpacką uchwałę "anty-LGBT". Stanowisko radnych leskich pozostało jednak nadal bez zmian.

Aktywiści zadali trudne, publiczne pytania radnym z Leska

 

Jako aktywiści i aktywistki z grupy LGBT+ Activist Sanok oraz wszystkie osoby, którym leży na sercu dobrostan, bezpieczeństwo i przyszłość osób LGBT+ (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queerowe, interpłciowe i aseksualne) na Podkarpaciu, chcemy zabrać głos w kwestii przyjętej 26 kwietnia 2019 roku uchwały w sprawie „powstrzymania ideologii LGBT w powiecie leskim”.
Aktywiści podkreślali, że osoby LGBT+ żyją wszędzie, w całej Polsce, niezależnie od przyjmowanych przeciwko nim uchwał i deklaracji. Podpierają się badaniami, które pokazują, że w każdym społeczeństwie stanowią oni między 5 a 10% ogółu. Jasno wynika, że osoby LGBT+ mieszkają zatem także i w Lesku, niewykluczone, że w naszym najbliższym otoczeniu. Pracują tu gdzie i my, chodzą do szkoły, spotykamy się z nimi w sklepie. 

Wystosowali pięć zasadniczych pytań do radnych powiatu leskiego w lutym 2023 roku, podkreślając, że przyjęcie tego stanowiska 26 kwietnia 2019 r. to nie tylko bezsensowne i niepotrzebne, ale przede wszystkim podłe łamanie praw człowieka, które należy nareszcie zakończyć.

Domagamy się równego traktowania nas i naszych przyjaciół z Leska. Nie zgadzamy się na traktowanie naszych sąsiadów jak mieszkanek i mieszkańców drugiej kategorii. Polska musi być wolna od nienawiści – wolna od uchwał skierowanych przeciwko osobom LGBTQIA!

- napisali na koniec swojego wystąpienia. 

 

Do radnych przemówił pieniądz

Tuż przed sesją rady powiatu leskiego zaplanowaną na 5 kwietnia pojawiło się nowe stanowisko radnych. Dotyczyło ono uchylenia wcześniej powziętego "Powiat Leski wolny od ideologii LGBT". 

Na sesji Rady Powiatu odbyło się głosowanie jawne w tej sprawie. Obecnych było 15 radnych i tak głosowali:


ZA głosowało 9 radnych:

 • Krajewski Franciszek
 • Kuzio Wiesław
 • Małecki Marek
 • Matuszewski Wiesław
 • Otta Lucyna
 • Pecka Krzysztof
 • Prajzner Dariusz
 • Solon Marian
 • Stelmach Wojciech
PRZECIW głosowało 4 radnych:

 • Bąk Agnieszka
 • Gajda Henryk
 • Olesiuk Andrzej
 • Wysata Ryszard
WSTRZYMAŁO SIĘ 2 radnych:

 • Owsianik Ryszard
 • Wątor Piotr

Inicjatorem zmiany stanowiska był przewodniczący Rady Powiatu Marek Małecki. Zapytaliśmy, go co było przyczyną zmiany przyjętego w 2019 roku stanowisko przeciwko "ideologii LGBT".

Moje poglądy absolutnie się nie zmieniają. Jestem katolikiem i nie jestem za popieraniem tej ideologii LGBT. Tu po prostu został użyty szantaż w stosunku do nas, samorządowców. Tu chodzi o kwestie tego typu, że nasz Urząd Pracy korzysta z wielu projektów, a Urząd Wojewódzki rozdysponowuje tymi pieniędzmi, a to są pieniądze unijne. Gdybyśmy nie uchylili tej ustawy, nasza młodzież mogłaby na tym stracić. Często korzystają np. ze środków unijnych na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, doposażenie stanowisk pracy i innych tego typu rzeczy. Takie sytuacje były w wielu powiatach, po prostu myśmy chyba zostali jednym z trzech powiatów, które miały nadal to stanowisko. Ja osobiście mam takie zdanie, że ja nikogo inaczej nie traktuję, nie oceniam tylko po prostu ja nie chcę, żeby moje wnuki, moje dzieci były kształcone w tej ideologii LGBT, więc jestem dalej przeciwnikiem, tylko musiałem ulec temu ze względu na dobro innych ludzi. Jestem radnym wybranym przez wielu mieszkańców mojego powiatu, więc muszę dbać o dobro szeroko pojęte wszystkich mieszkańców

- wyjaśnia nam Marek Małecki.

Po tłumaczeniach radnego Małeckiego nie pozostało żadnych złudzeń, co było powodem do zmiany stanowiska. 

Burmistrz Leska marzy o tolerancyjnym mieście dla każdego

Dobrze się stało, że Lesko zniknęło z mapy nienawiści i nie "świeci się" już na czerwono, jednak to niepełna radość.

Oczywiście, że dobrze się stało, że Powiat Leski wycofał się z uchwały, która dyskryminowała w środowisku lokalnym drugiego człowieka. Każdy, ale to dosłownie każdy mieszkaniec powiatu ma prawo swobodnie żyć, wedle własnych przekonań, światopoglądu czy różnorodnej orientacji seksualnej. Każdy człowiek jest wartościowy i żadne prawo lokalne nie powinno ingerować w podstawowe prawa i wolności przysługujące nam z przyrodzonej szeroko rozumianej ''godności ludzkiej''. Zabierałem głos wtedy, gdy Starostwo w Lesku podejmowało uchwałę anty LGBT. Mówiłem wówczas, że to bardzo zła decyzja. Dzisiaj, Starostwo się z tego wycofuje. Szkoda, że sztucznie - bo wszyscy wiemy, że nie zmieniło się postrzeganie Starostwa na pewne kwestie wrażliwe, ale do wycofania uchwały zmusiło Starostwo to, że dalej mając ją w obiegu prawnym narażeni bylibyśmy na utratę bardzo dużych środków unijnych

- mówi nam Adam Snarski burmistrz Leska.

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy