Zawód strażaka to nie tylko praca – to powołanie, które łączy w sobie odwagę, odpowiedzialność i bezinteresowność. W oczach społeczeństwa strażacy to bohaterowie codzienności – nie tylko gaszą pożary, ale także ratują ludzi z wypadków drogowych, pomagają podczas klęsk żywiołowych, wspierają mieszkańców w sytuacjach kryzysowych. Ich obecność budzi poczucie bezpieczeństwa, a ich działania – ogromny szacunek.
Tego ducha oddania i odwagi dało się szczególnie odczuć podczas obchodów Dnia Strażaka w Lesku, które odbyły się pod budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. To wydarzenie nie tylko uhonorowało strażaków, ale także przypomniało, jak wielkie znaczenie ma ich praca dla całej społeczności powiatu leskiego.
Modlitwa na początku drogi
Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, koncelebrowanej przez księdza dziekana Mieczysława Bąka, proboszcza parafii w Lesku. W liturgii udział wzięli również ksiądz Paweł Samborski, ksiądz prałat Artur Janiec oraz ksiądz doktor Bogdan Janik. Duchowy wymiar wydarzenia był istotnym punktem obchodów – strażacy wspólnie modlili się i dziękowali za opiekę oraz siłę w pełnieniu trudnej i wymagającej służby.
Uroczystość z podniosłą symboliką
Po zakończeniu mszy uczestnicy przemaszerowali pod siedzibę Komendy PSP w Lesku, gdzie odbyła się oficjalna część wydarzenia. Ceremonia rozpoczęła się od złożenia meldunku, który przyjął starszy brygadier Adam Wiśniewski, zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie. Następnie na maszt wciągnięto flagę państwową i odśpiewano hymn – gesty te, głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, podkreśliły wagę wydarzenia oraz szacunek wobec państwowych symboli.
Ta uroczystość jest doskonałym momentem na podsumowanie ostatniego okresu, a także wręczenia odznaczeń, awansów i wyróżnień
– powiedział brygadier Robert Wojciechowski, komendant PSP w Lesku.
Rok w liczbach i działaniach
Komendant brygadier Robert Wojciechowski przypomniał, że w 2024 roku strażacy z Leska interweniowali łącznie 600 razy zarówno na terenie powiatu, jak i wspierając jednostki w regionie. Podkreślił również rosnącą rolę struktur Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz siłę Ochotniczych Straży Pożarnych.
Okres ubiegłego roku to czas realizacji ważnych przedsięwzięć związanych z ciągłym doskonaleniem funkcjonowania struktur Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na obszarze powiatu oraz realizacji istotnych zadań i priorytetów wynikających z bieżących działalności komendy. Nad szeroko pojętym bezpieczeństwem przeciwpożarowym całego powiatu leskiego czuwa 50 strażaków i 2 pracowników cywilnych oraz ogromna siła kilkuset strażaków skupionych w 32 jednostkach OSP, w tym 12, które tworzą struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ubiegły rok był rekordowy, jeżeli chodzi o pozyskanie środków finansowych na wydatki bieżące. Dzięki temu mogliśmy przeprowadzić działania, które istotnie wpłynęły na pracę strażaków. Komenda w Lesku organizowała również wiele ćwiczeń ważnych z punktu widzenia powiatu. Przed nami stoją kolejne wyzwania. Od początku roku zaczęła obowiązywać ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jest to jeden z ważniejszych projektów w ostatnich latach. Głównym celem tego jest stworzenie spójnego systemu ochrony ludności, który umożliwi skuteczne reagowanie na sytuacje nadzwyczajne
– mówił brygadier Robert Wojciechowski.
Ważnym punktem strategii jest także budowa nowej siedziby komendy. Rada Powiatu Leskiego przekazała pod tę inwestycję grunt o powierzchni 1,81 ha, a trwają starania o wpisanie zadania do ustawy modernizacyjnej na lata 2026–2029.
Odznaczenia i awanse
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia państwowe i resortowe, w tym:
- Brązową odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” uhonorowani zostali: Andrzej Olesiuk, były starosta leski oraz starszy aspirant Marek Szatkowski.
- Odznakę św. Floriana za zasługi dla społeczności lokalnej otrzymał druh Mariusz Kaliniewicz.
- Srebrne Medale „Za zasługi dla pożarnictwa”: kapitan Anna Kozłowska, starszy kapitan Dawid Osenkowski.
- Brązowe Medale „Za zasługi dla pożarnictwa”: starszy ogniomistrz Mariusz Gnap, starszy ogniomistrz Wojciech Piątkowski.
Fot. Kamil Mielnikiewicz
Nadano również awanse w korpusach służbowych:
- Do stopnia starszego kapitana awansowali: kapitan Dawid Osenkowski, kapitan Tomasz Sykut.
- Do stopnia starszego aspiranta: aspirant Rafał Kabaj, aspirant Przemysław Siwarski, aspirant Damian Szuba.
- W korpusie podoficerów awansowani zostali: ogniomistrz Adam Brzozowski, młodszy ogniomistrz Gracjan Dżugan, starsi sekcyjni: Tomasz Januszczak, Damian Krajewski, Gabriel Kuncewicz i Łukasz Orłowski.
- W korpusie szeregowych: do stopnia starszego strażaka awansowani zostali Mateusz Fedor, Mateusz Konik, Adam Prajzner.
Za szczególne zaangażowanie i wzorową postawę nagrodą pieniężną wyróżniony został sekcyjny Tomasz Januszczak. W imieniu wszystkich odznaczonych i awansowanych podziękował młodszy kapitan Sławomir Szałajko, który 4 maja podczas centralnych obchodów w Warszawie otrzymał pierwszy stopień oficerski.
Głos wdzięczności i uznania
Głos zabrali również zaproszeni goście. Starszy brygadier Adam Wiśniewski, a także posłowie Piotr Uruski i Bartosz Romowicz, wyrazili wdzięczność i szacunek dla strażaków za ich codzienną gotowość i służbę na rzecz społeczeństwa. Szczególne słowa padły z ust starosty leskiego Wojciecha Stelmacha.
Praca strażaków to nie tylko praca, ale misja, która wymaga niezwykłej odwagi, profesjonalizmu, poświęcenia. Strażacy każdego dnia stoją na straży naszego bezpieczeństwa, by nieść pomoc w obliczu ognia, klęsk żywiołowych i wszelkich innych zagrożeń. Strażacy są symbolem męstwa, ofiarności i niezawodności. Ta uroczystość jest doskonałym momentem, aby podkreślić trwałość misji i jej głębokie zakorzenienie w lokalnej społeczności
– mówił Wojciech Stelmach.
Starosta przekazał na ręce komendanta symboliczny dar – drzewko dębu.
Niech to drzewko stanie się symbolem trwałości waszej służby, która podobnie jak drzewo zapuszcza korzenie głęboko w ziemi czerpiąc siłę z tradycji i doświadczenia. Niech rośnie w siłę tak jak rośnie wasz profesjonalizm, doświadczenie i znaczenie dla naszego powiatu. Niech będzie znakiem życia i nadziei ciągłego rozwoju, wartości, które doskonale odzwierciedlają waszą codzienną pracę
– dodał.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.