Reklama

Komendant Powiatowy Policji w Sanoku podjął działania wobec funkcjonariuszy z zarzutami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Komendant Powiatowy Policji w Sanoku podjął działania wobec funkcjonariuszy z zarzutami - Zdjęcie główne

Wracamy do sprawy Mariusza Izdebskiego i sanockiej policji | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwóch policjantów sanockiej komendy otrzymało zarzuty za ich zachowanie podczas interwencji z 3 listopada 2019 roku. Pierwszemu z nich zarzucono, że użył bezzasadnie kajdanek w stosunku do pokrzywdzonego oraz przeszukał jego telefon bez uprawnienia. Drugi policjant natomiast otrzymał zarzut, za uderzenie pokrzywdzonego w szyję. Sprawę prowadzi Sąd Rejonowy w Jaśle.

Zarzuty dla dwóch funkcjonariuszy policji za przemoc podczas interwencji

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o nadużyciach ze strony funkcjonariuszy policji. Wiele przypadków przemocy wobec osób zatrzymanych wzbudza ogromne kontrowersje i dyskusje na temat stosowania środków przymusu bezpośredniego przez policję. Tym razem w centrum uwagi znalazła się interwencja, do której doszło 3 listopada 2019 roku. Wobec dwóch funkcjonariuszy, którzy brali w niej udział, prokuratura przedstawiła zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień i przemocy wobec zatrzymanego.

 

Przedstawienie zarzutów

Jak informuje rzecznik prasowy Prokuratora Okręgowego, Beata Piotrowicz, wobec jednego z funkcjonariuszy przedstawiono zarzut z uzasadnionej podstawy faktycznej i prawnej, że przekroczył swoje uprawnienia, używając niezasadnie i niezgodnie z przepisami środków przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek, zakładając je na jedną rękę pokrzywdzonego oraz doprowadzając do przeszukania plików w telefonie komórkowym zatrzymanego. Zgodnie z art. 231 § 1 Kodeksu Karnego, osoba dopuszczająca się tego rodzaju przestępstwa może zostać skazana na karę do trzech lat pozbawienia wolności.

Drugiemu funkcjonariuszowi przedstawiono zarzut dotyczący przekroczenia uprawnień, w ten sposób, że bez uzasadnionej podstawy praktycznej i prawnej zadał zatrzymanemu uderzenie z otwartej ręki w szyję, powodując obrażenia ciała, naruszające czynności narządu poniżej 7 dni. W tym przypadku zarzuty dotyczą przestępstwa z art. 231 § 1 Kodeksu Karnego oraz art. 157 § 2 Kodeksu Karnego. Według przepisów osoba dopuszczająca się takiego czynu może zostać skazana na grzywnę lub karę pozbawienia wolności do dwóch lat.

Reakcja Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku

Wobec przedstawienia zarzutów obaj funkcjonariusze zostali zawieszeni. Jak informuje nas oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sanoku, jeden z nich nadal pozostaje zawieszony, a czas zawieszenia drugiego już się skończył, co oznacza, że funkcjonariusz ten powrócił do służby. Komendant Tomasz Balawajder, oczekuje na decyzję sądu w przedmiotowej sprawie, po której zostaną podjęte dalsze kroki zgodnie z procedurą.

Transparentność ponad wszystko

W świetle przedstawionych faktów widać, że działania organów ścigania mają na celu wykrycie, ukaranie oraz zapobieganie przestępstwom. Obydwaj policjanci zostali zawieszeni w służbie, a sprawę będzie rozpatrywał sąd. W ten sposób organy państwa przypominają, że żaden funkcjonariusz publiczny nie jest ponad prawem i wszelkie nadużycia będą surowo karane. Tylko w ten sposób można zbudować zaufanie społeczne do organów ścigania oraz zapewnić godność i bezpieczeństwo każdej osoby, niezależnie od jej statusu i sytuacji życiowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy