Reklama

IIHF w poniedziałek zajmie się możliwością wykluczenia Rosji z Mistrzostw Świata

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: hokej.net

IIHF w poniedziałek zajmie się możliwością wykluczenia Rosji z Mistrzostw Świata - Zdjęcie główne

foto hokej.net

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) w poniedziałek zajmie się kwestią możliwego wykluczenia Rosji, a być może także Białorusi z tegorocznych turniejów Mistrzostw Świata. Pojawiają się także pytania o prawo organizacji przez Rosję przyznanych jej już imprez mistrzowskich.

Jak podaje portal hokej.net IIHF wydała swoje oświadczenie w sprawie militarnej agresji Rosji na Ukrainę i zapowiedziała, że w poniedziałek późnym popołudniem dojdzie do posiedzenia zarządu, które będzie dotyczyło konsekwencji tego faktu dla turniejów mistrzowskich rozgrywanych pod egidą federacji.

 

W oświadczeniu IIHF potępia użycie siły militarnej i nawołuje do zastosowania środków dyplomatycznych oraz wyraża troskę o ludzi na Ukrainie i "ukraińską rodzinę hokejową", ale nie stwierdza, kto odpowiada za wywołanie wojny, a rosyjską napaść nazywa "ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie" i "konfliktami".

 

Prezydent IIHF Luc Tardif mówił wcześniej, że działacze "przyglądają się uważnie temu, co dzieje się na Ukrainie". - Nie mam komentarza ani żadnej decyzji w tej chwili. Na początku przyszłego tygodnia będziemy mieli posiedzenie zarządu, żeby o tym porozmawiać - stwierdził.

 

Z kolei jego pierwszy zastępca Petr Bříza w czwartek po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji powiedział, że żaden związek sportowy nie ma własnej polityki wobec państw i federacja będzie czekała na to czy na Rosję zostaną nałożone przez władze państw Zachodu sankcje zmuszające do wykluczenia jej z rozgrywek sportowych. Tak się do tej pory nie stało.

Treść oświadczenia:

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) jest zasmucona i głęboko zaniepokojona ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie. IIHF i jej zarząd potępiają użycie siły militarnej i nawołują do użycia środków dyplomatycznych dla rozwiązania konfliktów. Nasze myśli są z ludźmi na Ukrainie i ukraińską rodziną hokejową. 

Jako że IIHF ma obowiązek dbania o wszystkich uczestników swoich mistrzostw, zarząd federacji rewiduje i rozważa konsekwencje tego konfliktu dla naszych turniejów. Posiedzenie zarządu zostało zwołane na późne popołudnie w poniedziałek, 28 lutego.


Rosyjskie reprezentacje w tym roku mają grać na majowych Mistrzostwach Świata elity mężczyzn w Finlandii, na przełomie sierpnia i września w MŚ elity kobiet w Danii, wcześniej również w MŚ mężczyzn do lat 18 w Niemczech, a do tego prawdopodobnie latem mają zostać rozegrane odwołane w grudniu ubiegłego roku Mistrzostwa Świata U20 mężczyzn i U18 kobiet.

 

W dodatku Rosja na przełomie 2022 i 2023 ma być organizatorem Mistrzostw Świata U20 w Nowosybirsku i Omsku, a na horyzoncie są także przyszłoroczne Mistrzostwa Świata elity w Petersburgu. Organizatorzy przyszłorocznego czempionatu juniorów w Nowosybirsku i Omsku twierdzą, że normalnie przygotowują się do imprezy.

 

Wczoraj Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl.) zaapelował do federacji sportowych, by odwołały wszystkie imprezy mające się odbyć w Rosji i na Białorusi, która udostępniła swoje terytorium rosyjskim wojskom dla celów dokonania inwazji. Powodem ma być złamanie przez oba państwa "pokoju olimpijskiego", na którego obowiązywanie zgodzili się w grudniu ubiegłego roku wszyscy  członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych. To zobowiązanie do zachowania pokoju w okresie rozpoczętym na tydzień przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie i kończonym tydzień po zakończeniu Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich, czyli 13 marca.

 

Tymczasem prezes Czeskiego Związku Hokeja na Lodzie (ČSLH) Tomáš Král na poniedziałek zwołał nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Wykonawczego ČSLH, na którym przedstawi wniosek o odwołanie wszystkich meczów Czechów z Rosją. Najprawdopodobniej Rosjanie nie zostaną zaproszeni na odbywający się na przełomie kwietnia i maja w Czechach turniej z cyklu Euro Hockey Tour. Tradycyjnie w tym cyklu rywalizują ze sobą reprezentacje Czech, Finlandii, Rosji i Szwecji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy