Reklama

Zwalczanie barszczu Sosnowskiego: Projekt ochrony przed inwazyjnymi roślinami w Powiecie Sanockim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Sali Herbowej Urzędu Miasta Sanoka, odbyła się konferencja poświęcona problemowi gatunków inwazyjnych roślin, ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania barszczu Sosnowskiego. Powiat Sanocki, we współpracy z kilkoma gminami oraz Uczelnią Państwową im. Jana Grodka w Sanoku, podejmuje działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się tej niebezpiecznej rośliny, stanowiącej zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Projekt realizowany przez Powiat Sanocki i jego partnerów ma na celu zwalczanie barszczu Sosnowskiego oraz innych gatunków roślin inwazyjnych, które stanowią zagrożenie dla lokalnych ekosystemów i zdrowia człowieka. Działania podejmowane mają również na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń związanych z barszczem Sosnowskiego oraz inwazyjnymi roślinami. Bezpieczne postępowanie w przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego jest niezwykle istotne, dlatego należy przestrzegać środków ostrożności i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.

 

–  W ramach projektu zaplanowaliśmy szereg różnych działań, w tym przeprowadzenie monitoringu występowania 10 gatunków roślin inwazyjnych bytujących na terenie powiatu sanockiego, który będzie kontynuacją badań prowadzonych w latach 2014-2016. Zaplanowana została również kampania informacyjno-promocyjna. Cieszę się, że władze Powiatu Sanockiego zdecydowały się na realizację tego bardzo trudnego projektu, bo jak pragnę zauważyć, w Polsce przystąpiły do niego tylko cztery samorządy. Powodem małego zainteresowania są duże problemy organizacyjne, techniczne i finansowe, jakie trzeba rozwiązać, decydując się na realizację takiego projektu

– mówił Wojciech Skiba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Sanoku.

Powiat Sanocki i partnerzy w walce z barszczem Sosnowskiego

Działania mające na celu zwalczanie barszczu Sosnowskiego i zapobieganie jego rozprzestrzenianiu są realizowane przez Powiat Sanocki we współpracy z Gminą Besko, Gminą Bukowsko, Gminą Komańcza, Miastem i Gminą Sanok, Gminą Tyrawa Wołoska, Gminą Zagórz oraz Uczelnią Państwową im. Jana Grodka w Sanoku. W ramach projektu pn. "Program ochrony rodzimej flory powiatu sanockiego przed gatunkami inwazyjnymi oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się i wnikania w obręb Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie – kontynuacja", podejmowane będą działania mające na celu zwalczanie barszczu Sosnowskiego oraz innych roślin inwazyjnych.

Finansowanie projektu i jego wartość

Projekt jest realizowany przy wsparciu środków z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014–2021, w ramach programu "Środowisko, Energia i Zmiany klimatu". Umowa na realizację projektu została zawarta przez Powiat Sanocki z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wartość całego projektu wynosi 1 472 257,84 zł, a kwota dofinansowania stanowi aż 85% tej sumy. Projekt rozpoczął się w październiku 2021 r. i potrwa do marca 2024 r.

Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczna roślina

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Występuje on w dużej ilości na terenach takich jak Karlików, Płonna i obszary nadrzeczne. Usuwanie tej rośliny jest trudne i kosztowne, ponieważ jest głęboko zakorzeniona, a jej nasiona mogą łatwo rozprzestrzeniać się ciekami wodnymi. W związku z tym konieczne są długotrwałe działania mające na celu jej zwalczanie.

Cele projektu i planowane działania

Celem projektu realizowanego przez Powiat Sanocki jest zwiększenie odporności lokalnych, naturalnych ekosystemów na negatywne oddziaływanie barszczu Sosnowskiego. Chodzi również o zahamowanie rozwoju tej rośliny oraz zapobieżenie jej wnikaniu w obszar Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie. W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie monitoringu występowania 10 gatunków roślin inwazyjnych na terenie powiatu sanockiego. Ponadto przewidziana jest kampania informacyjno-promocyjna mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie zagrożeń związanych z barszczem Sosnowskiego oraz inwazyjnymi gatunkami roślin.

Środki ostrożności w kontakcie z barszczem Sosnowskiego

Podczas konferencji omówiono także środki ostrożności, które należy zachować w przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego. Niezalecane jest zrywanie i dotykanie rośliny oraz przebywanie w jej pobliżu ze względu na wytwarzane przez nią lotne olejki eteryczne. Należy szczególnie chronić dzieci przed kontaktem z tą rośliną.

Postępowanie w przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego

W przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego zaleca się dokładne zmycie miejsca bezpośredniego kontaktu dużej ilością wody z mydłem. Należy unikać ekspozycji skóry na światło słoneczne przez okres do 48 godzin. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian na skórze, złego samopoczucia lub innych dolegliwości, należy skonsultować się z lekarzem. Istnieją również dostępne w aptekach preparaty medyczne, które mogą być stosowane w przypadku pojawienia się pęcherzy surowiczych. W przypadku kontaktu soku rośliny z oczami należy je dokładnie przemyć wodą i chronić przed światłem. W przypadku jakichkolwiek niepożądanych objawów należy natychmiast udać się do lekarza.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy