reklama

„Zginęli, abyśmy żyli wolni” – 85. rocznica egzekucji na górze Gruszka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Powiat Sanocki

„Zginęli, abyśmy żyli wolni” – 85. rocznica egzekucji na górze Gruszka - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
143
zdjęć

Uroczystości rozpoczęły się przy mogile zbiorowej na cmentarzu centralnym w Sanoku | foto Powiat Sanocki

reklama
Udostępnij na:
Facebook
PodkarpacieW dniach 5–6 lipca 2025 roku mieszkańcy regionu upamiętnili jedną z najbardziej tragicznych kart w historii Podkarpacia. Minęło dokładnie 85 lat od masowej egzekucji 112 więźniów sanockiego więzienia, dokonanej przez niemieckich okupantów w lesie na górze Gruszka, nieopodal Tarnawy Górnej. To wydarzenie wciąż wywołuje głębokie emocje i porusza sumienia kolejnych pokoleń.
reklama

Uroczystości rozpoczęły się w Sanoku

Obchody 85. rocznicy tragicznej zbrodni rozpoczęły się przy mogile zbiorowej na cmentarzu centralnym w Sanoku. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rodzin pomordowanych, lokalnych władz, instytucji publicznych, służb mundurowych, organizacji patriotycznych, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Sanoka i okolic.

Modlitwa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy podkreśliły powagę i znaczenie tego dnia. Uroczystości poprowadziła Krystyna Chowaniec, a Powiat Sanocki reprezentował wicestarosta Damian Biskup.

Msza Święta w intencji ofiar w Tarnawie Górnej

Następnie uczestnicy obchodów przenieśli się do Tarnawy Górnej, gdzie w miejscowym kościele odprawiona została Msza Święta za dusze zamordowanych. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prałat dr Andrzej Skiba, który w swoim wystąpieniu podkreślił heroizm ofiar:

Nie brakowało ludzi odważnych, nigdy w historii, a szczególnie w tamtym czasie, bohaterów, prawdziwych patriotów, którzy za postawę patriotyczną zapłacili najwyższą cenę – oddali swoje życie. Czy można dać więcej? Nie można!

reklama

mówił kaznodzieja.

Symboliczne zakończenie obchodów na górze Gruszka

Kulminacyjna część uroczystości miała miejsce na górze Gruszka – miejscu, gdzie w nocy z 5 na 6 lipca 1940 roku niemieccy okupanci dokonali egzekucji 112 osób. Zgromadzeni zapalili znicze, złożyli kwiaty i oddali hołd pomordowanym. Modlitwę poprowadził ks. hm Tomasz Latoszek.

Tegoroczne obchody wzbogaciło spotkanie w Sali Gobelinowej Zamku w Sanoku. Tam można było porozmawiać z rodzinami ofiar, poznać historie ich bliskich oraz przekazać wyrazy pamięci i wsparcia.

reklama

Organizatorzy uroczystości

Rocznicowe obchody zostały zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Sanoku, Starostwo Powiatowe w Sanoku oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Lesko. Wspólnym wysiłkiem udało się godnie upamiętnić ofiary jednej z największych zbrodni dokonanych w czasie okupacji niemieckiej na ziemi sanockiej.

Pamięć o poległych trwa – jako lekcja historii i przestroga, ale też jako wyraz szacunku wobec tych, którzy oddali życie za wolność przyszłych pokoleń.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo