Reklama

Zobacz Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Zobacz Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej [VIDEO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku lat w Czarnej Górnej funkcjonuje niewielkie Muzeum Historii Bieszczad.

Trafić do muzeum jest łatwo - na skrzyżowaniu w Czarnej skręcamy na Bystre i dalej będą już drogowskazy prowadzące do obiektu.

 

Mimo niewielkiej powierzchni liczba eksponatów jest imponująca. Zgromadzono tu ponad 2000 przedmiotów pochodzących najczęściej z XIX i XX w., ale są też perełki z innych okresów.

Ekspozycja podzielona jest tematycznie. Spotkamy tu zarówno pamiątki wojskowe/wojenne z okresu I i II wojny światowej, zbiory dokumentów, przedmioty codziennego użytku, jak i narzędzia kowalskie, rolnicze i wiele innych. Są również zbiory guzików, butelek, nieśmiertelników. Są cerkiewne krzyże i monstrancje, topory, bagnety a także cegły wypalane w regionie. Można również obejrzeć zbiór ciekawych tablic, głównie z okresu PRL, zdobiących niegdyś miejscowe urzędy i instytucje.

Po muzeum oprowadzają założyciele i właściciele: Rafał i LeeAn Dudka. Bardzo ciekawie i wyczerpująco opowiadają o wszystkich zgromadzonych przedmiotach. Muzeum ma na celu gromadzenie i ochronę przedmiotów mających wartość historyczną a przede wszystkim pełni funkcje edukacyjną z zakresu historii i kultury regionu. Obiekt jest muzeum prywatnym wpisanym do rejestru muzeów, prowadzonym przez Departament Dziedzictwa Kulturowego.

Na miejscu można również zakupić bieszczadzką literaturę, czasopisma, mapy, domowe przetwory oraz np. napić się kawy i pogawędzić o Bieszczadach.

Kontakt:

Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej
Czarna Górna 6, 38 -710 Czarna
Rafał: 697 542 818, LeAnn: 503 460 189
https://www.facebook.com/muzeumhistoriibieszczad

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE