Reklama

Wyższe opłaty za parkowanie w Sanoku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum Korso

Wyższe opłaty za parkowanie w Sanoku - Zdjęcie główne

foto archiwum Korso

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas sesji rady Miasta radni uchwalili nowe stawki opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania oraz opłaty dodatkowej.

Aktualnie obowiązujące stawki za parkowanie wprowadzone zostały w 2013 r. Od tego czasu stawka nie uległa zmianie. Zgodnie z art. 13b ust. 4 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 2I marca 1985 r. o drogach publicznych stawka bazowa opłaty za parkowanie została powiązana z pensją minimalną, przy czym opłata za pierwszą godzinę postoju pojazdu samochodowego w strefie płatnego parkowania nie może przekraczać 0,15% minimalnego wynagrodzenia czyli 4,5 zł.

 

W uchwale proponowany został wzrost opłaty za postój o 50%, przy czym stawka za 1 godzinę wyniesie 3,00 zł. Przy ustalaniu stawek na kolejne godziny uwzględnia się progresywne narastanie opłaty przez pierwsze trzy godziny postoju, przy czym progresja nie może przekraczać powiększenia stawki opłaty o 20% za kolejne godziny w stosunku do stawki za poprzednią godzinę postoju. Stawka opłaty za czwartą godzinę i za kolejne godziny postoju nie może przekraczać stawki opłaty za pierwszą godzinę postoju.

Wprowadzony został też dodatkowy abonament:

 • abonament roczny osoby niepełnosprawnej N
 • abonament roczny osoby niepełnosprawnej N+ dla osób niepełnosprawnych kierujących oznakowanymi pojazdami ustalono zerową stawkę jedynie na miejscach dla nich ustalonych.
 

Abonament typu N uprawnia osoby niepełnosprawne kierujące pojazdami samochodowymi, o ile posiadają ważną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej, wydaną na podstawie odrębnych przepisów, do parkowania na każdym płatnym miejscu postojowym w strefie płatnego parkowania.

Abonament typu N+ uprawnia osoby przewożące osoby niepełnosprawne, o ile posiadają ważną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej wydaną na podstawie odrębnych przepisów, do parkowania na każdym płatnym miejscu postojowym w strefie płatnego parkowania

Strefa płatnego parkowania obowiązuje na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu. Wprowadzenie systemu płatnego parkowania wpływa na skrócenie czasu parkowania i tym samym zwiększenie rotacji pojazdów, przez co miejsca parkingowe w centrum miasta są efektywniej wykorzystywane. Zmiana stawek stanowi ich urealnienie.

Stawki opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania wynoszą:

samochody osobowe:

 • 1,50 zł pierwsze pół godziny postoju
 • 3,00 zł postoju do jednej godziny
 • 3,50 zł za rozpoczętą drugą godzinę postoju
 • 4,00 zł za rozpoczętą trzecią godzinę postoju
 • 3,00 zł za czwartą i kolejną godzinę postoju
 

samochody ciężarowe i autobusy powyżej 2,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu – dwukrotność opłat jak dla samochodów osobowych, Opłaty abonamentowe wynoszą:

 1. abonament miesięczny na miejscu ogólnodostępnym – 150 zł
 2. abonament półroczny na miejscu ogólnodostępnym  – 750 zł
 3. abonament roczny na miejscu ogólnodostępnym – 1500 zł
 4. abonament miesięczny na miejscu zastrzeżonym (koperta) – 300 zł
 5. abonament półroczny na miejscu zastrzeżonym (koperta) – 1500 zł
 6. abonament roczny na miejscu zastrzeżonym (koperta) – 3000 zł
 7. abonament roczny mieszkańca strefy – 225 zł
 8. abonament miesięczny mieszkańca strefy – 30 zł
 9. abonament roczny osoby niepełnosprawnej N  – 30 zł
 10. abonament roczny opiekuna osoby niepełnosprawnej –  N 30 zł
Jedną z propozycji uchwał poddanych pod głosowanie i dyskusję była ta o podniesieniu stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zadaniem gminy jest ustalenie wysokości ponoszonych przez mieszkańców opłat na poziomie zabezpieczającym pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. W budżecie miasta na rok 2023 na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi zaplanowano wydatki w wysokości 12.622.820 zł.

Składa się na nie:

 • koszt zagospodarowania odpadów zmieszanych 3.956.000 i jest to rozliczenie z prezydentem miasta Krosna na podstawie zarządzenia z dn. 6 października br. w oparciu o porozumienie między miastami Sanok i Krosno zawarte w kwietniu 2018 r.
 • koszt funkcjonowania GPZOS 2.417.000 zł
 • koszt odbioru i transportu odpadów zmieszanych do instalacji w Krośnie oraz kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów zebranych selektywnie (na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorcą wyłonionym w drodze przetargu nieograniczonego) 5.389.000 zł.
 

Wpływy z opłat za gospodarowanie odpadami na rok 2023 zaplanowano w oparciu o przewidywane wpływy roku bieżącego na podstawie obowiązującej stawki opłaty w obecnej wysokości tj. 29,00 zł i liczby mieszkańców 26.972 osoby, tj.29 zł x26.972 osoby x12 -m-cy: 9.386.256 zł.

W związku z tym przy zakładanych wydatkach na rok 2023 w wysokości 12.622.820 zł konieczne będzie pokrycie części kosztów z dochodów własnych w wysokości 3 .236.564 zł.

Pokrycie wydatków z opłaty za gospodarowanie odpadami, bez konieczności dopłat z budżetu, będzie możliwe przy wysokości stawki zaproponowanej w projekcie uchwały wynoszącej 39,00 zł/osobę/m-c:  26.972 osób x 39,00 zł x 12-m-cy: 12.622.896 zł.

Bez uzyskania zgody radnych na podniesienie stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w budżecie na przyszły rok zabraknie ponad 3 mln zł. Jeżeli RIO zakwestionuje ten punkt w budżecie, istnieje ewentualność, że temat podwyżek powróci podczas kolejnych sesji

- informuje Urząd Miasta Sanoka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy