Reklama

Województwo pamiętało!

Opublikowano:
Autor:

Województwo pamiętało! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ciągle głośne są echa 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”. Podniosła uroczystość, z tej okazji odbyła się w Rzeszowie. Jej bohaterami byli ludzie tamtych dni, nieustraszeni patrioci walczący o wolność i demokrację, o Polskę. Czterech z nich uhonorowano odznaką „ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO”.

Jednym z nich był EDWARD MRÓZ, zamieszkały w Trześniowie, w tamtych czasach pracujący w sanockim AUTOSANIE. To właśnie on był głównym inspiratorem pierwszego w Sanoku strajku, do którego doszło w 1981 roku. Dyscyplinarnie zwolniony z pracy, przez blisko dziesięć kolejnych lat żył bez stałego źródła dochodów. Wtedy z pomocą przyszedł mu proboszcz sanockiej fary ks. Adam Sudoł.

W zamian za różnego rodzaju prace wykonywane przy świątyni (m.in. budowa ogrodzenia), otrzymywał środki, które pozwoliły mu utrzymać rodzinę. Do historii tamtych dni przejdzie operacja zamontowania na frontowej ścianie kościoła tablicy poświęconej pamięci dowódcom Armii Krajowej. Przeprowadził ją z powodzeniem Edward Mróz, mimo śledzenia każdego jego ruchu przez tajniaków Służby Bezpieczeństwa. Jego bezkompromisowa walka o przyszłą Polskę została zauważona i doceniona przez „ludzi Salidarności”. Został wybrany (obok Eugeniusza Chytły i Piotra Rychtera) delegatem na I Krajowy Zjazd SOLIDARNOŚCI, który odbył się we wrześniu i październiku 1981 roku w hali Olivia w Gdańsku.

- To była walka o Polskę, ale dla mnie równie ważna była przyszłość mojej małej ojczyzny, Podkarpacia, Sanoka, Autosanu. I tak jest do dzisiaj. Dlatego wśród wielu odznaczeń i wyróżnień, jakimi zostałem uhonorowany, ważne miejsce zajmować będzie odznaka „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

– powiedział Edward Mróz.

Uroczystość 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” odbyła się 31 sierpnia w Rzeszowie. Mówiąc o jej bohaterach, marszałek województwa Władysław Ortyl powiedział m. in.: „Są oni symbolem walki o wolność i solidarność w naszym regionie…” Obok Edwarda Mroza, odznaki „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” otrzymali: Zbigniew Sieczkoś (region Rzeszów), Marek Kamiński (Przemyśl) i pośmiertnie Stanisław Krupka (Stalowa Wola).

Tak więc władze województwa pamiętały o bohaterach tworzącej się przed czterdziestu laty „Solidarności”. Czy idąc za ich przykładem, uczynią to władze powiatu i miasta?

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE