reklama

Lesko odzyskało swoją perełkę - Źródełka Mineralne odsłoniły swoje nowe oblicze [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDzień 25 czerwca 2023 r. zostanie zapamiętany przez mieszkańców Leska jako dzień nowego otwarcia. Tego dnia mieszkańcy miasta mieli okazję podziwiać odrestaurowane Źródełka Mineralne, które po wielu latach odzyskały swoją dawną świetność. Zmienione w wyjątkowe miejsce, te magiczne studnie, wiata rekreacyjna, miejsce na ognisko i tężnia solankowa już teraz przyciągają zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Ta odnowiona atrakcja stanowi dumę i dziedzictwo Leska, które podkreślają znaczenie tego miejsca.
reklama

 

reklama

Odkrywanie historii Źródeł Mineralnych

Źródełka mineralne w Lesku są znane od czasów sprzed I wojny światowej. Pierwotnie było to niewielkie uzdrowisko, do którego doprowadzano wodę z czternastu źródeł. W latach 30. XX wieku Źródełka zostały poddane renowacji z inicjatywy burmistrza Mieczysława Małka. Badania przeprowadzone przez dr. Henryka Ruebenbauera z Lwowa potwierdziły lecznicze właściwości wód siarczkowych, szczególnie skutecznych w leczeniu chorób reumatycznych i dermatologicznych. W 1936 roku studnie zostały odnowione, a teren wokół nich został uporządkowany. Powstały także obiekty takie jak pijalnia wód, kabiny do natrysków, pawilon muzyczny, figura Matki Bożej Uzdrowienia Chorych i pamiątkowy głaz dedykowany Józefowi Piłsudskiemu.

reklama

 

Restauracja dawnej świetności

Po II wojnie światowej Źródełka popadły w ruinę i próby ich przywrócenia do pierwotnego stanu były nieudane. Dopiero w latach 60. i 70. XX wieku, dzięki zaangażowaniu lekarza dr. Wojciecha Strzyżewskiego i naukowców z instytutów balneologicznych w Poznaniu i Warszawie, podjęto próby renowacji Źródeł Mineralnych. Społeczny Komitet Zagospodarowania Źródeł Mineralnych w Lesku, powołany w 1977 roku, rozpoczął prace porządkowe i zbierał środki na renowację. Niestety, ówczesne władze nie wykazywały zainteresowania kontynuacją projektu. Dopiero w połowie lat 90. Komitet został ponownie reaktywowany, podejmując kolejne działania na rzecz przywrócenia Źródełkom ich dawnej świetności.

reklama

Nowa atrakcja turystyczna

Ostatecznie, po wielu latach staranności i zaangażowania, Źródełka Mineralne w Lesku zostały odrestaurowane i odsłoniły swoje nowe oblicze. Studnie zostały przywrócone do pierwotnego stanu, a teren wokół nich został przystosowany do rekreacyjnego użytku. Dodano wiata rekreacyjną, miejsce na ognisko oraz tężnię solankową, która zyskała szczególne uznanie ze względu na swoje lecznicze właściwości. Tężnia oferuje korzystny mikroklimat, który wspomaga profilaktykę i leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego i alergii. Mieszkańcy i turyści są zachęcani do częstego odwiedzania Źródełek Mineralnych i korzystania z ich relaksacyjnego wpływu.

reklama

Nowa karta historii Leska

Przywrócenie Źródełek Mineralnych do życia stanowi nie tylko nową atrakcję turystyczną dla miasta, ale również odkrywa nowe karty historii Leska, które dotychczas były nieznane wielu osobom. Miasto świętuje również 550. rocznicę nadania praw miejskich, a obchody będą kontynuowane w kolejnych tygodniach. Lesko, niewielkie miasteczko o ogromnym potencjale turystycznym, ma wiele do zaoferowania zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym. Zachęcamy wszystkich do śledzenia informacji na portalach Gminy, aby nie przegapić kolejnych fascynujących wydarzeń.

Lesko odzyskało swoją perełkę - Źródełka Mineralne, które po wielu latach odrestaurowania ponownie przyciągają mieszkańców i turystów. To wyjątkowe miejsce stanowi dumę i dziedzictwo miasta, a lecznicze właściwości tężni solankowej dodają mu jeszcze większej wartości. Odkrycie historii Źródełek Mineralnych przyczynia się do poznania wcześniej nieznanych faktów o Lesku. Miasto kontynuuje obchody 550. rocznicy nadania praw miejskich, prezentując swój ogromny potencjał turystyczny. Zapraszamy do odwiedzania Źródełek i czerpania relaksu z tego urokliwego miejsca.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo