Reklama

To już 20 lat odkąd w Sanoku działa Punkt Informacyjno-Konsultacyjny ds. Problemów Alkoholowych.

Opublikowano:
Autor:

To już 20 lat odkąd w Sanoku działa Punkt Informacyjno-Konsultacyjny ds. Problemów Alkoholowych. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z tej okazji 14 grudnia w Sanockim Domu Kultury miało miejsce spotkanie jubileuszowe. Program obejmował wystąpienie burmistrza Sanoka, podsumowanie działalności PIK-u w okresie 20 lat, podziękowania dla osób w nim pracujących, wykład prof. Krzysztofa Wojcieszka pn."Dlaczego jest konieczny Narodowy Program Trzeźwości? Spojrzenie profilaktyka" oraz występ zespołu" Flamenco" z Sanockiego Domu Kultury.

Na spotkanie zaproszono przedstawicieli służb pomocowych, profilaktyków i pedagogów organizacji abstynenckich, osoby zaangażowane w organizowanie pomocy w rozwiązywaniu problemów alkoholowych.

PIK dawniej i dziś

 

 

PIK to miejsce, w którym osoby z problemem alkoholowym i ich rodzony mogą uzyskać pomoc, informacje i wsparcie w podjęciu leczenia. Do dziś z jego pomocy skorzystało 17 976 osób.

PIK został utworzony 1 grudnia 1997 r. w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Z początku punkt mieścił się w Sanoku na Osiedlu Bonie (ul. Zielona 26), zaś od 2006 r. jego siedziba to nowo wyremontowany budynek Zespołu Gabinetów Lekarskich przy ul Jana III Sobieskiego 1.

Pierwszym gospodarzem punktu był socjolog Piotr Kijowski. Później zastąpiła go Marta Fal, a obecnie punktem kieruje socjolog Anna Kijowska. Pierwszych porad prawnych udzielał Jacek Szechyński, zaś na dyżury przychodziła i poradami służyła pełnomocnik burmistrza ds. problemów alkoholowych - Jadwiga Warchoł.

- Na pierwszą osobę, która potrzebowała pomocy, czekaliśmy prawie miesiąc – wspomina Jadwiga Warchoł. - Doskonale pamiętam, że był to mężczyzna w nawrocie choroby alkoholowej. A potem już poszło z górki. Niektóre osoby  z pomocy korzystały nawet kilkakrotnie - dodaje.

W PIK-u stopniowo rosła obsada zatrudnionych fachowców. Do zespołu dołączyli psycholog Wojciech Woskowicz i Dorota Kosiba -Juda. Od czerwca 1999 r. dzieci i młodzież  korzystają z grupowych i indywidualnych zajęć psychoedukacyjnych i socjoterapeutycznych prowadzonych przez terapeutkę gestalt Irenę Kijankę Fitkowską.

W związku ze szczątkową działalnością ówczesnej sanockiej Poradni Odwykowej, istniała potrzeba zorganizowania zajęć z terapeutką uzależnień. Maryla Piasecka-Mołodyńska rozpoczęła pracę z osobami uzależnionymi w kwietniu 1999 r. i prowadziła zajęcia do stycznia 2007 r. Od roku 2007 r. w SP ZOZ-ie została uruchomiona Poradnia Leczenia Uzależnień  z diagnozą i terapią programami ponadpodstawowymi.

 

 

Prawie rok porad prawnych udzielała Marta Popiel, a od lipca 2004 r. poradnictwem prawnym zajęła się Joanna Przybyła.

Od 2006 r. w PIK-u rozpoczęły się dyżury wolontariacie, a potem regularne Zofii Przystaś, osoby, która sama przeszła terapię i od lat utrzymywała abstynencję.

Od 2013 r. prowadzone są też indywidualne i grupowe zajęcia psychoedukacyjne dla osób współuzależnionych i żyjących w warunkach przemocy. Zajęcia prowadzi Ewa Patała, specjalistka z zakresu przeciwdziałania przemocy.

Zastępstwa czasowe w PIK-u prowadziły także: Agnieszka Radecka Kubicka, Anna Florko-Przybylska i Justyna Rygielska, a w punkcie ze swoimi podopiecznymi spotykali się pedagodzy ulicy: Ewa Mendyka, Ewelina Giba, Justyna Rygielska i Ewelina Sokołowska.

- Oprócz fachowej pomocy wszystkim chętnym udostępniamy bogaty zbiór książek, filmów, czasopism, ulotek  i broszur związanych z uzależnieniami - mówi Anna Kijowska. - Na na obecną chwilę posiadamy 564 – książki, 70 filmów dydaktyczno profilaktycznych, na płytach DVD oraz setki periodyków.

 PIK czynny jest od poniedziałku do piątku.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE