Reklama

Tajemnice Ziemi Sanockiej

Opublikowano:
Autor:

Tajemnice Ziemi Sanockiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Studenci z Krakowa przyjechali do Zagórza i Monasterca, aby określić najpilniejsze potrzeby inwentaryzacyjne zabytków architektonicznych dawnej Ziemi Sanockiej.

W czerwcowy weekend (1-4 czerwca) studenci Koła Naukowego KNGK Geoinformatyka, działającego przy Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie, przyjechali na Podkarpacie w okolice Sanoka, by połączyć przyjemne z pożytecznym oraz teorię z praktyką.

Dziesięciu członków koła wraz ze swoimi opiekunami - dr inż. Pauliną Lewińską i dr. inż. Stanisławem Szombarą (sanoczaninem, absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie) uczestniczyło w pomiarach w ramach grantu rektora AGH "Geodezyjna i fotogrametryczna inwentaryzacja ginących zabytków kultury materialnej dawnej Ziemi Sanockiej".

Dzięki współpracy z lokalnym środowiskiem naukowym reprezentowanym przez mgr. Marcina Glinianowicza (Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku) i dr. Piotra Kotowicza (Muzeum Historyczne w Sanoku) udało się określić najpilniejsze potrzeby inwentaryzacyjne zabytków architektonicznych dawnej Ziemi Sanockiej.

Na tegoroczną kampanię pomiarową wybrano dwa obiekty: Zamek Sobień w Manastercu oraz kościół i klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu. Pierwszy z nich wymagał szczególnej uwagi ze względu na swą historię oraz stan, w jakim obecnie się znajduje. Pomiary udało się zrealizować dzięki uprzejmości gospodarzy terenu, czyli Nadleśnictwu Lesko oraz Urzędowi Miasta i Gminy Zagórz. Gdyby nie ich pomoc i zainteresowanie inwentaryzacja mogłyby nie dojść do skutku.

Zamek Sobień pod lupą

Najpierw wykonano pomiar Zamku Sobień. Ze względu na rezerwat przyrody i ograniczony dostęp do obiektu inwentaryzację wykonano metodami zdalnymi. Studenci, pod czujnym okiem opiekunów, przy pomocy skanera laserowego ZF Imager 5010c, pozyskali gęste chmury punktów z 31 stanowisk pomiarowych.

Chmury te zostaną połączone i wykorzystane jako podstawa do opracowania wirtualnego modelu 3D ruin zamku. Drugą wykorzystaną metodą pomiarową była fotogrametria naziemna bliskiego zasięgu. Pod tą tajemnicza nazwą kryje się odpowiednie wykonanie zdjęć fotograficznych obiektów architektonicznych, a następnie ich przetwarzanie w celu pozyskania modeli trójwymiarowych. Ze względu na kształt, położenie i sąsiedztwo bogatej roślinności wykonanie tych pomiarów było szczególnie trudne.

Należy tu podkreślić, że przeprowadzone pomiary terenowe poprzedzone były analizą materiałów historycznych i danych geodezyjnych. Szczególnie interesujące okazały się zdjęcia udostępnione w bazie Polona i na stronach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Jeżeli chodzi o analizę danych geodezyjnych, to sprawdzono i porównano ze sobą mapy topograficzne, numeryczny model terenu powstały jako pochodna lotniczego skanowania laserowego oraz zawartość Bazy Danych Obiektów Topograficznych BDOT10k.

Z wizytą w klasztorze

Kolejnym inwentaryzowanym obiektem były wciąż okazałe ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu. Tam również przeprowadzono skanowanie laserowe i pozyskano zdjęcia na potrzeby tworzenia modelu 3D. Głównym obiektem zainteresowania były powoli znikające pozostałości ściennych malowideł.

Zostaną one zinwentaryzowane i opracowane w formie precyzyjnych fotoplanów. Pozwoli to na ich "zachowanie" dla przyszłych pokoleń, ale i miejmy nadzieję, pomoże służbom konserwatorskim w ich odtworzeniu w przyszłości. Dodatkowo, dzięki uprzejmości Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, przy pomocy kamery zamontowanej na dronie, wykonano pomiary z powietrza.

W trakcie pomiarów studenci nie tylko utrwalali wiedzę zdobytą w Krakowie, ale i uczyli się nowych dla siebie technologii, m.in. precyzyjnych pomiarów GNSS, które pozwolą na zintegrowanie wykonanych pomiarów z innymi danymi geodezyjnymi. Część prac kameralnych zostanie zrealizowana w ramach prac inżynierskich i magisterskich.

Poza pracą nie zabrakło również czasu na odpoczynek. Wspólnie spędzone chwile pomogły naładować akumulatory przed sesją egzaminacyjną. Wieczorne spacery po Lesku, gdzie studenci nocowali, podziwianie panoramy z szybowiska w Bezmiechowej i zwiedzanie Skansenu w Sanoku pozwoliły stwierdzić, że nie jest to ostatnia wizyta studentów

Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska na pięknej Ziemi Sanockiej. W pomiarach uczestniczyli studenci obu kierunków prowadzonych przez Wydział, tj. Geodezji i Kartografii i Inżynierii Środowiska. Rekrutacja na nie oraz na nowy kierunek Geoinformacja (https://kandydaci.agh.edu.pl/studia/geoinformacja) jest otwarta. Być może ktoś z obecnych maturzystów, czytających ten tekst w tym roku, podejmie studia na dowolnym kierunku studiów na WGGiIŚ i wstąpi do naszego koła naukowego, a w przyszłości zrobi kolejną sesję pomiarową wspomnianych wyżej zabytków! Do śledzenia postępu prac zapraszamy na strony facebookowe wydziału (WGGIIS.AGH) i koła naukowego (KNGKAGH). Nie zapomnimy też pochwalić się wynikami prac na łamach Korso Gazety Sanockiej.

 

dr inż. Stanisław Szombara, dr inż. Paulina Lewińska (opiekunowie koła),

inż. Marta Zygmunt, inż. Anna Żądło (studentki – kierowniczki wyjazdu)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE