Reklama

Świątynie wygnane

Opublikowano:
Autor:

Świątynie wygnane - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stare, opuszczone cerkwie w swoich murach skrywają nie tylko kurz i rozległe pajęczyny, lecz również pewne tajemnice. Większość z budowli ma niezwykłą historię. W poszukiwaniu opuszczonych świątyń Piotr Durak przejechał tysiące kilometrów. Z jego kilkuletniej podróży powstał wyjątkowy album fotograficzno-dokumentacyjny.

3 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku miało miejsce spotkanie autorskie z młodym prozaikiem, poetą, podróżnikiem i dziennikarzem - redaktorem tygodnika Korso w Mielcu. Twórca ma już na swoim koncie kilka publikacji. Ostatnim wydanym dziełem są właśnie „Świątynie wygnane”, składające się na pierwszą z części jego tryptyku.

- To poetycko-literacko-fotograficzny zapis ośmiu lat wędrówek, podróży różnego rodzaju środkami lokomocji, piechotą, rowerem, samochodem i chyba tylko nie drogą powietrzną do wszystkich cerkwi na terenie naszego kraju - mówił autor. - Przez lata odnalazłem w Polsce 76 świątyń greckokatolickich – rusińskich, łemkowskich, bojkowskich, które moim zdaniem zasługują
na miano wygnanych.

Autor uznał, że scharakteryzuje cerkwie, które nie są odnowione, restaurowane i znajdują się poza szlakami turystycznymi. Z powiatu sanockiego w książce Duraka znalazło się sześć świątyń. W cerkwiach, które zwiedził pisarz, nie są już odprawiane msze święte ani sprawowana liturgia. Budynki nie zostały przeniesione do skansenów, nie należą też do żadnego muzeum.

Więcej w 6 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE