Reklama

SANOK: Żywa lekcja historii

Opublikowano:
Autor:

SANOK: Żywa lekcja historii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wspomnieniom nie było końca podczas wyjątkowego mityngu przedstawicieli pokolenia wojennego z Sanoka i całego regionu Podkarpacia.

W skromnych warunkach, przy ulicy Franciszkańskiej w Sanoku, 29 czerwca spotkali się członkowie, sympatycy i podopieczni Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej. Zarówno z oddziału sanockiego, a także z przemyskiego oraz głównego okręgu z Rzeszowa. Okazją do tego był jubileusz stulecia powstania organizacji, która swoje początki miała na terenie dawnej Galicji. Wśród członków związku inwalidów nie zabrakło także przedstawicieli innych organizacji, w tym m.in. Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz stowarzyszenia emerytów i rencistów. Mimo podeszłego wieku i słabego stanu zdrowia członkowie stawili się licznie.

W części oficjalnej minutą ciszy uczczono pamięć sześciu członków i czternastu podopiecznych. Następnie został wybrany nowy/stary zarząd sanockiego oddziału ZIW RP oraz przyznano okolicznościowe medale i odznaczenia. Krzyżem Sto Lat ZIW RP, za ustawiczne wsparcie inwalidów wojennych i innych kombatanckich stowarzyszeń, uhonorowany został burmistrz Tadeusz Pióro. Złoty Krzyż ZIW RP za popularyzację organizacji i jej historii otrzymała Maria Hnat, sekretarz organizacji i  Andrzej Woźny, prezes ZIW RP, okręg sanocki. Srebrne Krzyże ZIW RP powędrowały natomiast do Jadwigi Jura i Stanisława Sowy.

- Nie twórzmy podziałów, bo dzisiaj o to bardzo łatwo - mówił podczas spotkania Andrzej Woźny - każdy bowiem żołnierz polski walczył o swoją ukochaną ojczyznę, nie oglądając się na kolor sztandaru czy ugrupowanie polityczne.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE