Reklama

Sanok zimową stolicą muzyki. Forum w blasku gwiazd

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdego roku w pierwszej połowie lutego z Sanoka świat płynie muzyka najwyższych lotów, a miasto gości wielkie gwiazdy polskiej i światowej pianistyki. Zjeżdżają do grodu Grzegorza, aby podzielić się swym talentem i doświadczeniami z młodymi wirtuozami, a sanoczan i ich gości zaprosić na prawdziwą ucztę muzyczną, której smakują podczas wieczornych koncertów. Tak dzieje się za sprawą Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, którego osiemnasta edycja rozpocznie się 4 lutego br. Na to wielkie wydarzenie, naprawdę bez granic, zaprasza wszystkich melomanów Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury.

Jeszcze nie rozbrzmiały pierwsze dźwięki XVIII Forum, a już czuje się atmosferę muzycznego święta. W kierunku Sanoka zmierza niezwykły transport 16 fortepianów marki JAMAHA, na których od wielu lat grają artyści Forum. To pierwszy dowód uznania i podziwu, jakim darzy sanocki festiwal pianistyczny producent światowej klasy instrumentów. Kochają Forum hotelarze, bo jest to dla nich czas, kiedy mają obłożone wszystkie miejsca w hotelach i to w promieniu pięćdziesięciu kilometrów od Sanoka.


Dumni są sanoczanie, gdyż jest to czas, kiedy o ich mieście głośno jest w przeróżnych mediach, a oni sami mają okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Cenią Forum miłośnicy muzyki fortepianowej w kraju i poza jego granicami, gdyż wszystkie koncerty transmitowane są bezpośrednio „on line”, docierając do słuchaczy całego świata.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” jest największym projektem z dziedziny kultury w Euroregionie Karpackim. Doceniają to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz sponsorzy z PGNiG i Sanok Rubber Company na czele, obejmując Forum swoim sponsoringiem.

MFP to nie tylko koncerty. To także konkursy: „O złotego Parnasa”, „Młodego Wirtuoza”, a także skierowany do nauczycieli muzyki konkurs: „Pedagog Wirtuozów”. Program Forum obejmuje także „Mistrzowską Szkołę Pedagogiki Fortepianowej oraz kilka kursów: organowy dla pianistów, kameralistyki wokalnej i instrumentalnej i dyrygentury dla pianistów.

Młodzi pianiści będą mieli okazję korzystać z wiedzy i doświadczeń blisko trzydziestu mistrzów. Wśród nich będą m. in: prof./prof. Lidia Grychtołówna, Piotr Paleczny, Andrzej Jasiński, Alicja Fiderkiewicz, Urszula Kryger, Jarosław Drzewiecki, Andrzej Tatarski, Akiko Ebi (Japonia), Aleksandra Zvirblyte (Litwa), Martin Garcia Garcia (Hiszpania), Igor Pylatyuk, Oksana Rapita i Myroslav Drahan (Ukraina), oraz Bogdan Olędzki, Jekaterina Drzewiecka i Konstanty Wileński.

 

Co w programie?

XVIII Forum rozpocznie się wyjątkowo od wernisażu dwóch światowej klasy sanockich artystów malarzy: Sylwestra Stabryły i Jana Szczepkowskiego na wspólnej wystawie „PERSONA” w siedzibie Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury. Wydarzenie to uświetni występ wybitnej pianistki Jekateriny Drzewieckiej. To będzie w sobotę o godz. 13.30. Tego samego dnia o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej (Podgórze 25) odbędzie się inauguracja XII Mistrzowskiej Szkoły Pedagogiki Fortepianowej. Wystąpią: Andrey Zakhodiakin – laureat Grand Prix konkursu „Młody Wirtuoz” 2021 oraz wybitny duet fortepianowy z Ukrainy: Oksana Rapita & Myroslav Drahan. (Cena biletu 20 zł).

W niedzielę (5 lutego) w sali widowiskowej Sanockiego Domu Kultury (SDK) odbędzie się Gala Inauguracyjna XVIII Forum. Jej gwiazdą będzie PAULIUS ANDERSSON. Zaprezentuje on komplet 12 etiud transcendentalnych Liszta, określanych w świecie muzycznym mianem „technicznych Himalajów”. Galę poprowadzą: Jarosław Drzewiecki i Janusz Ostrowski. (Cena biletu 30 zł).

W poniedziałek (6 lutego) w koncercie „Gwiazdy światowej wokalistyki FORUM MIASTU” wystąpią: śpiewaczka operowa ILONA KRZYWICKA - sopran oraz VOYTEK SOKO-SOKOLNICKI – tenor dramatyczny, wyjątkowy głos młodego pokolenia. Wieczór uświetni wybitny pianista i kameralista Andrzej Tatarski. (Cena biletu 50 zł).

We wtorek (7 lutego) festiwalowej widowni zaprezentuje się hiszpański pianista MARTIN GARCIA GARCIA, laureat III nagrody w Konkursie Chopinowskim 2021 roku. (Cena biletu 60 zł).

Środa (8 lutego) będzie wyjątkowym dniem Forum. To dzień uczczenia pamięci wybitnej pianistki śp. Tatiany Shebanowej. To właśnie Ona po I Forum, które miało miejsce w pałacu w Olszanicy, powiedziała do męża Jarosława Drzewieckiego: „Tu trzeba wracać, nie można na tym poprzestać!” I wracają! W tym roku po raz osiemnasty! On jako spritus movens tego przedsięwzięcia, Ona patronuje Forum z Niebios. W koncercie „Tatiana Shebanova in Memoriam” wystąpi ALICJA FIDERKIEWICZ, świetna pianistka mieszkająca w Anglii, gdzie prowadzi kursy mistrzowskie, ponadto jest jurorem wielu prestiżowych konkursów.

W drugiej części koncertu wystąpią znani w świecie dwaj pianiści koreańscy: HYUK LEE & HYO LEE. Zmierzą się z tangami Astora Piazzoli, Danzone Margueza oraz „Karnawałem Zwierząt” Camilla Saint-Saensa w transkrypcji na dwa fortepiany. Kilka tygodni temu Hyuk Lee otrzymał I nagrodę na konkursie im. Marguerite Long i Jacques Thibaud w Paryżu. (Cena biletu 50 zł).

W czwartek (9 lutego) czeka widzów koncert niezwykły. Pianiści zamienią się rolami z dyrygentami. Przygotował go maestro Bogdan Olędzki. Następnie na scenie pojawi się Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bogdana Olędzkiego. Przy fortepianie zasiądzie legendarny Piotr Paleczny, światowy autorytet muzyczny, wybitny polski pianista. (Cena biletu 60 zł).

I piątek (10 lutego). Gala finałowa XVIII MFP. W roli gwiazdy wystąpi Lwowska Orkiestra Kameralna AKADEMIA pod dyrekcją Igora Pylatyuka, rektora Akademii Muzycznej we Lwowie. W drugiej części eksplozja emocji – wręczenie „Złotych Parnasów” i nagród XVIII Forum. Honory gospodarzy pełnić będą: prof. Jarosław Drzewiecki i Janusz Ostrowski. (Cena biletu 30 zł).

Jako jeden z patronów medialnych serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Nie mamy żadnych wątpliwości, że to będzie wspaniała uczta dla melomanów.

Rezerwacja biletów w siedzibie Fundacji (w Sanoku, 3 Maja 15), bądź telefonicznie: 13 4640344, lub 781 102 500. Istnieje możliwość zakupu karnetu na wszystkie koncerty, jego cena 250 zł. Bilety na poszczególne koncerty w SDK przed ich rozpoczęciem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy