Reklama

SANOK: One Billion Rising 2019 w Sanoku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 18 lut 2019 12:57
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po raz siódmy w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce, kilkadziesiąt tysięcy osób zatańczyło i zaprotestowało przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. W niedzielne popołudnie w Sanoku odbyła się druga edycja One Billion Rising Revolution. 

W niedzielę o godz. 16:00 na sanockim Rynku zebrali się sanoczanie i mieszkańcy okolic, którzy poprzez taniec chcieli wyrazić swój sprzeciw przemocy wobec kobiet. Wykonano międzynarodowy układ taneczny do utworu "Break the chain". 

Dlaczego akcja One Billion Rising w Sanoku? Dlatego, że o przemocy trzeba mówić lokalnie, nie ogólnopolsko i międzynarodowo. Ona jest tutaj, obok nas w naszym mieście. Doświadczyłam jej również i ja w przeszłości, doświadczają jej moje koleżanki, sąsiadki. Nie trzeba naprawdę daleko szukać. Są to różne rodzaje przemocy, i tak naprawdę nie wiadomo która jest najgorsza. Czy fizyczna czy ta psychiczna czy tez materialna czy seksualna. W swoim życiu zdarzyło mi się patrzeć na każdą z nich. Co niektórzy szydzą, i wyśmiewają akcję OBR, komentując, że taniec przemocy nie zlikwiduje, przykre jest takie lekceważące podejście do tematu przemocy. Gdyby zechcieli poczytać, dowiedzieć się więcej jestem pewna, że nie było by tego typu uszczypliwości. Idea One Billion Rising Revolution ma na na celu dodanie odwagi wszystkim tym, którzy żyją ze swoimi sprawcami przemocy, tym którzy nie mają jeszcze w sobie na tyle siły i odwagi aby to błędne koło zatrzymać. Chcemy powiedzieć "nie jesteście same! Razem damy radę! Jest nas MILIARD. Taki jest temat przewodni "Jedna za miliard - miliard za jedną" i taki przekaz kierujemy do wszystkich sanoczanek.

Analiza* ponad 300 lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pokazała, że:
50% programów nie podało informacji, że przemocy najczęściej doświadczają kobiety i dziewczęta,
90% programów nie definiowało poszczególnych rodzajów przemocy z uwzględnieniem kategorii płci,
tylko jeden program zawierał zapis wprost odwołujący się do faktu, że stereotypy płciowe mają wpływ na przemoc wobec kobiet,
tylko w jednym programie można było znaleźć szczegółową analizę problemu przemocy ze względu na płeć.
Samorządy mają niezwykle istotną rolę do odegrania w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet – nikt lepiej nie zna potrzeb i problemów swojej społeczności i to one mogą najskuteczniej zadziałać.

Jednak bez podkreślania, że to kobiety i dziewczęta najczęściej stają się ofiarami każdego rodzaju przemocy, trudno przygotować skuteczne programy i trudno temu zjawisku przeciwdziałać.

To okazja do zaapelowania do lokalnych decydentek i decydentów, by temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt stał się dla nich jednym z priorytetowych działań. To także apel do kandydatek i kandydatów w wyborach samorządowych, by kwestie przemocy wobec kobiet włączyli do swoich wyborczych programów.

Chcemy pokazać, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem.

*Badanie przeprowadzone przez Antyprzemocową Sieć Kobiet (ASK) koordynowaną przez fundację Feminoteka w 2015/2016r. Raport dostępny na stronie feminoteka.pl

W tym roku tematem przewodnim akcji jest temat zgody (consent) na kontakty intymne. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE