Reklama

Ruszyły zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych

Opublikowano:
Autor:

Ruszyły zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 10 marca w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ustrzykach Dolnych zainaugurowano semestr letni Dziecięcego Uniwersytetu. W zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć ponad 200 dzieci w wieku 7-12 lat uczęszczających do szkół podstawowych w gminie Ustrzyki Dolne oraz w gminie Olszanica.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego realizowane są dzięki finansowaniu Partnerów Strategicznych projektu, którymi są Gmina Ustrzyki Dolne oraz Gmina Olszanica. Organizację zajęć wspiera także ustrzycka „Jedynka”, gdzie odbywają się zajęcia DUT.


Semestr letni Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych rozpoczął wykład „Od laika do mechatronika” prowadzony przez Piotra Łabuńskiego, Kamila Lipinskiego oraz Krzysztofa Misiaka. Na wykładzie dzieci dowiedziały się, czym zajmuje się machatronika, jak działają drukarki 3D i jak to się dzieje, że roboty są takie inteligentne.

Wspólnie z prowadzącymi odpowiedzieli na pytania czy da się wydrukować człowieka, czy można zrobić swój kalkulator i czy antygrawitacja istnieje. Mali studenci dowiedzieli się także, że posiadając odpowiednią wiedzę, każdy może zbudować swojego robota i zaprogramować go do wielu różnych zadań.

Wykłady DUT odbywają się raz w miesiącu.

Na kolejnych spotkaniach studenci będą odkrywać świat widziany w podczerwieni i ultrafiolecie, dowiedzą się ile dziur ma trójkąt Sierpińskiego, poznają Krzywą Kocha, która kocha chmury, Smoka Hemingwaya, który zieje ogniem, zapatrzą się w kosmiczny Zbiór Julii. Wspólnie z prowadzącymi przy pomocy nauki będą próbować obalić „złoty mit”.


Poza zajęciami Fundacja wspólnie z Gminą Ustrzyki Dolne, SP Nr 1 oraz przy wsparciu Pratt&Whitney Rzeszów stworzyła nową pracownie robotyczną, z której będą korzystać także studenci DUT podczas zajęć laboratoryjnych.


Poza Ustrzykami Dolnymi zajęcia DUT odbywają się w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Stalowej Woli. Fundacja organizuje angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki - jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE