Reklama

Rok 2020 w podkarpackiej policji - podsumowanie

Opublikowano:
Autor:

Rok 2020 w podkarpackiej policji - podsumowanie  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rok 2020 był inny niż wcześniejsze, bo epidemia zmieniła wiele w życiu publicznym i prywatnym. Policyjne podsumowanie wskazuje, że bezpieczniej było na drogach, odnotowano też mniej przestępstw kryminalnych. Podkarpacka Policja jest skuteczna w ściganiu sprawców i zabezpieczaniu majątków przestępców oraz w walce z przestępczością gospodarczą i narkotykową.

Nie ma osoby, na której życie epidemia nie wywarłaby wpływu. Zmieniło się funkcjonowanie w przestrzeni publicznej, ale i w sferze prywatnej. Od marca, Policja realizowała wiele dodatkowych zadań, które wiązały się, chociażby z kontrolą osób objętych kwarantanną. Tych, w szczytowym momencie, na obszarze województwa podkarpackiego było nawet 40 tysięcy dziennie. Oprócz tego prowadzono sprawdzenia w obiektach handlowych, usługowych i w środkach komunikacji publicznej pod kątem respektowania obostrzeń.

Policjanci każdego dnia podejmowali interwencje, najczęściej domowe, w miejscach publicznych czy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. W ciągu całego roku, takich interwencji było ponad 153 tysiące (153.462).

 

Policyjne statystyki wskazują, że było bezpieczniej

 

W ciągu całego roku, na Podkarpaciu doszło do 32.298 przestępstw, ta liczba jest wyższa niż w roku poprzednim, ale wynika to z wysokiej skuteczności ujawniania przestępstw gospodarczych, których odnotowano 12.755, o blisko 7 tysięcy więcej niż rok wcześniej.

To co istotne, liczba przestępstw kryminalnych spadła o ponad 5%, odnotowano ich 15.151, a w 2019 r. 16.023. Wykrywalność wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie 70,5%. Ustalono 6.773 podejrzanych, w tym 267 nieletnich. 1.212 sprawców zatrzymano na gorącym uczynku.

Przestępstwa określane mianem pospolitych, obejmują siedem kategorii przestępstw najbardziej dotkliwych dla mieszkańców. To między innymi bójki i pobicia, rozboje, kradzieże, włamania, uszkodzenia ciała i zniszczenie mienia. Ogólna liczba przestępstw tego rodzaju wyniosła 6.200, to o 285 mniej niż przed rokiem. Skuteczność w ściganiu sprawców tych przestępstw była nieco wyższa i wyniosła prawie 50%.

W ciągu minionego roku odnotowano 11 zabójstw lub ich usiłowania, to o połowę mniej niż w 2019 r. (22). Mniej było kradzieży - 2.183 (w 2019 r. - 2.434), ilość skradzionych samochodów nieznacznie wzrosła z 58 do 61. Zmniejszyła się liczba rozbojów ze 190 w 2019 r. do 152 , spadła ilość bójek i pobić, odnotowano ich 137, wcześniej 167, zdecydowanie mniejsza jest liczba przypadków spowodowania uszczerbku na zdrowiu - 406 (w 2019 r. – 558).

Odnotowano spadek przestępstw drogowych z 3.532 w 2019 r. do 3.251 w 2020 r. Mniejsza jest też liczba przypadków kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. W minionym roku było ich 2.535 ( spadek o 132).

 

Policja skutecznie zwalcza przestępczość gospodarczą i narkotykową

 

Podkarpacka Policja osiąga sukcesy w zwalczaniu przestępczości gospodarczej. W ubiegłym roku stwierdzono 12.755 takich czynów, o 7 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Zwalczanie przestępczości ekonomicznej, zwłaszcza w obszarze przestępczości podatkowej ( Vat, akcyza), zamówień publicznych i na szkodę interesów Unii Europejskiej to wciąż priorytetowe zadania, jakie stawia sobie Policja. W ubiegłym roku, policjanci z KWP w Rzeszowie zatrzymali osoby, które odpowiadają za wielomilionowe wyłudzenia i oszustwa podatkowe, to między innnymi: sprawa usiłowania wyłudzenia podatku w kwocie 6 milionów złotych, zatrzymanie kierownictwa sieci sklepów, podejrzanych m.in. o oszustwa podatkowe, czy też zatrzymanie mężczyzny podejrzanego o wyłudzenie blisko 3 milonów złotych zwrotu podatku.

Policjanci skutecznie walczyli też z przestępczością narkotykową. Ujawnili 1.942 przestępstwa narkotykowe (o 374 więcej niż w 2019 r.) i zabezpieczyli narkotyki o wadze ponad 104 kg.

Wciąż priorytetem jest też zwalczanie przestępstw popełnianych za pośrednictwem Internetu. W minionym roku, funkcjonariusze z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością doprowadzili do zatrzymania mężczyzny, który rozpowszechniał treści pedofilskie, sprawcy „oszustw nigeryjskich” oraz wykryli proceder handlu bronią hukową przez Internet.

Miniony rok pokazał, że Policja jest skuteczna w zabezpieczaniu mienia przestępców. W 2020 roku podkarpaccy funkcjonariusze zabezpieczyli majątek o łącznej wartości przekraczającej 22 miliony złotych.

Mieszkańcy chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od ponad czterech lat. W tym czasie mieszkańcy Podkarpacia wskazali blisko 84 tysiące miejsc lub zdarzeń, które w ich ocenie są niebezpieczne bądź uciążliwe. W ciągu roku, odnotowaliśmy około 16 tysięcy nowych zgłoszeń. Wszystkie zostały zweryfikowane, a blisko połowa została potwierdzona i wyeliminowana. Mieszkańcy jako najbardziej uciążliwe wskazują przekraczanie dozwolonej prędkości (33.782), nieprawidłowe parkowanie (16.670) oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (11.789).

 

Stan bezpieczeństwa na podkarpackich drogach

 

W ubiegłym roku, na drogach województwa podkarpackiego doszło do 1.166 wypadków, o 318 mniej niż przed rokiem. W tych wypadkach śmierć poniosło 132 osoby (o 25 mniej), a 1.237 zostało rannych (ta liczba zmniejszyła się o 475). Spadła liczba kierujących pod wpływem alkoholu, było ich 2.535. Zdecydowanie wzrosła liczba przekroczeń dopuszczalnej prędkości, takich wykroczeń odnotowano na podkarpackich drogach 94.830. Liczba ujawnionych przekroczeń o co najmniej 50 km/h w obszarze zabudowanym zwiększyła się z 2891 w 2019 r. do 4283 w roku 2020.

Od ponad 1,5 roku na Podkarpaciu działa policyjna grupa Speed. Funkcjonariusze ruchu drogowego, wchodzący w jej skład, starają się zapewnić bezpieczeństwo podróżujących drogami naszego regionu. Na co dzień starają się przeciwdziałać agresywnym i niebezpiecznym zachowaniom na drodze. Pod koniec listopada ub.r., zatrzymali 23-letniego kierowcę bmw, który łańcuckim odcinkiem autostrady A4 jechał z prędkością blisko 250 km/h. Co więcej, mężczyzna prowadził pojazd, mając prawie 2 promile alkoholu. Wstępne badanie testerem narkotykowym także dało wynik pozytywny.

Funkcjonariusze z grupy Speed spotykają się z różnymi sytuacjami na drodze. Reagują nie tylko na popełniane przez kierowców wykroczenia, ale starają się pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. I taka sytuacja miała miejsce we wrześniu. Mały chłopiec, który jechał z rodzicami na wakacje, przestał nagle oddychać i stracił przytomność. Przerażeni rodzice zatrzymali się na poboczu autostrady. Funkcjonariusze od razu przystąpili do działania. Jeden z policjantów przywrócił oddech dziecku, drugi podał dokładną lokalizację ratownikom medycznym.

 

Logistyka - inwestycje i zakupy

Rok 2020 był kolejnym rokiem, w którym realizowano inwestycje finansowane ze środków "Programu modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020". Największą inwestycją, zakończoną pod koniec 2020 roku, była budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, jej koszt sięga 26 milionów złotych. Nowy wygląd i funkcjonalność zyskał budynek Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie. Zmodernizowany obiekt spełnia dziś standardy policyjnej jednostki, gwarantuje należyty poziom obsługi interesantów i zapewnia załodze komfort pracy. Całkowity koszt remontu wyniósł prawie 9 mln zł.

Kolejną dużą inwestycją jest wybudowany od podstaw Posterunek Policji w Zagórzu. Jego budowa była odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców oraz lokalnego samorządu. Wartość sięgnęła blisko 2 milionów złotych.

W minionym roku policyjna flota powiększyła się o 51 nowych pojazdów służbowych, z czego 14 to radiowozy nieoznakowane. 20 pojazdów zostało zakupionych ze środków budżetowych Policji, 4 kolejne zostały sfinansowane wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, a 27 było współfinansowanych ze środków samorządów lokalnych.    

 

Stan kadrowy podkarpackiej Policji

 

W podkarpackiej Policji służy łącznie 4.505 funkcjonariuszy i zatrudnionych jest 1.135 pracowników cywilnych. Zdecydowana większość policjantów posiada staż służby od 3 do 15 lat. W minionym roku do służby w Policji przyjęto 120 nowych funkcjonariuszy. Na dzień 31 grudnia 2020 r. w garnizonie było 26 wakatów.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy