Reklama

Prawie milion złotych dla pielęgniarek z PWSZ w Sanoku

Opublikowano:
Autor:

Prawie milion złotych dla pielęgniarek z PWSZ w Sanoku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Zdrowia przekaże 11,5 mln złotych na szpitalne oddziały ratunkowe oraz na stypendia dla pielęgniarek w województwie podkarpackim.

Doposażenie oddziałów ratunkowych

5 projektów w województwie podkarpackim dotyczy doposażenia szpitalnych oddziałów ratunkowych. Nowa aparatura medyczna trafi do szpitali w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Krośnie, Rzeszowie i Przemyślu.

Umowy dotyczące doposażenia SOR zostały podpisane dzisiaj dla szpitali w Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Krośnie, Rzeszowie i Przemyślu. Ich łączna wartość to ponad 1,8 mln zł.

Ponadto, podpisana została umowa o dofinansowanie o wartości ok. 8,7 mln zł z Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu na utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

– Chcielibyśmy przeznaczyć te środki na wyposażenie w nowoczesny sprzęt, który ułatwi pacjentom w stanach zagrożenia życia dostęp do nowoczesnych metod diagnostyki i terapii, a z drugiej strony zwiększyć dostępność do szpitalnych oddziałów ratunkowych, chociażby poprzez przez tworzenie nowego SOR-u w Jarosławiu – powiedziała w Rzeszowie wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

Ministerstwo Zdrowia wykorzystuje środki unijne m.in. do wsparcia systemu ratownictwa medycznego. Środki przeznaczone dla szpitalnych oddziałów ratunkowych służą szybkiemu i skutecznemu ratowaniu życia. Świadczenia w SOR udzielane są pacjentowi w trybie nagłym – kiedy znajduje się w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Obejmują również świadczenia dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają niezwłocznego podjęcia czynności diagnostycznych i leczenia. Fundusze unijne trafiają także do szpitalnych oddziałów ratunkowych dla dzieci, które są niezwykle ważnym ogniwem systemu ratownictwa medycznego.

Stypendia dla pielęgniarek

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku otrzymała dofinansowanie na prawie 1 mln złotych. Celem projektu „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa” jest poprawa jakości kształcenia, zainteresowanie studiami na kierunku pielęgniarstwo oraz motywowanie studentów do poszukiwania i podejmowania pracy w zawodzie bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu.

Poprawa jakości i dostępności usług zdrowotnych

Fundusze Europejskie w Programie Infrastruktura i Środowisko oraz Wiedza Edukacja Rozwój finansują: infrastrukturę ratownictwa medycznego: centra urazowe, szpitalne oddziały ratunkowe, lądowiska, bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, infrastrukturę na oddziałach specjalistycznych np. na ginekologii, neonatologii, pediatrii, kardiologii, onkologii, czy psychiatrii, programy profilaktyczne, infrastrukturę pracowni diagnostycznych, programy rozwojowe – zwiększające liczbę pielęgniarek i położnych, kształcenie kadr medycznych, dzienne domy opieki medycznej, centra symulacji medycznej oraz działania projakościowe.

Dotychczas Ministerstwo Zdrowia podpisało ponad 550 umów z beneficjentami środków unijnych. Oznacza to, że w całym kraju realizowane są projekty o łącznej wartości ponad 3 mld zł.

W województwie podkarpackim podpisano 23 umowy o wartości blisko 175 mln zł na dofinansowanie m.in. inwestycji infrastrukturalnych oraz na szkolenia kadr medycznych, programy profilaktyczne, działania jakościowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE