reklama

Prace Zdzisława Beksińskiego na aukcjach WOŚP 2024. Licytacja ruszyła

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KręciołaTV

Prace Zdzisława Beksińskiego na aukcjach WOŚP 2024. Licytacja ruszyła - Zdjęcie główne

Dwie prace Zdzisława Beksińskiego przekazane zostały dla WOŚP. | foto KręciołaTV

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościFotografia i rysunek - te dwa dzieła wykonane przez Zdzisława Beksińskiego można zakupić na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Licytacja ruszyła. Chętnych do zakupu nie brakuje.
reklama

Oba przedmioty podarowało Muzeum Historyczne w Sanoku. Pierwszy z nich to fotografia artystyczna (portret). Licytuje ją obecnie 14 osób (dane na 10 stycznia godz. 13.15), a kwota, jaką do tej pory osiągnięto to 5,1 tys. zł. 

- Praca posiada certyfikat wydany przez Muzeum Historyczne w Sanoku. Jest też podpisana osobiście przez Jurka Owsiaka (...) Będąca obiektem licytacji fotografia w tym ujęciu jest po raz pierwszy wywołana z odkurzonych negatywów w ubiegłym roku na zlecenie Muzeum Historycznego w Sanoku.

- czytamy w opicie aukcji.

Na zdjęciu widzimy Zofię Beksińską, żonę artysty. 

- Zdzisław Beksiński fotografię artystyczną uprawiał relatywnie krótko, bo w okresie między 1952 a 1959 rokiem, chociaż już w dzieciństwie robił fotografie dokumentacyjne, m.in. ilustrujące wojenne realia w Sanoku. Mimo to osiągnięcia na tym polu stawiają go w rzędzie najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych fotografików powojennej awangardy

reklama

- zaznacza Jarosław Serafin, dyrektor sanockiego muzeum. 

W ciągu ośmiu lat w ramach swojej twórczości fotograficznej Beksiński stworzył m.in. cykle portretowe, dedykowane swojej żonie Zofii. To ona była jego modelką. Artysta fotografował ją z dwóch powodów. Po pierwsze nie było go stać na profesjonalną modelką, a po drugie - wstydził się współpracować z innymi kobietami.

reklama

- Jest to rezultat fascynacji technologią cyfrową i komputerowymi możliwościami graficznymi, jaka udzieliła się Beksińskiemu w latach 90-tych. Wówczas, za sprawą programów obróbki graficznej i wysokojakościowego sprzętu komputerowego Beksiński powrócił do korzeni swojej twórczości artystycznej, czyli do rysunku

- zaznaczają organizatorzy aukcji. 

Ceną, jaką do tej pory osiągnął ten przedmiot to 6,5 tys. zł. W licytacji bierze udział 20 osób. 

Obie licytacje, na których można nabyć dzieła Zdzisława Beksińskiego, będą trwały do 29 stycznia. Celem 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wsparcie walki z problemami płucnymi po pandemii. Hasło brzmi: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo