reklama

"Świat Mistrza Beksińskiego”. Wyjątkowy hołd dla artysty, który wstrząsnął sztuką XX wieku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz Biuro prasowe UMWP

"Świat Mistrza Beksińskiego”. Wyjątkowy hołd dla artysty, który wstrząsnął sztuką XX wieku - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
27
zdjęć

foto Sebastian Stankiewicz Biuro prasowe UMWP

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPrawie dwa tysiące miłośników sztuki uczestniczyło w niezwykłym wydarzeniu „Świat Mistrza Beksińskiego”, które odbyło się w G2A Arena w Jasionce. W 20. rocznicę tragicznej śmierci artysty jego dzieła ożyły w nowoczesnej formie – w połączeniu z muzyką symfoniczną i multimediami. Koncert oraz wystawa były wyjątkowym hołdem dla twórczości Beksińskiego, której mroczna i hipnotyzująca aura porusza kolejne pokolenia.
reklama

Sanok, Podkarpacie i Beksiński – nierozłączne dziedzictwo

Zdzisław Beksiński to postać, której twórczość wykraczała poza ramy jakiejkolwiek epoki. Urodzony w Sanoku artysta zapisał się w historii sztuki jako wizjoner, którego dzieła fascynują, niepokoją i inspirują ludzi na całym świecie. W 20. rocznicę jego tragicznej śmierci Fundacja Beksiński, Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego postanowiły uczcić jego dorobek w wyjątkowy sposób.

reklama

Muzyka i sztuka w jednym – wyjątkowy koncert symfoniczny

Wydarzenie „Świat Mistrza Beksińskiego” odbyło się w nowoczesnej przestrzeni G2A Arena w Jasionce, przyciągając tłumy miłośników sztuki. Niezwykły spektakl połączył dwie pasje artysty – malarstwo oraz muzykę.

Pod batutą Szymona Sutora, laureata nagrody Fryderyka, orkiestra symfoniczna wykonała dwa utwory, które doskonale oddały klimat dzieł Beksińskiego.

„Sine Titulo” – dzieło skomponowane przez Sutora specjalnie dla Fundacji Beksiński, będące hołdem dla malarza.

reklama

„Requiem” Alfreda Schnittkego – kompozycja pełna dramatyzmu, która była jednym z ulubionych utworów Beksińskiego i znakomicie wpisywała się w atmosferę jego twórczości.

Całość dopełnił multimedialny pokaz obrazów Beksińskiego, które w rytm muzyki wyświetlane były na ogromnych ekranach, przenosząc widzów w świat pełen surrealistycznych wizji i niepokojących krajobrazów.

Nie rozkładajcie tego na czynniki pierwsze. Dajcie się ponieść emocjom, bo to one leżą u podstaw sztuki Beksińskiego

reklama

– mówił podczas otwarcia Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Wystawa, która hipnotyzuje – 30 wyselekcjonowanych dzieł Beksińskiego

Koncertowi towarzyszyła wyjątkowa wystawa obrazów Zdzisława Beksińskiego, pochodzących z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku. To właśnie ta placówka przechowuje największy zbiór dzieł artysty – liczący aż 5 tysięcy prac, które zgodnie z wolą Beksińskiego trafiły do jego rodzinnego miasta.

reklama

Na wystawie zaprezentowano 30 starannie wyselekcjonowanych obrazów, które najlepiej oddają charakter jego twórczości. Mroczne wizje, zdeformowane postacie, surrealistyczne pejzaże – wszystkie te elementy składają się na niepowtarzalny świat Beksińskiego, który do dziś pozostaje źródłem inspiracji dla artystów na całym świecie.

Beksiński nie bał się nowoczesnych technologii, był wizjonerem. Dlatego jego twórczość wciąż znajduje nowe sposoby na dotarcie do odbiorców

– podkreślała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Sanok – serce dziedzictwa Beksińskiego

Choć Zdzisław Beksiński przez lata mieszkał w Warszawie, to właśnie Sanok był dla niego miejscem szczególnym. To tutaj się urodził, dorastał i zaczynał swoją artystyczną drogę. Dzięki jego decyzji, to właśnie Muzeum Historyczne w Sanoku stało się spadkobiercą jego twórczości.

Samorząd Województwa Podkarpackiego od lat wspiera działalność muzeum, dbając o promocję i upowszechnianie dorobku artysty.

Jesteśmy dumni, że możemy wspierać Muzeum Historyczne w Sanoku i dbać o to, by twórczość Beksińskiego była prezentowana kolejnym pokoleniom

– mówiła Jarosińska-Jedynak.

Beksiński – wizjoner, którego sztuka wciąż przemawia

Beksiński był nie tylko malarzem, ale również pasjonatem nowoczesnych technologii. W swoich pamiętnikach niejednokrotnie pisał o eksplorowaniu przyszłości, podkreślając, że nie interesuje go przeszłość, ale to, co dopiero nadejdzie.

Jego fascynacja muzyką, fotografią i grafiką komputerową sprawia, że jego twórczość nadal oddziałuje na odbiorców w nowoczesny sposób. „Świat Mistrza Beksińskiego” udowodnił, że jego sztuka jest wciąż żywa i inspiruje kolejne pokolenia.

Rok Beksińskiego – kolejne wydarzenia już wkrótce

Obchody 20. rocznicy śmierci Zdzisława Beksińskiego nie kończą się na tym wydarzeniu. Samorząd Województwa Podkarpackiego planuje wsparcie kolejnych projektów kulturalnych, które będą przypominać o twórczości artysty przez cały 2025 rok.

Beksiński mówił, że sztuka nie potrzebuje słów, bo broni się sama. I rzeczywiście – jego obrazy, muzyka i wizje wciąż przemawiają do nas, wzbudzając emocje, które trudno opisać.

Jego świat wciąż żyje – i dzięki takim wydarzeniom, jak „Świat Mistrza Beksińskiego”, możemy go na nowo odkrywać.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo