Markowa, nieduża podkarpacka mieścina położona blisko Łańcuta, stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych przez Niemców w odwecie za niesienie pomocy Żydom. 24 marca 1944 roku okupanci dokonali tam okrutnego mordu na 16 osobach narodowości polskiej i żydowskiej. 17 marca 2016 roku w Markowej otwarte zostało Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.
Józef Ulma był markowianinem, obdarzonym bogatą osobowością. Jak wielu mieszkańców Markowej, miał swoje pasje. Jego pasją była fotografia. Namiętnie fotografował swoją rodzinę, sąsiadów, mieszkańców wioski, obiekty, takie jak m.in. kościół, dom ludowy, a także rytm życia wiejskiego: żniwa, wykopki itp.
Tych fotografii przetrwało do dziś około 600. Powstała z nich bogata kolekcja o charakterze dokumentacji. W ten sposób Józef Ulma stał się kronikarzem życia swojej wsi. Utrwalone przez niego postaci mieszkańców już w ogromnej większości nie żyją, ale żyją następne pokolenia markowian. Większość tych fotografii trafiła do miejscowego muzeum.
Niektóre miejsca sfotografowane przez pana Józefa uchwycił obiektywem swego aparatu zawodowy fotograf Krzysztof Karolczyk. Dzięki temu, można porównać zdjęcia tych samych miejsc w dwóch wersjach, tamtej sprzed lat i tej współczesnej.
Okazja taka nadarza się właśnie 3 lipca br. od godziny 16 w czasie Dnia Otwartych Drzwi Zagrody – Muzeum Wsi Markowa. Oprócz doznań wizualnych, będzie można wysłuchać prelekcji Krzysztofa Dudka z Muzeum Fotografii w Krakowie, który ostatnio dokonał konserwacji aparatów fotograficznych J. Ulmy. Opowie on m. in. o swojej pracy nad przywróceniem tym urządzeniom dawnej świetności.
Organizatorzy zapraszają też do wysłuchania wspomnień Jerzego Ulmy, bratanka Józefa i właściciela jego aparatów fotograficznych, będących w depozycie muzeum.
Prawda, że warto 3 lipca wybrać się do Markowej? W imieniu organizatorów Otwartych Drzwi Zagrody serdecznie Państwa zapraszamy!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.