Reklama

Nie traćmy czujności przed świętami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPP

Nie traćmy czujności przed świętami - Zdjęcie główne

foto KPP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Oszuści codziennie wymyślają nowe sposoby, by w szybkim tempie wzbogacić się naszym kosztem. Okres przedświąteczny stwarza im niestety wiele okazji do tego, by w niecny sposób, wykorzystać chwilę nieuwagi i przejąć pieniądze.

 Pomimo wielu ostrzeżeń i informacji mających na celu uświadomienie i przybliżenie sposobu działania oszustów, przestępcy stosując nowe sposoby, zdobywają zaufanie swoich ofiar i kradną dorobek ich życia. Policjanci przestrzegają przed pochopnym działaniem i przypominają zasady, które pomogą nam uchronić się przed oszustami.

Niemal każdego dnia podkarpaccy policjanci są informowani o kolejnych zuchwałych próbach oszustw lub samych oszustwach. Ofiarami padają już nie tylko osoby starsze, czy nieporadne. Przestępcy wykorzystują każdy możliwy sposób, aby szybko się wzbogacić, oczywiście naszym kosztem. Aby uzyskać zamierzony cel nie przebierają w środkach. Wykorzystują stare metody lub je modyfikują, wszystko po to, aby wzbudzić nasze zaufanie i nas okraść - podaje KPP

Schemat działań oszustów niemalże w każdym przypadku jest identyczny. Kontaktują się z potencjalną ofiarą podając się za funkcjonariuszy, prokuratorów, detektywów uczestniczących w akcji przeciwko oszustom. Przekonują osoby, do korych dzownią, że ich pieniądze ulokowane są na kontach zagrożonych, gdyż dostęp do nich mogą mieć przestępcy. Bardzo często naciągacz mówi, że uczestniczy w ogólnopolskiej akcji, mającej na celu ujęcie oszustów podczas próby wybrania pieniędzy z banków.

Następnie, gdyż to jest głównyn czynnikiem tego czy jego wyłudzenie się powiedzie, oszust namawia do dyskrecji. Wskazuje, by z nikim się w tej sprawie nie kontaktować, nikomu nie wspominać o takim telefonie oraz niezwłocznie pomóc w przebiegu akcji. 

Oto kilka ważnych wskazówek od Policji: 

  • Jeśli ktoś kontaktując się telefonicznie i podaje się za policjanta lub prokuratora i opowiada o jakichkolwiek prowadzonych działaniach - natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
  • Jeżeli tako osoba żąda przekazania pieniędzy, czy to w formie wybrania gotówki z banku, czy dokonania przelewu natychmiast zakończ rozmowę telefoniczną! To zawsze dzwoni oszust.
  • Po rozłączeniu się niezwłocznie poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz Policję.
  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon!
  • Policjanci, prokuratorzy, funkcjonariusze innych służb NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.
 

Podkarpaccy policjanci apelują, aby w każdym przypadku, kiedy ktoś prosi nas o jakąkolwiek płatność nie działać pochopnie i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Zweryfikujmy każdorazową prośbę o płatność, kontaktując się z nadawcą. Najlepiej zrobić to z innego urządzenia, lub poprosić o pomoc zaufaną osobę albo policję.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy