Reklama

NASZ PATRONAT: "Noc Komputerów - Reaktywacja". Pamiętacie stare komputery?

Opublikowano: pt, 17 maj 2019 19:06
Autor:

NASZ PATRONAT: "Noc Komputerów - Reaktywacja". Pamiętacie stare komputery?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lesław Leśniak właściciel firmy LT System, BWA Galeria Sanocka oraz Urząd Miasta Sanoka zapraszają na "Noc Komputerów - Reaktywacja".

Szanowni Państwo!
Impreza "Noc Komputerów - Reaktywacja" odbędzie się w Sanoku, w reprezentacyjnej sali "Klubu Górnik" (centrum miasta) - w dniach 17-21.05.2019 r.
Jej głównym organizatorem jest Lesław Leśniak - właściciel firmy komputerowej (zawodowo związany z branżą IT – prywatnie kolekcjoner zabytkowego sprzętu komputerowego), natomiast współorganizatorami są: Urząd Miasta Sanoka, Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Sanocka oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku.
Ideą projektu jest prezentacja zabytkowego sprzętu informatycznego oraz przypomnienie początków rewolucji informatycznej - zarówno w Polsce, jak i na świecie. Uczestnicy imprezy będą mogli usiąść przy zabytkowych komputerach i konsolach, spróbować swoich sił w klasycznych grach oraz wziąć udział w imprezach towarzyszących.   Przewidujemy liczne konkursy z nagrodami a na finał koncert „Elektro Sabat” w wykonaniu Łukasza Sabata. W ramach imprezy, odbędzie się również jubileuszowa "X Olimpiada na Padzie" w grze "FIFA '19". Organizując „Noc Komputerów” - chcemy ocalić od zapomnienia stare maszyny, opowiedzieć o ich możliwościach , a  przy okazji i powspominać tamte pionierskie czasy. Być może uda się pokazać jak rodziła się, ewoluowała i wchodziła do naszych domów cyfrowa rozrywka. Jak szybko zmieniał się rynek IT.
O gigantach rynku informatycznego tamtych lat nikt już nie pamięta, zastąpiła ich chińska tania, masowa produkcja. Stare gry miały niezapomniany urok i „grywalność” (o czym będzie można przekona się osobiście) – ich twórcy musieli naprawdę wiele się napracować aby wycisnąć maksimum z dostępnego sprzętu. Opowiemy również i o tym… Ostatnie dwa dni „Nocy Komputerów”, rezerwujemy dla zorganizowanych grup szkolnych.

 Impreza nie ma charakteru komercyjnego - wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

                                                        
ZAPRASZAMY!

 


    Organizator Lesław Leśniak o imprezie: 

Wystawa „Noc Komputerów” zorganizowana przeze mnie w 2013 roku spotkała się ze sporym zainteresowaniem i bardzo ciepłym przyjęciem ze strony widzów. Mnóstwo ludzi pytało, czy powtórzę pokaz. Trwało to kilka lat ‑ ale udało się! 
Może uda się ocalić od zapomnienia stare maszyny, pokazać ich możliwości, a przy okazji przywołać wspomnienia z tamtych czasów? Będzie to okazja, aby zobaczyć, jak cyfrowa rozrywka rodziła się, ewoluowała i wchodziła do naszych domów. Rynek zmieniał się wtedy szybko ‑ o gigantach informatycznych tamtych lat nikt już dziś nie pamięta. Dziś zastąpiła ich tania chińska produkcja masowa. 
Wystawa przypomni więc nam, starszym ‑ a uświadomi młodszym ‑ że lata 70-te, to początek elektronicznej rozrywki. Na Zachodzie dominowały wtedy automaty do gier, ale o grach w domu jeszcze nikt nie myślał. Po kilku latach zaczęły się pojawiać pierwsze konsole domowe podłączane do telewizorów, jednak największa rewolucja dokonała się w latach 80-tych. 


To właśnie wtedy rozpoczęła się historia domowych komputerów w Polsce – w tych w szarych latach stanu wojennego, gdy tylko nieliczni mieli dostęp do „cudów elektroniki” prywatnie importowanych z Zachodu. Także wtedy, w 1982 roku, zaczęła się i moja przygoda z komputerami: od komputera ZX 81, który miał „aż” 1Kb pamięci.
Pamiętacie godziny spędzone przy wgrywaniu jednej gry? I słynne powiedzenie: „bądźmy cicho, bo się nie wczyta”? I te nieprzespane noce, wklepywanie listingów oraz szukanie błędów, by uruchomić program lub grę po kilku godzinach pisania?
Tak, stare gry miały swój niezapomniany urok i specyficzną „grywalność” – programiści musieli naprawdę wiele się napracować, aby wycisnąć maksimum z dostępnego sprzętu.
To były czasy, gdy odkładało się złotówki, aby wymienić je na „bony dolarowe”. Po uskładaniu wymarzonej kwoty – wyjazd do „PEWEX-u” z technicznym działem, aby kupić Atari 800XL czy Commodore 64C. Stacja dyskietek to był luksus poza zasięgiem, o którym można było tylko pomarzyć. Ech, te wyjazdy po oprogramowanie na zloty i giełdy… Albo odkrywanie sieci FidoNet czy BBS-ów ‑ bo o Internecie nikt wtedy jeszcze nie słyszał…


Serdecznie zapraszam zatem wszystkich na nostalgiczne spotkanie z maszynami z tamtych lat. Będzie można usiąść przy starych komputerach i konsolach, przypomnieć sobie stare gry, pokazać młodszemu pokoleniu, czym bawili się i fascynowali ich rodzice. A podczas pokazu odbędą się liczne konkursy z nagrodami. 


    Jestem przekonany, że nie tylko w moim przypadku ta pierwotna fascynacja komputerami i oprogramowaniem zamieniła się w pasję, a w końcu ‑ w zawód. Mam też nadzieję, że to szczególne wydarzenie połączy przynajmniej dwa pokolenia adeptów elektronicznej przygody. 

                                    Lesław Leśniak
 

 Znalezione obrazy dla zapytania lt system sanok Znalezione obrazy dla zapytania bwa sanok logo  Znalezione obrazy dla zapytania um sanok logo 

PATRONAT MEDIALNY: 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE