Reklama

Na ratunek z serca Bieszczad

Opublikowano:
Autor:

Na ratunek z serca Bieszczad - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Budowa supernowoczesnego centrum ratowniczego ruszy w przyszłym roku. To będzie jedyny taki ośrodek w tej części Europy.

Nowoczesne centrum szkolenia i prowadzenia transgranicznych akcji ratunkowych powstanie w Równi koło Ustrzyk Dolnych. Inwestycja pochłonie prawie osiem milionów złotych.

- Projekt został nieco okrojony finansowo, przez co musieliśmy zrezygnować z budowy bazy noclegowej w ośrodku, ale wszystkie inne elementy zawarte w projekcie zostaną zrealizowane - powiedział nam Krzysztof Szczurek, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

 Centrum z halą szkoleniową powstanie w budynku po byłej szkoły podstawowej. Prace nad przebudową, modernizacją i zagospodarowaniem placówki na potrzeby ratowników będą trwały dwa lata. Pod jednym dachem ma znaleźć się wszystko, co pomoże w szkoleniu służb ratowniczych. Powstaną m.in. sale szkoleniowe, w których będą realizowane specjalistyczne ćwiczenia ratownicze i medyczne skierowane zarówno przede wszystkim do goprowców, ale także do strażaków, ratowników medycznych, strażników granicznych i policjantów. Wszystko po to, aby służby mogły ćwiczyć współpracę na wypadek różnych zdarzeń losowych.

- W kryzysowych momentach często sekundy decydują o powodzeniu akcji i o tym, czy uda się uratować komuś życie lub zdrowie. W takich momentach nie ma czasu na zastanawianie się, kto i co ma robić - pomoc ma iść z automatu. To dlatego tak ważne jest ćwiczenie współpracy i wypracowanie wspólnych zasad działania - wyjaśnia Krzysztof Szczurek. 

W ramach projektu zakupione zostaną także nowoczesne urządzenia i sprzęt do koordynacji oraz prowadzenia akcji ratowniczych, co zdecydowanie poprawi standard niesionej przez ratowników pomocy. 

- Bierzemy udział w różnych akcjach, często w trudno dostępnych miejscach. Nowoczesny, a przede wszystkim nowy, nieawaryjny sprzęt, to dla nas gwarancja, że nasza pomoc będzie skuteczna - podkreśla naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

W przyszłości obok szkoły ma powstać hala, w której ratownicy będą mogli ćwiczyć m.in. techniki linowe używane podczas ewakuacji przez ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Projekt będzie realizowany przez Fundację SOS - Na Ratunek, gminę Ustrzyki Dolne oraz Grupę Bieszczadzką GOPR. Otrzymał on dofinansowanie z unijnego programu Polska - Białoruś - Ukraina.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE