Reklama

Miliony złotych dla Bieszczadów na rozwój turystyki

Opublikowano:
Autor:

Miliony złotych dla Bieszczadów na rozwój turystyki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozwój Bieszczadów poprzez poprawę infrastruktury oraz jakości usług dla turystów - to cel zarządu województwa podkarpackiego, który podjął decyzję o przekazaniu 8 milionów złotych na rozwój tego regionu województwa. Z dotacji skorzystać mogą mikro-małych i średnie przedsiębiorstwa z terenu Bieszczadów.

- Dotacje są dla przedsiębiorców, którzy funkcjonują w obszarze usług dla turystów – informuje marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl.

Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi 70% wydatków kwalifikowanych. Wsparcie będzie obejmowało projekty promujące rozwój MŚP przez inwestycje wspierające nowe lub ulepszone produkty albo usługi realizowane na terenie Bieszczad, czyli w gminach Czarna, Lutowiska, Ustrzyki Dolne, Baligród, Cisna, Lesko, Olszanica, Solina, Komańcza, Tyrawa Wołoska, Zagórz, Bircza.

O wsparcie w ramach konkursu mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność gospodarczą na terenie bieszczadzkich gmin, nie krócej niż rok od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

- Bieszczady są jednym z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce, a wciąż są niedoinwestowane. Naszymi decyzjami, które są spójne z działaniami polskiego rządu chcemy to zmienić. Strategia Bieszczadzka jest uzupełnieniem tego, co samorząd województwa robi od lat – podkreśla członek zarządu Piotr Pilch.  

- Chcemy, aby te środki dla przedsiębiorców mogły szybko im służyć. Nabór wniosków rozpoczynamy już 22 października 2018 i potrwa on do 15 listopada 2018. Do połowy przyszłego roku chcemy zakontraktować wybrane projekty.

Realizację projektu trzeba zakończyć do 31 grudnia 2020 r, a wsparcie w ramach konkursu będzie udzielane w formie pomocy de minimis, czyli nie może przekroczyć równowartości 200 tys. EUR.

W ramach projektów kwalifikowalne są wydatki inwestycyjne poniesione między innymi na roboty budowalne, nabycie nieruchomości czy też wartości niematerialnych i prawnych (m.in. patentów, licencji oraz praw autorskich).

- Po wielu miesiącach negocjacji udało nam się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na dodanie nowego typu projektu w ramach RPO WP 2014-2020 - minimalizacja zanieczyszczeń wód i gleb na obszarach Natura 2000 w celu ograniczenia zagrożeń dla bioróżnorodności. To ewenement , żaden region nie ma takich możliwości w swoim programie – podkreśla Władysław Ortyl. Dzięki temu możliwe staje się wsparcie dla przydomowych oczyszczalni ścieków w Bieszczadach.

Nabór wniosków planowany jest w I poł. 2019 roku. Na dofinansowanie projektów przeznaczone jest 7 mln euro. Beneficjentami programu mogą być gminy objęte Programem Strategicznego Rozwoju Bieszczad oraz Programem Strategicznym „Błękitny San” należące do obszaru Natura 2000. To one będą odpowiadać za nabór ostatecznych odbiorców tj. właścicieli nieruchomości, na terenie których zlokalizowane zostaną przydomowe oczyszczalnie ścieków. 

Zarząd Województwa Podkarpackiego planuje kompleksowe działania zmniejszające zanieczyszczenia gleby oraz wód powierzchniowych i gruntowych ściekami, jak również działania edukacyjne i informacyjno-promocyjne, które wzmocnią ochronę terenów cennych przyrodniczo.       

- To kolejny przykład naszych konkretnych działań dla Bieszczad. Myślimy także o wielu innych ważnych inwestycjach, które dla Bieszczadów mogą być realizowane z poziomu rządowego czy samorządowego. Jedną z takich inwestycji jest Centralny Ośrodek Sportu – przypomina członek zarządu Piotr Pilch.  

Marszałek Władysław Ortyl podkreśla, że Podkarpackie uzyskuje we wdrażaniu RPO WP.

- Jeżeli chodzi o płatności to jesteśmy na drugim miejscu w Polsce. Zależy nam na tym, aby skorzystać z rezerwy wykonania, czyli dodatkowych środków. Regiony o to rywalizują – mówi  marszałek Ortyl. 

Marszałek podkreślał, że samorząd już pracuje nad RPO WP na kolejną perspektywę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE