Reklama

Międzynarodowe Forum Pianistyczne rozpoczęte. Dwa smakowite dania: malarstwo i muzyka [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Połączeniem dwóch rodzajów sztuk pięknych: malarstwa i muzyki zainaugurowano XVIII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”. W siedzibie Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury, organizatora Forum, otwarto wystawę malarstwa dwóch wybitnych sanockich artystów: Sylwestra Stabryły i Jana Szczepkowskiego, zatytułowaną „PERSONA”. Ilustracją muzyczną tego projektu, podnoszącą rangę wydarzenia, był koncert świetnej pianistki Jekateriny Drzewieckiej, laureatki wielu nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach.

- To wyjątkowy artystyczny projekt, pierwsza wspólna wystawa Sylwestra Stabryły i Jana Szczepkowskiego, będąca syntezą ich wspólnych poszukiwań, próbą nawiązania artystycznego dialogu. Jest wiele punktów stycznych w twórczości tych dwóch artystów, chociaż każdy realizuje swoją własną artystyczną wizję

– powiedziała podczas sobotniego wernisażu Małgorzata Orłowska, kustosz wystawy.

Skąd tytuł „Persona”?

Szukaliśmy wspólnego tytułu dla naszej twórczości, a ponieważ obaj malujemy postacie ludzkie, pierwszymi skojarzeniami, jakie pojawiły się, były słowa: człowiek, osoba, persona. Wybór padł na personę. Podkreśla on nie tylko cielesność naszych artystycznych wizji, ale również ich osobowość, ich wnętrze. I myślę, że to jest połączenie naszych światów malarskich

– wyjaśniał Jan Szczepkowski.

Za ciekawy i rzadko spotykany pomysł uznano zorganizowanie wspólnej wystawy. Nie mogło więc zabraknąć pytania: co was łączy ze sobą? – Obu nam bliska jest sztuka figuratywna. Łączą nas wspólne poszukiwania tematów, a także czysto ludzka przyjaźń. Przez długi czas tworzyliśmy we wspólnej pracowni, więc nawzajem inspirowaliśmy się – dowiedzieliśmy się z odpowiedzi.

Za nowatorskie i oryginalne uznano połączenie dwóch rodzajów sztuk: malarstwa i muzyki. Poproszeni o ocenę pomysłu, obaj artyści uznali go za wyjątkowo trafny.

Obydwa przekazują emocje, energię, obydwa się przenikają i wzajemnie inspirują. Warto zwrócić uwagę, że kiedy słuchamy muzyki, pokazują się nam obrazy

– stwierdził Sylwester Stabryła.

Koligacje między rodzajami sztuki są czymś oczywistym, malarstwo i muzyka są sobie bardzo bliskie. Używają tych samych pojęć, takich jak: struktura, kompozycja, faktura. Chcę podkreślić, że podczas tworzenia zawsze słuchamy muzyki, która buduje nastrój, czasami nakręca, czasami uspokaja. I to jest właśnie to przenikanie, o którym mówił Sylwester

– dodał Jan Szczepkowski.

I wtedy wśród artystów pojawiła się przedstawicielka tej drugiej sztuki: muzyki – Jekaterina Drzewiecka. Zaproponowała wykonanie „Koncertu warszawskiego”, utworu skomponowanego przez Richarda Addinsella w 1941 roku, na fortepian i orkiestrę do filmu „Niebezpieczne światło księżyca”. Bohater wyrusza do Wielkiej Brytanii, aby jako polski pilot walczyć w bitwie o Anglię. Tam znajduje swoją miłość, są więc uczucia, doznania. I to wszystko było słychać w tym koncercie, w przepięknym wykonaniu znakomitej pianistki Jekateriny Drzewieckiej.

Wernisaż wzbudził duże zainteresowanie zarówno sanoczan, jak też gości festiwalowych oraz samych uczestników. W godzinach wieczornych w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej zainaugurowano XII Mistrzowską Szkołę Pedagogiki Fortepianowej. Wystąpili: Andrey Zakhodiakin – laureat Grand Prix konkursu „Młody Wirtuoz” 2021 oraz wybitny duet fortepianowy z Ukrainy: Oksana Rapita & Myroslav Drahan.

Dzisiaj (5 lutego) w sali widowiskowej Sanockiego Domu Kultury odbędzie się Gala Inauguracyjna XVIII Forum. Jej gwiazdą będzie PAULIUS ANDERSSON. Zaprezentuje komplet 12 etiud transcendentalnych Liszta, określanych w świecie muzycznym mianem „technicznych Himalajów”. Galę poprowadzą: Jarosław Drzewiecki i Janusz Ostrowski.

Jako jeden z patronów medialnych Forum, serdecznie Państwa zapraszamy do uczestnictwa w tym wielkim święcie muzycznym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy