Reklama

MICHAŁ JUREK: Młodzi zmienią oblicze polityki

Opublikowano:
Autor:

MICHAŁ JUREK: Młodzi zmienią oblicze polityki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozmowa z Michałem Jurkiem, kandydatem do Sejmu RP z listy Koalicji Obywatelskiej.

Kim jest Michał Jurek, na razie szerzej sanoczanom nie znany?

Jestem lokalnym patriotą. Aktywistą. Przede wszystkim normalnym obywatelem twardo stąpającym po ziemi. Tutaj w się wychowałem i tu chcę aktywnie działać publicznie. Skończyłem studia prawnicze. Aktualnie pracuję w Urzędzie m.st. Warszawy w Gabinecie Prezydenta Rafała Trzaskowskiego. W Warszawie zdobywam nieocenione doświadczenie, które chcę dobrze wykorzystać u nas na Podkarpaciu. W swojej pracy zajmuję się m.in. programem żłobkowym - jednym z najbardziej ambitnych w Polsce, a także rozwojem usług związanych z pomocą społeczną oraz z polityką zdrowotną. Polityka, ale taka konkretna, dająca efekty to moja pasja. Na studiach działałem w organizacjach młodzieżowych oraz samorządzie studenckim. W związku z moją pracą w Warszawie poznałem także dobrze korytarze sejmowe. Dlatego mimo, że jestem osobą młodą to zapewniam, że mam odpowiednie doświadczenie. Nie muszę od nowa uczyć się jak działa Sejm. Dzięki mojej pracy udało mi się zaprosić do Sanoka na Kluby Obywatelskie m.in. z Radosława Sikorskiego, Małgorzatę Kidawę-Błońską czy Borysa Budkę.  


Jakie ma Pan spojrzenie na Sanok i cały region podkarpacki?

Nasz region ma olbrzymi potencjał. Jest on ciągle nie wykorzystywany. Mamy piękną przyrodę i obiekty historyczne mogące generować jeszcze większe wpływy z turystyki. Jest też potencjał na nowoczesny przemysł i usługi. Na Podkarpaciu działa dużo innowacyjnych firm. Mamy największy klaster przemysłowy w Polsce – słynną dolinę lotniczą. Mamy wykształconych fachowców. Dzięki autostradzie A4 mamy dobre połączenie wschód-zachód co powoduje, że nasze województwo jest jeszcze bardziej atrakcyjne inwestycyjnie. Jednak  mam też wrażenie, że południe regionu i sam Sanok, ale i Bieszczady zaczynają mocno odstawać, a całe Podkarpacie w rankingach zarobków ciągle jest w tyle. Stopa życiowa ciągle jest na niskim poziome w porównaniu z innymi częściami kraju. Mimo obietnic tzw. „drugiej Bawarii” i stabilnych politycznie rządów na Podkarpaciu Prawa i Sprawiedliwości poziom życia mieszkańców się nie poprawia. Brak jest efektów tej stabilności władzy i nie widać wyraźnej poprawy. Ludzie zamiast osiedlać się na Podkarpaciu wciąż stąd wyjeżdżają. Ze względu na lepszą jakość życia wybierają inne części kraju lub Europy. Ciągle jesteśmy uważani za tzw. ścianę wschodnią.

Co nie cierpi zwłoki w działaniu i uważa Pan za priorytetowe?

Najważniejsza jest służba zdrowia. Od lat zaniedbana. Ostatnia reforma PiS tj. sieć szpitali doprowadziła do jeszcze większego ich zadłużenia. Na szpitalnych oddziałach ratunkowych jest przepełnienie, które powoduje, że niektórzy pacjenci nie otrzymują właściwej opieki lub są błędnie diagnozowani i umierają. Tych tragedii można by uniknąć. O tym, że służba zdrowia jest najważniejsza świadczą także inne statystyki. Nasze społeczeństwo się starzeje. Po raz pierwszy od lat w Polsce zaczęła spadać średnia długość życia. Ludzie, których nie stać na wizyty u lekarzy i prywatne leczenie umierają na wyleczalne choroby. Czas to zmienić. Potrzebujemy w Polsce porządnej służby zdrowia na europejskim poziomie.
Gdzie widzi pan największe zaniedbania w ostatnim czasie i nad czym wg pana trzeba się najintenstwniej skupić?
Największym zaniedbaniem ostatnich lat oprócz służby zdrowia jest jakość powierza w Polsce. Najgorzej jest w okresie grzewczym. Potrzebujemy dobrze przeprowadzonego programu wymiany kotłów grzewczych. Musimy wyeliminować ze sprzedaży tzw. kopciuchy i słabej jakości paliwo sprowadzane ze wschodu. Bo to nie jest wcale problem dużych miast. Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce mają średnie i małe miasta, których położenie dodatkowo utrudnia ich wentylacje. Zakopane, Wisła, Nowy Sącz ale także Sanok. Słabej jakości powietrze i problemy zdrowotne z nim związane takie jak choroby układu krążenia przy niewydolnej służbie zdrowia są bezpośrednimi przyczynami wielu rodzinnych tragedii, których można by uniknąć.
Zaniedbaniem ostatnich lat jest także wyhamowanie inwestycji drogowych, szczególnie autostrad. Podkarpacie dla szybkiego rozwoju potrzebuje dobrego połączenia północ-południe. Obecnie szybciej z Sanoka można się dostać do Budapesztu niż do Warszawy.


Polacy, też w Sanoku i na Podkarpaciu już od dawna nie ufają politykom. Jak to zmienić i zmobilizować ich choćby do głosowania? Jakaś recepta z Pana strony?


Postanowiłem startować w wyborach m.in. z powodu braku zaufania do polityków. Zacząłem publicznie działać w Sanoku aby pokazać, że polityka może być inna. Organizowałem i będę nadal organizował Kluby Obywatelskie, by pokazać, że wokół nas jest wielu ciekawych ludzi i wiele tematów, o których warto rozmawiać. Oczywiście wiem, że nie każdy chce angażować się w politykę i startować. Jednak ja zachęciłbym wszystkich do większego zainteresowaniami kandydatami z dalszych miejsc na listach wyborczych. Często młodych, dobrze wykształconych, o szerokich horyzontach i przede wszystkim nie wypalonych a przy okazji nie skażonych przeszłością. Bo to właśnie ta przeszłość powoduje brak zaufania do polityków. Te koniunkturalne zmiany barw politycznych. Prowadząc kampanię dużo osób mnie wspiera. W rozmowach na ulicy często słyszę, że w końcu należy dać szansę nowemu pokoleniu. Mam nadzieje, że tak będzie i przy samym głosowaniu, że wyborcy dadzą szansę nowej generacji polityków i lokalnych działaczy. Nie ma innej drogi aby zmienić oblicze polityki.


Jak pan uważa, czy w tak krótkim czasie zdołacie zniwelować przewagę PIS, czy dalej wierzycie w zwycięstwo?


Gdybym nie wierzył w zwycięstwo to bym nie startował. Przed nami intensywne 3 tygodnie pracy. Mam nadzieje, że z wieloma czytelnikami wywiadu uda mi się spotkać na sanockich ulicach, przekonać do głosowania na mnie, na Koalicję Obywatelską i zachęcić do wzięcia udziału w wyborach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE