Reklama

LESKO: Przebudowa Pomnika ,,W Hołdzie Poległych Milicjantów”

Opublikowano:
Autor:

LESKO: Przebudowa Pomnika ,,W Hołdzie Poległych Milicjantów” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z licznymi pytaniami Mieszkańców Leska dotyczącymi przebudowy Pomnika ,,W Hołdzie Poległych Milicjantów” znajdującego się na działce nr ewid.667 w Lesku, uprzejmie informujemy iż wszelkie zmiany dokonywane w postumencie pomnika są wynikiem postanowienia z dnia 13 marca 2019 r. Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, który w wyniku przeprowadzonego postępowania stwierdził, że pomnik zalicza się do obiektów propagujących ustrój totalitarny.

W wyniku prowadzonej korespondencji uzgodniono pozostawienie bryły pomnika z usunięciem wieńczącego pomnik symbolu orła bez korony, zastąpieniem dotychczasowego napisu nowym o treści PAMIĘCI POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH W WALKACH Z OUN-UPA W LATACH 1944-1947 SPOŁECZEŃSTWO LESKA, umieszczenie na tablicy powyżej napisu orła nawiązującego do obowiązującego godła Państwa Polskiego oraz usunięcie tablicy w wymienionymi, z imienia i nazwiska funkcjonariuszy MO.
Uprzejmie informujemy, że wszelkie prace, które w chwili obecnej trwają przy pomniku są działaniem wynikającym z konieczności wykonania postanowienia i dostosowania go do zapisów ustawy. Urząd Gminy próbował zachować pomnik w obecnym stanie, władze gminy z Burmistrzem na czele uważają, że niszczenie pomnika to równoczesne niszczenie historii lokalnej, regionalnej i ogólnopolskiej. Niestety, musieliśmy się jednak dostosować do ustawy i decyzji IPN.

 

Źródło: Miasto i Gmina Lesko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE