Reklama

LESKO: Cenne historyczne znalezisko

Opublikowano:
Autor:

LESKO: Cenne historyczne znalezisko - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W jednym z kompleksów leśnych Nadleśnictwa Lesko znaleziono średniowieczną głowicę brązowej buławy "gwiaździstej".

Buława jest rodzajem maczugi  i należy do najstarszych rodzajów broni w dziejach ludzkości. Ceniono ją i rozwijano na Bliskim Wschodzie. Na przestrzeni wieków przekształciła się jednak z formy bojowej w broń ceremonialną i sakralną.

Na naszym terenie buławy takie używane były głównie przez możnych wojowników ruskich w XII i XIII wieku, stanowiąc jednocześnie ich atrybut dowódczy. Głównym ośrodkiem produkcyjnym był Kijów. Ten niezwykle cenny zabytek jest dopiero drugim (oprócz znaleziska z Radymna) takim znanym z terenu województwa podkarpackiego. Znalezisko świadczy o burzliwych dziejach pogranicza polsko – ruskiego w wiekach średnich.

Opracowano na podstawie: informacji Piotra Kotowicza z Muzeum Historycznego w Sanoku, oraz artykułu Piotra Strzyża w: Acta militaria Mediaevalia I, Sztuka wojenna na pograniczu polsko-rusko-słowackim w średniowieczu, Kraków-Sanok 2005, s. 107-114.

 

Źródło: http://www.lesko.krosno.lasy.gov.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE