reklama

Ławka, którą naładujesz telefon. Zaprojektowali ją studenci sanockiej uczelni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Uczelnia Państwowa w Sanoku

Ławka, którą naładujesz telefon. Zaprojektowali ją studenci sanockiej uczelni - Zdjęcie główne

Na razie uczelnia nie ma w planach budowy kolejnej takiej ławki | foto Facebook/Uczelnia Państwowa w Sanoku

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzy Centrum Sportowo-Dydaktycznym Uczelni Państwowej w Sanoku pojawiła się ławka solarna. Można na niej odpocząć, a przy okazji naładować też telefon czy laptop. Zaprojektowali i wykonali ją dwaj studenci sanockiej uczelni.
reklama

Twórcami ławki, która pojawiła się przy Centrum Sportowo-Dydaktycznym Uczelni Państwowej w Sanoku, są Witold Pieprzak i Marek Sierota. To studenci kierunku Mechanika i budowa maszyn na sanockiej uczelni, którzy zaprojektowali i wykonali ją w ramach swojej pracy magisterskiej. Prace nad nią trwały pół roku.

Ławka do ładowania urządzeń mobilnych, takich jak telefony czy tablety wykorzystuje odnawialną energię słońca, dlatego nie trzeba podłączać jej do sieci elektrycznej.

reklama

– W skład zestawu zasilającego wchodzi panel fotowoltaiczny z regulatorem napięcia oraz akumulatorem. Poprzez instalację fotowoltaiczną energia słoneczna jest konwertowana na energię elektryczną, która gromadzona jest w akumulatorze

– mówi dr Grzegorz Klimkowski, promotor studentów.

Ławka została wyposażona w panel fotowoltaiczny/fot. Facebook/Uczelnia Państwowa w Sanoku

W ławkę są wbudowane 4 gniazda USB i ładowarka indukcyjna do ładowania bezprzewodowego. Zamontowano też na niej czujnik ruchu i zmierzchu oraz podświetlenie LED.

reklama

Ławka ma 170 cm długości, 80 cm szerokości i 220 cm wysokości. Została wykonana ze stalowych profili i siedziska z naturalnego drewna sosnowego o wymiarach: 170 cm długości i 43 cm szerokości.

Powstała po to, aby propagować wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii wśród studentów i pracowników uczelni. Koszt ławki to ok. 7 tys. zł. Jej projektantów i promotora w pracy nad nią wsparli rektor uczelni dr hab. inż. Mateusz Kaczmarski oraz firma spawalnicza Jack Nicholas PL, która zespoliła elementy konstrukcji.

Dodatkowo w Instytucie Technicznym uczelni powstaje pracownia dydaktyczna odnawialnych źródeł energii. Będzie służyła do prowadzenia zajęć dla studentów oraz uczniów szkół podstawowych i średnich.

reklama

– Pracownia zostanie wyposażona w zestaw eksperymentalny "kolektor słoneczny oraz pompa cieplna Peltiera", zestaw doświadczalny "Lexsolar fotowoltaika" oraz zestaw "Lexsolar energia wiatrowa"

– mówi dr Grzegorz Klimkowski.

Posiada cztery porty USB/ fot. Facebook/Uczelnia Państwowa w Sanoku

Pracownia zostanie uruchomiona w najbliższym czasie, gdy pojawią się w niej wszystkie, specjalistyczne urządzenia. Obecnie znajduje się w niej tylko część sprzętu.

Zarówno ławka jak i pracownia powstały w ramach projektu „OŹE - dobry kierunek na przyszłość”. Projekt jest finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo