Reklama

Sanok kusi inwestorów „zieloną” energią. W mieście powstaną nowe strefy gospodarcze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen/YouTube/Miasto Sanok

Sanok kusi inwestorów „zieloną” energią. W mieście powstaną nowe strefy gospodarcze - Zdjęcie główne

Na ulicy Okulickiego, gdzie powstanie nowa "zielona" strefa działa już pierwszy inwestor | foto Screen/YouTube/Miasto Sanok

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy ulicy Okulickiego w Sanoku powstaje „zielona” strefa gospodarcza. Przyszłym inwestorom będzie oferować energię pozyskiwaną z farm fotowoltaicznych, które będą tam działać za kilka lat. Są już pierwsi, zainteresowani terenem przedsiębiorcy. Miasto w planach ma też budowę drugiej takiej strefy.

Obecnie przy ulicy Okulickiego w dzielnicy Dąbrówka trwają prace przy budowie łącznika ulicy z obwodnicą Sanoka. Nowa trasa ma ułatwić dojazd do „zielonej” strefy gospodarczej, która tam powstaje.

Strefa liczy 33 ha gruntu. W tym 15 ha jest przeznaczonych na infrastrukturę przemysłową (hale i zakłady produkcyjne), a 18 ha na farmy fotowoltaiczne i magazyny energii.

Jak zaznaczają władze miasta, firmy, które zdecydują się w tym miejscu na rozwinięcie swojej działalność, będą mogły korzystać z czystej energii. Ich produkty otrzymają „zielony” certyfikat, który jest znakiem najwyższej jakości i dbałości o środowisko.

- Jeżeli chodzi o Projekt Wodorowy realizowany przez Hydro Sanok, zakładamy wykonanie studium wykonalności najpóźniej na początku 2024 r. Po jego realizacji przystąpimy do procedury realizacji inwestycji w kilku etapach, w tym budowy farm fotowoltaicznych. Harmonogram zakończenia prac to koniec grudnia 2026 r.

– informuje Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Jest już pierwszy inwestor, który rozpoczął realizację swojej dwuetapowej inwestycji na tym terenie. To firma prywatna „PLUS” – drukarnia oraz „IFA ELEKTRO” – instalacje elektryczne, które zakupiły od miasta działkę o powierzchni ponad hektara.

W pierwszym etapie zbudują na niej obiekt o powierzchni 3 500 m2, który będzie kosztował ok. 7 mln zł. W drugim etapie powstanie bliźniaczy obiekt, który będzie droższy. Docelowo ma być w nich zatrudnionych ok. 70 osób.

Inwestorzy informują, że będą zajmować się branżą electromobility związaną z ładowarkami do samochodów elektrycznych. Inwestor myśli również o wprowadzeniu robotyzacji. Inwestycja ma być gotowa w 2025 roku.

Oprócz firmy „PLUS” oraz „IFA ELEKTRO” są też inni chętni na „zieloną” strefę inwestorzy.

- Jest kilka podmiotów gospodarczych zainteresowanych wykupem poszczególnych nieruchomości w tej strefie. Jednakże trwa projektowanie i budowanie łącznika z ul. Okulickiego do obwodnicy sanockiej, który wyznaczy obszar dla zainteresowanych podmiotów do wykorzystania jako nieruchomości uzbrojone. Trwają też działania Miasta polegające na podziale i scalaniu poszczególnych gruntów, które, systematycznie wskazywane przez zainteresowane podmioty, będą wskazywane przez Radę Miasta jako nieruchomości pod sprzedaż

– mówi burmistrz Tomasz Matuszewski.

Wartość przygotowania zielonej strefy gospodarczej oraz budowa łącznika obwodnicy to wartość 12 mln zł, z czego 8 mln zł Miasto pozyskało ze środków zewnętrznych.

W Sanoku powstanie też druga „zielona” strefa.

– Wyznaczy ją dopiero studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego. Łączna powierzchnia na „zieloną” strefę na terenie miasta wynosić ma prawie 150 ha

– mówi burmistrz.

„Zielone” strefy mają duże znaczenie dla Sanoka i mogą mieć wpływ na jego rozwój.

W związku z obowiązkami przedsiębiorców związanych z taksonomią Unii Europejskiej, każda firma będzie zobligowana do ograniczania śladu węglowego. Jednym z warunków będzie korzystanie z Odnawialnych Źródeł Eenergii. Taka strefa da gwarancje przedsiębiorcom, że energia, z której korzystają, jest "zielona". Ma to ogromne znaczenie dla Sanoka, gdyż powstanie „zielonych” stref spowoduje, że firmy będą decydować się na ulokowanie swoich fabryk właśnie tutaj

– dodaje burmistrz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy