Reklama

Krosno: Trzech Afgańczyków trafiło do Polski... przez pomyłkę

Opublikowano:
Autor:

Krosno: Trzech Afgańczyków trafiło do Polski... przez pomyłkę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czujny strażnik graniczny w dniu wolnym doprowadził do zatrzymania trzech imigrantów z Afganistanu. Mężczyźni wjechali do Polski schowani w naczepie tira. Wysiadając myśleli, że są w Niemczech. Zdecydowali się więc kontynuować wyprawę środkami komunikacji publicznej. Tymczasem ruszyła już procedura w celu przekazania ich do krajów na południu Europy gdzie wnioskowali o azyl.

Do zdarzenia doszło w niedzielę (2 sierpnia) w Krośnie na Podkarpaciu. Funkcjonariusz straży granicznej z placówki w Wetlinie przebywający na dniu wolnym od służby zauważył na dworcu PKS trzech cudzoziemców. Intuicja oraz wiedza i doświadczenie wyniesione ze służby podpowiadały mu, że cudzoziemcy mogą przebywać w Polsce nielegalnie.

Na miejscu już po kilkunastu minutach był patrol SG z Sanoka. Kontrola legalności pobytu potwierdziła podejrzenia. Dwóch mężczyzn w wieku 18 lat i 16-latek nie mieli przy sobie dokumentów.

W obecności tłumacza cudzoziemcy przyznali, że do Polski z Rumunii przedostali się w ukryciu, w naczepie ciężarówki. Najprawdopodobniej pomylili transport. Opuszczając auto myśleli, że są w Niemczech. Wyjaśnili, że za przerzut z Afganistanu do Europy zapłacili około 2 tys. dolarów od osoby.

Dzięki międzynarodowej współpracy służb szybko ustalono, że dwóch 18-letnich cudzoziemców składało już wnioski o azyl w Grecji, a 16-latek w Rumunii.

W trosce o bezpieczeństwo przeprowadzono badania na obecność koronawirusa, wyniki były negatywne.

Wczoraj decyzją Sądu Afgańczycy zostali umieszczeni na 3 miesiące w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców. Wszczęta została również tzw. procedura dublińska, w celu przekazania cudzoziemców do krajów pierwszej rejestracji w Europie.

 

Od początku 2020 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddział Straży Granicznej zatrzymali już 68 cudzoziemców (głównie obywateli Afganistanu i Turcji), którzy nielegalnie przedostali się z Ukrainy i Słowacji do Polski w celach migracyjnych. Polskę traktowali jako kraj tranzytowy w drodze do Europy Zachodniej.

 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE