Reklama

"Korzenie" - Nowa wystawa w Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

"Korzenie" - Nowa wystawa w Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu  - Zdjęcie główne

foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Korzenie" to nowa wystawa Zbigniewa Osenkowskiego jaka pojawi się już 28 stycznia w Centrum Kultury Foresterium w Zagórzu. Wystawę będzie można będzie oglądać do 25 lutego

Zbigniew Osenkowski urodził się w 1943 r. w Zagórzu. Ukończył Politechnikę Krakowską oraz Studium Wzornictwa Przemysłowego przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Całe dorosłe życie spędził w Sanoku, gdzie pracował w Autosanie, pełniąc funkcje kierownika działu, a także grafika wydawnictwa „Gazeta Sanocka – Autosan”.

 

 

Długoletni dorobek artystyczny Zbigniewa Osenkowskiego budzi ogromy podziw. Dotąd artysta stworzył blisko 400 grafik i ponad 1000 ekslibrisów wykonanych w różnych technikach, głównie linorycie i drzeworycie. Artysta uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych – głównie pokonkursowych, m.in. w Argentynie, Chinach, Kazachstanie, Meksyku, USA, Ukrainie oraz w większości krajów europejskich, zdobywając medale i wyróżnienia. Na swoim koncie ma również wystawy indywidualne, m.in. w Warszawie, Iwoniczu, Sanoku, Brzozowie, Krakowie, Krośnie, Łodzi, Ostrowie Wielkopolskim oraz rodzimym Zagórzu.

 

Pan Zbigniew to przede wszystkim pasjonat przyrody, architektury i sztuki ludowej, stąd motywy te często przejawiają się w jego twórczości. Zabytkowe obiekty sakralne naszego regionu, w tym wiele już nieistniejących, są często tylko przez Niego udokumentowane i przywrócone pamięci. W grafikach i rysunkach przewijają się poza malarską rzeczywistością czerń i biel, które dają im intensywny kontrast.

 

 

Artysta, oprócz grafiki, zajmuje się również malarstwem, rysunkiem, ilustrowaniem książek, fotografiką, projektowaniem kart pocztowych, znaczków, odznak, medali oraz tablic pamiątkowych. Pan Zbigniew jest autorem opracowania historycznego „Zagórz nad Osławą”, a także wielu artykułów prasowych. Przez kilka lat tworzył oprawę plastyczną dla redakcji „Rocznika Sanockiego”. Dwukrotny laureat Nagrody Miasta Sanok za działalność na rzecz rozwoju i rozpowszechniania kultury. Znalazł się też w gronie 12 osób wyróżnionych odznaką „Honoris Gratia” nadaną przez prezydenta Krakowa.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy