Reklama

Kondycja sanockiego szpitala

Opublikowano:
Autor:

Kondycja sanockiego szpitala - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak na tę chwilę przedstawia się sytuacja szpitala, z jakimi problemami boryka się placówka i jakie sukcesy udało się jej osiągnąć w ciągu minionego roku? O tym rozmawiamy z Henrykiem Przybycieniem, który rok temu objął funkcję dyrektora po Adamie Siembabie.

Jakie zmiany zostały wprowadzone w szpitalu w ciągu minionego roku?

SP ZOZ udziela świadczeń zdrowotnych zgodnie z zawartymi umowami z NFZ oddział w Rzeszowie. W roku 2016 NFZ nie zmieniał zasad i warunków realizacji świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

 
Czego nie udało się panu zrealizować w minionym roku?

 

Ze względu na tylko trzymiesięczny w roku 2016 okres zarządzania szpitalem trudno mówić o realizacji w tym czasie jakichś inwestycji. Realizacja takich zamierzeń trwa co najmniej kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat. Obecnie procedury inwestycyjne w sektorze ochrony zdrowia są bardzo sformalizowane w celu racjonalizacji wydatkowania środków publicznych. Szpital planując inwestycje, musi między innymi przed ich realizacją uzyskać opinię wojewody, marszałka województwa, NFZ, a także wskazać źródła jej finansowania.

 
Jak teraz przedstawia się sytuacja i kondycja finansowa placówki? Jak pan by ją ocenił? Jak przebiega pozyskiwanie pieniędzy dla szpitala?

 

Na koniec ubiegłego roku zadłużenie polskich szpitali przekroczyło 11 miliardów złotych. Pod tym względem sytuacja naszego szpitala nie różni się od innych tego rodzaju placówek. Poziom finansowania udzielanych świadczeń zdrowotnych określa umowa z NFZ. Liczymy, że wprowadzenie "sieci szpitali" poprawi warunki finansowania szpitalnych świadczeń zdrowotnych, tym bardziej że to właśnie szpital jest ostatnią "instancją" dla pacjenta, to tutaj przeprowadzana jest szczegółowa diagnostyka i podejmowane decyzje terapeutyczne.

 
Co oznacza znalezienie się w "sieci szpitali"? Jak przełoży się to na kondycję placówki?

 

 

Informacje na temat sieci szpitali znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia http://siecszpitali.mz.gov.pl/. Nie dysponujemy innymi informacjami w tym zakresie.

Sanocki szpital zakwalifikowano do III poziomu "sieci szpitali" w Polsce. To elitarna grupa wielospecjalistycznych szpitali o największym znaczeniu dla bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa. Poziom praktycznie zarezerwowany tylko dla placówek, co najmniej wojewódzkich. Jest to wyraz uznania dla profesjonalizmu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego szpitala, ale również dla personelu wspierającego: administracji, pracowników technicznych i pomocniczych. Czeka nas ciężka praca, aby ten poziom utrzymać, ponieważ spełnianie warunków danego poziomu referencyjnego będzie ciągle monitorowane i szpital może zostać przypisany do niższego poziomu. Musimy, jako pracownicy szpitala, zmienić naszą mentalność, myśleć o pracy nie tylko na swoim stanowisku czy w komórce organizacyjnej, ale o działalności szpitala jako całości. Liczymy również na znaczące wsparcie finansowe samorządów z terenu jego działania, ponieważ bez inwestycji, zakupów nowej aparatury i sprzętu niemożliwe będzie utrzymanie obecnej pozycji. Wreszcie żywimy nadzieję na docenienie finansowe szpitali na III poziomie referencyjnym przez Ministra Zdrowia. Na ten moment szpital, lecząc pacjentów, generuje co roku około 4 mln zł tak zwanych nadwykonań niefinansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, tylko pokrywanych w większości ze środków własnych szpitala. Na dłuższą metę nie jesteśmy w stanie tak funkcjonować.

Obecnie czekamy na ukazanie się rozporządzeń wykonawczych Ministra Zdrowia do ustawy "o sieci szpitali", które między innymi określą poziom finansowania "sieciowych" szpitali.

 

 
Czy istnieje nadzieja, że kiedykolwiek do szpitala powróci oddział ginekologiczny i położniczy? Czy są podejmowane jakiekolwiek kroki w tym celu?

 

Stanowisko szpitala w tym zakresie zostało zawarte w oświadczeniu w przedmiocie działalności Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Sanoku publikowanym w lokalnych mediach.

 

Więcej w 32 numerze Korso Gazety Sanockiej

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE