Reklama

Kobieta z charakterem

Opublikowano:
Autor:

Kobieta z charakterem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Anna Nowakowska, bo o niej mowa, posiada ogromne zasługi dla lokalnej społeczności. Jest założycielką stowarzyszenia Sanitas, które od sześciu lat aktywnie pomaga osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Zawsze uśmiechnięta i pozytywnie nastawiona do życia, zaraża swoją energią cierpiących pacjentów i ich rodziny.

Delikatna, a zarazem mocna jak głaz. Niełatwo można ją złamać. Choroba, której doświadczyła w młodym wieku, nauczyła ją cierpliwości, wytrwałości i pokory wobec życia. Wiadomość o złośliwym raku jajnika spadła na nią jak grom  z jasnego nieba.

Natychmiastowa chemioterapia i długi pobyt w szpitalach nie załamały jej ani nie spowodowały, że straciła wiarę w Boga. Nigdy nie było w jej życiu momentu, w którym zadałaby sobie pytanie – dlaczego ona, dlaczego choroba dotknęła właśnie ją?
- Kiedy usłyszałam diagnozę, nie czułam ani strachu, ani paniki – wspomina Ania. - Żadnej złości, żalu, buntu, ale również nie czułam już spokoju, swobody, pewności. Wiedziałam, że jestem chora i że muszę wyzdrowieć.  

Po przebytej chemioterapii pojawiła się kolejna zła wiadomość. Anię czekała ryzykowna i radykalna operacja, która na szczęście przebiegła bez powikłań.

W trakcie choroby Ania znalazła też na tyle sił, żeby ukończyć studia. Znalazła się nawet w gronie najlepszych studentów.
- Gdy wyzdrowiałam, postanowiłam z przyjaciółmi założyć stowarzyszenie, dzięki któremu mogłabym wspierać oraz integrować osoby zmagające się z rakiem, jak i pomagać ich rodzinom - mówi. - Chciałam szerzyć wartość czujności onkologicznej. 

Chciałam też zrobić co się da, aby ludzie walczący z rakiem nie byli pozostawieni samym sobie i mieli szansę "zdrowieć po ludzku". Aby nikt nie dopisywał się do grona osób, u których raka wykryto zbyt późno. Dlatego powstało Stowarzyszenie na Rzecz  Walki z Chorobami Nowotworowymi Sanitas.

Stowarzyszenie zrzesza ludzi, dla których istotna jest bezinteresowna pomoc i działania na rzecz drugiego człowieka.
– Prowadzimy wiele akcji - opowiada. - Oprócz stałych wydarzeń wychodzimy często naprzeciw potrzebom chwili. Jesteśmy zapraszani na różne konferencje i imprezy. Współpracujemy z wieloma specjalistami i organizacjami. Należymy do Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Jesteśmy parterami takich akcji i kampanii jak: Dla niej możemy więcej, Polska Koalicja Walki z Rakiem Szyjki Macicy, portalu Jestem Przy Tobie, Rak to się leczy. Jesteśmy również inicjatorem wielu ogólnopolskich kampanii: Turkusowy Miesiąc-Marzec Miesiącem Świadomości Raka Jajnika. Włączamy się w akcje, które mają na celu wsparcie osób zmagających się z chorobami nowotworowymi, walkę o ich godne leczenie i dostęp do diagnostyki. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale ufamy, że jesteśmy na dobrej drodze, chcemy pomagać i działać. Mamy swoje plany, cele i marzenia - kończy.

 Ania Nowakowska uważa, że łatwiej jest pomagać innym, kiedy samemu przeszło się przez lęk i niepewność związany z chorobą. Ogrom obowiązków pochłania jej wiele czasu.

- Jednak tego nie żałuję, bo wiem, że włożony trud bardzo się opłaca - twierdzi. - Kiedy odwiedzam pacjentów w szpitalu i dostrzegam uśmiech i promyk iskierki w ich oczach, utwierdzam się w przekonaniu, że to, co robię, ma sens. Z każdą jedną osobą, nad którą pochylam się przy szpitalnym łóżku, rozmawiam o wierze i nadziei. Staram się przekazać zastrzyk pozytywnej energii i siły do życia. To mnie i pacjentów bardzo podbudowuje.
Ania bezinteresownie działa na rzecz innych, bo twierdzi, że choroba utwierdziła ją w przekonaniu, że nic nie jest wieczne i dane w życiu na własność. Uważa, że nie warto zabiegać o dobra materialne, bo największym szczęściem jest poświęcić się dla kogoś.

Prywatnie Anna Nowakowska pracuje zawodowo, jest szczęśliwą żoną i mamą przedszkolaka. Kocha góry, motocykle i strzelanie z łuku. 

– Jestem zwykłą kobietą, a energię, którą posiadam, czerpię z moich pasji. Wschody i zachody słońca z perspektywy górskich szczytów, które z radością zdobywam, są wyjątkowo mocodajne. Choć obowiązki nie pozwalają na częste strzelanie, powróciłam po latach do łucznictwa. Szelest lecącej strzały jest niesamowity. Uwielbiam to i motocyklowe podróże. Kocham odczuwanie potęgi przyrody, która podczas jazdy jest w zasięgu mojej ręki. Zapach wiatru, podmuch powietrza i dźwięk silnika z mieszanką piękna otaczających bieszczadzkich gór jest dla mnie życiowym detoksem.
Jak każdy, Ania ma też chwile gorsze i lepsze. Są dni, kiedy czuje się zmęczona i bezradna, ale one na szczęście szybko mijają.

- Nie zamartwiam się i nie przejmuję małymi porażkami  i potknięciami. Choroba nauczyła mnie dostrzegać czas, który mamy tu i teraz, bo wiem, że życie i los piszą nieprzewidywalne scenariusze. Wiele moich marzeń już się spełniło, mam szczęśliwą rodzinę, pomagam innym, z czego czerpię radość. Chcę się rozwijać, uczyć nowych rzeczy, poznawać fajnych ludzi, wnoszących w moje życie coś wartościowego. Chcę wychować synka na dobrego człowieka.  Pragnę, by moi bliscy byli zdrowi i szczęśliwi.

Akcje organizowane przez Sanitas:

Piękna w chorobie - to akcja skierowana do pacjentek walczących z rakiem, przebywających na oddziałach onkologicznych. Ma na celu udowodnienie kobietom, że mimo choroby są piękne i wartościowe. Wolontariusze Sanitasu zapraszają chore na dwugodzinne spotkania, w trakcie których czeka na kobiety mnóstwo atrakcji, niespodzianek i relaksu.

Magiczny Cylinder – to wycieczki dla dzieci pochodzących z rodzin dotkniętych chorobami nowotworowymi oraz wywodzących się z rodzin ubogich. Dzieci poznają ciekawe miejsca, integrują się z rówieśnikami oraz nawiązują nowe przyjaźnie. Uczestniczą też w wielu konkursach i zabawach.

Przyjazna poczekalnia – akcja ma na celu zmianę szarych i ponurych poczekalni w kolorowe i przytulne po to, aby dzieciom czekającym do lekarzy było miło i przyjemnie.

Dziś Świadomi, Jutro Zdrowi – program skierowany jest do młodzieży szkół gimnazjalnych, średnich i studentów. Jego celem jest przekazanie i szerzenie wiedzy na temat profilaktyki chorób nowotworowych.

Dla siebie i bliskich – to program profilaktyki nowotworów skierowany przede wszystkim do osób z obszarów wiejskich.

Pozytywne Grupy Wsparcia "Rozmowy bez Tabu" - na spotkania z psychologiem zapraszane są osoby zmagające się z chorobą nowotworową oraz po wygranej z nią. Odbywają się one raz w miesiącu. Oprócz rozmów uczestnicy biorą udział w koloroterapii, muzykoterapii i terapii O. Carla Simontona.

Dla Narzeczonych – akcja skierowana do osób planujących ślub. Jej celem, oprócz pouczających rozmów z "młodymi", jest uczynienie czegoś pozytywnego przez zaproszonych na ślub gości – na przykład zamiast kwiatów, przekazanie symbolicznej złotówki na wsparcie i pomoc osób, które walczą z chorobą nowotworową.

Białe Soboty – akcje organizowane przy współpracy z dyrektorami szpitali, ośrodków lub innych placówek zdrowotnych. W ich ramach przeprowadzane są bezpłatne badania profilaktyczne, często tematyczne.

Noworoczna Gwiazdka/Dzień Kobiet – pacjenci onkologiczni otrzymują upominki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE