Reklama

Jutro Milenka będzie miała przeszczep!

Opublikowano:
Autor:

Jutro Milenka będzie miała przeszczep! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kilkumiesięczna Milenka, która choruje na rzadką chorobę genetyczną, w najbliższy wtorek będzie miała przeszczep szpiku. Po badaniach okazało się, że dawcą może być jej siostra, Gabrysia.

Dziewczynki przeszły procedurę przygotowania do przeszczepu. Milenka jest po chemii, jutro w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym “Przylądek Nadziei” we Wrocławiu przejdzie procedurę przeszczepienia szpiku. Dawcą będzie jej siostra, Gabrysia. Dziewczynka przeszła wszystkie niezbędne badania, wcześniej sąd musiał wyrazić zgodę na przeszczep - takie są procedury w przypadku nieletniego dawcy.

Przypomnijmy. Milenka choruje na osteopetrozę. To rzadka choroba genetyczna kości, dotyka jedno na sto tysięcy dzieci. Zahamowuje wzrost, wywołuje anemię, atakuje zakończenia nerwowe, prowadząc do utraty wzroku i słuchu. Milenka ma niedokrwistość, łamliwość kości i powiększoną śledzionę. Choroba z dnia na dzień postępuje. Jej braciszek, który zmagał się z tym samym schorzeniem, zmarł dwa lata temu.

Występują dwie mutacje osteopetrozy: uleczalna, w której stosuje się przeszczep szpiku i nieuleczalna, której konsekwencją jest śmierć. Ale aby zakwalifikować dziewczynkę do przeszczepu, najpierw trzeba było wykonać kosztowne badania w niemieckiej klinice. Potrzebną kwotę - prawie 74 tysiące złotych udało się zebrać poprzez internetową zbiórkę w zaledwie kilka dni. Akcję wsparło ponad półtora tysiąca internautów!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE