Reklama

Jerzy Chytła o dawnym sanockim przedmieściu

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj (15 lutego) w Galerii 20 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się już kolejne spotkanie autorskie z Jerzym Chytłą, autorem książki „Przedmieście O dawnej dzielnicy Sanoka”, organizowane przez sanocki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i dyrektora MBP w Sanoku.

Autor publikacji pasjonuje się historią dawnej dzielnicy i przez wiele lat zbierał różne materiały i zdjęcia dotyczące tytułowego rejonu Sanoka.  

Jerzy Chytła opowiadał o pierwszych wzmiankach o Przedmieściu Sanoka, wcześniej znanym jako Posada Sanocka, które miały miejsce już w średniowieczu. Opowiadał też o ramach terytorialnych, aktualnie można określić ten teren między ulicami Płowiecką i Kościuszki. Zestawiał historyczne zdjęcia pochodzące z różnych lat XX wieku z tymi współczesnymi.  

Spotkanie odbyło się w wyjątkowym momencie, bowiem w przeddzień 32 rocznicy śmierci wybitnego historyka Sanoka Adama Fastnachta, na którego dziełach głównie opierał się autor książki o sanockim przedmieściu.  

Podczas spotkania został zapowiedziany też nowy projekt- “Przedmieszczanie”- czyli książka skupiająca się głównie na ludziach zamieszkujących tą dzielnice, zarówno tych przyjezdnych, którzy tylko na chwilę zatrzymywali się na przedmieściu, poprzez nowych mieszkańców aż wreszcie po takich, którzy przez wiele pokoleń zamieszkiwali przedmieście. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE