- 2016 rok był bardzo udany dla SDK pod każdym względem, zarówno organizacyjnym, finansowym, a przede wszystkim artystycznym - mówi Waldemar Szybiak, dyrektor SDK. - Dysponujemy sporą dotacją z urzędu miasta, ale sami także wypracowujemy wiele środków. Niekiedy liczba ta sięga 45%, a nawet wyżej w stosunku do dotacji. Jak na instytucję kultury są to duże osiągnięcia finansowe. Przeważnie musimy coś zarobić, żeby móc zaprosić kogoś na spektakl lub koncert - dodaje.
2016 rok przyniósł SDK prawie 1 mln złotych dochodów własnych. Pod względem artystycznym instytucja prowadzi działalność na różnych polach, począwszy od ruchu amatorskiego, a kończąc na działalności impresaryjnej i festiwalowej, która jest zdaniem dyrektora Szybiaka znakiem firmowym SDK.
W przypadku ruchu amatorskiego instytucja zrzesza około 350 osób, które pracują w różnych formach i zespołach. Większość z nich jest dobrze znana tutejszej społeczności, między innymi jest to Formacja Tańca Towarzyskiego „Flamenco”, która powstała w 1990 roku, z kolei Zespół Tańca Ludowego „Sanok” działa już przy SDK ponad dwadzieścia lat, Grupa Tańca Współczesnego PRO. GRES powstała w 1994 roku, a Con Amore - w 2000 roku, najmłodszą natomiast jest grupą teatralna „De Konstrukcje”, powstała w 2013 roku. W ubiegłym roku owe zespoły brały udział w przeróżnych warsztatach, pokazach, koncertach, przeglądach, zdobywały nagrody. Prowadzone są najróżniejsze zajęcia i warsztaty plastyczne czy recytatorskie.
Więcej w 2 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka