reklama
reklama

Sanocka szubienica. Mroczną historię przypomina dzisiaj krzyż [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia W naszej malowniczej miejscowości Sanok istniało kiedyś miejsce o mrocznej historii, a mianowicie była to szubienica. Znajdowała się ona na wzniesieniu Glinica, obok dawnego szlaku do Trepczy i Dąbrówki. Choć nie zachowały się żadne ślady samej konstrukcji, to miejsce to stanowiło ważny element historii miasta.
reklama

Sanok, urokliwa miejscowość skrywająca mroczne tajemnice

Sanok, urokliwa miejscowość położona w Polsce, kryje w swojej przeszłości nie tylko piękne zabytki i ciekawe historie, ale także mroczne tajemnice. Jednym z takich miejsc jest szubienica, która niegdyś znajdowała się na wzniesieniu Glinica.

 

Szubienica, pełniąca funkcję miejsca kaźni, została umiejscowiona na zboczach wzniesienia Glinica, które wznosi się na wysokość 393 m n.p.m. Z drogi prowadzącej do miasta Sanoka była doskonale widoczna, znajdując się w pobliżu wsi Dąbrówka. Niestety, nie ma pewności co do materiału, z którego została wykonana. Nie pozostał po niej żaden widoczny ślad. W pobliżu miejsca, gdzie kiedyś wznosiła się szubienica, przebiega szutrowa ścieżka, która ma tradycję sięgającą czasów średniowiecza.

Konstrukcja szubienicy i zagadka jej losu

Dokładne informacje na temat konstrukcji szubienicy oraz jej wyglądu nie są znane. Mapa Originalaufnahme des Königreiches Galizien und Lodomerien z lat 1779-1783 wskazuje, że szubienica znajdowała się na Glinicach, na południowy zachód od miasta. Zapiski z sanockiej księgi wójtowsko-ławniczej również potwierdzają, że miejsce to było użytkowane jako miejsce egzekucji zgodnie z jego przeznaczeniem. Szubienica zajmowała miejsce na pastwisku miejskim znanym jako "Krzaki Gliniczne". Na stoku tego wzniesienia znajduje się również cmentarz komunalny "na Matejki", założony pod koniec XVIII wieku.

Opis procedury egzekucji na szubienicy w Sanoku

W tamtych czasach szubienice umieszczano poza murami miejskimi i z dala od wszelkich źródeł wody. Według relacji z regestru złoczyńców zamku sanockiego, wieszanie przeprowadzano poprzez wprowadzenie skazanego na najwyższy szczebel drabiny, gdzie przywiązywano go do poziomej belki, a następnie spychano z drabiny. Dokumenty historyczne wspominają kilka przypadków egzekucji na szubienicy w Sanoku. W dniu 26 sierpnia 1561 roku prawdopodobnie powieszono Jacka z Pielle, którego uznano winnym kradzieży koni i wołów, które wywiózł do Węgier. 25 kwietnia 1572 roku na szubienicy zawisł Iwan z Żarnowca, syn kożuszkowego, któremu udowodniono kradzież sukni niewieściej z aksamitu i błękitnej chłopskiej. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, ciała skazańców grzebano w pobliżu miejsca kaźni.

Krzyż jako znak pamięci o skazańcach

W połowie XIX wieku szubienica została rozebrana, a wzniesienie Glinica przekształcono w punkt widokowy. Na mapie wojskowej z roku 1869 w tym miejscu widnieje przydrożna kapliczka. Niedługo później teren ten został zalesiony. Na miejscu dawnej szubienicy postawiono krzyż, być może jako miejsce modlitwy skazańców przed egzekucją.


Dziś dawne wzgórze szubieniczne porasta las podmiejski, w którym popularna jest jazda na rowerze górskim. Choć historia szubienicy jest mroczna, stanowi ona nieodłączną część lokalnej kultury i dziedzictwa miasta Sanoka.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama