Reklama

Cudze chwalicie swego nie znacie. Znasz historię piramidy w Międzybrodziu? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Cerkiew Świętej Trójcy to murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Międzybrodziu na malowniczym turystycznym Szlaku Ikon. Na skraju przy cerkiewnego cmentarza, w jego starszej południowej części, obok kilku kamiennych nagrobków znajduje się okazały grobowiec w formie piramidy wzniesionej tu w latach 30 XX wieku.

We wnętrzu tej niecodziennej budowli spoczywają doczesne szczątki członków rodziny Kulczyckich herbu Sas: Włodzimierza i jego żony Marii oraz ich syna Jerzego.  

 

Urodzony w Przemyślu Włodzimierz Kulczycki (1862 - 1936) studiował nauki przyrodnicze w Wiedniu i we Lwowie, uzyskując doktorat w roku 1887. We Lwowie ukończył również Szkołę Weterynaryjną, a w 1906 roku otrzymał tytuł Profesora Zwyczajnego akademii, obejmując Katedrę Anatomii Opisowej Zwierząt Domowych. 

 


W czasie I Wojny Światowej nie opuszczał Lwowa, chroniąc przed rozgrabieniem setki preparatów i muzealiów, które gromadził przez 10 lat. Jego syn, Jerzy Kulczycki  (1898 - 1974) studiował archeologię klasyczną i historię starożytną w swym rodzinnym Lwowie. Po II Wojnie Światowej pracował na Uniwersytecie Warszawskim i w Polskiej Akademii Nauk uzyskując w 1954 roku tytuł profesora. Zarówno ojciec jak i syn byli wielkimi miłośnikami kultury wschodu i jednocześnie zapalonymi kolekcjonerami tkanin orientalnych.


Zgromadzony przez nich niezwykle bogaty zbiór kilimów i kobierców znajduje się obecnie w Krakowie w państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu oraz w Zakopanem w Muzeum Tatrzańskim. Wybór formy grobowca jako piramidy należy najpewniej przypisać Jerzemu Kulczyckiemu, który odbył szereg podróży naukowych, w tym także do Egiptu gdzie we wnętrzu piramidy Cheopsa w Gizie, spędził podobno na samotnej kontemplacji najszczęśliwszą godzinę swojego życia. 


Piramida została zbudowana z bloków piaskowych i według profesora dr hab. Joachima Śliwy egiptologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednoznacznie nawiązuje proporcjami do piramidy Cheopsa, będąc jej modelem w skali 1:50. Budowla ta zaliczana do "Siedmiu Cudów Świata" w swojej naturalnej wielkości przewyższa leżącą naprzeciw górę Horodyszcze.


Horodyszcze
to starożytna osada u wylotu Kotliny Sanockiej, położona na terenie wsi Trepcza w masywie Kopacza, w miejscu największego przewężenia doliny Sanu, w pobliżu miejscowości Międzybrodzie.

Wierne zachowanie odpowiednich proporcji, wymiarów i kątów międzybrodzkiej piramidy wskazuje, że zaprojektowała ją osoba, której nie były obce osiągnięcia sztuki starożytnego Egiptu. O wyjątkowości tej budowli świadczy też fakt, że w Polsce istnieje zaledwie kilka tego typu grobowców, których pierwowzorem były piramidy. 


Na terenie przylegającym do cerkwi znajduje się krzyż jerozolimski. Jest jedynym krzyżem uznawanym przez wszystkie Kościoły Chrześcijańskie na świecie i symbolizuje on pięć ran Chrystusa ukrzyżowanego.


Na pamiątkę Międzybrodzkich Spotkań Ekumenicznych posadzono w roku 2015 "dąb jedności uczniów Chrystusa - Jan Paweł II"a rok później krzyż jerozolimski z bukszpanu, dla którego wzorem był XII wieczny tego typu zabytek odkryty na pobliskim Grodzisku "Horodyszcze - Fajka".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE