Ponad 70 uczniów z sanockich szkół (II LO, ZS nr 2, 3, 5), a także studentów zrzeszonych w Państwowej Szkole Zawodowej w Sanoku na kierunku pielęgniarstwo i Uniwersytecie Trzeciego Wieku wzięło udział w dwudniowych warsztatach. Organizatorem, jak co roku, było Powiatowe Centrum Wolontariatu w Sanoku na czele z prezesem Czesławą Kurasz.
- Młodzi ludzie z sanockich szkół średnich, którzy wstępują w szeregi wolontariuszy, to ludzie ukształtowani, świadomi swojego wyboru i przede wszystkim wyczulenie na krzywdę i potrzeby bliskich - mówi prezes Kurasz.
Wszyscy chętni zebrali się w miniony piątek, by wspólnie uczestniczyć w wykładach i zajęciach. W Ośrodku Wypoczynkowo-Szkolnym w Zboiskach, ksiądz Stanisław Stec, nowy dyrektor, przygotował wraz z pracownikami prawdziwie polską gościnę. Najważniejsze jednak były wzajemne spotkania wolontariuszy, wykłady zaproszonych gości oraz wspólne ćwiczenia.
W trakcie szkoleń sanoccy policjanci omówili zagrożenia, jakie mogą spotkać wolontariuszy na przykład podczas kwestowania. St. asp. Łukasz Sowiński pokazywał techniki samoobrony, mówił także o tym, czym każdy poszkodowany może potencjalnie się bronić.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również wykład księdza prałata Andrzeja Skiby na temat niebezpieczeństw związanych z szeroko pojętym okultyzmem, w tym wróżeniem i numerologią. Ksiądz Skiba, który od ponad dwudziestu lat pracuje jako egzorcysta, opowiadał o objawach opętania i chorobach psychicznych.
Było również spotkanie z urzędującym burmistrzem Tadeuszem Pióro, honorowym wolontariuszem i czynnym działaczem na rzecz Powiatowego Centrum Wolontariatu. Włodarz podczas krótkiego wystąpienia zaprosił do korzystania z nowo wybudowanego Centrum Rehabilitacji i Sportu, rozdając przy tym ponad sto darmowych wejściówek.
Uczestnicy szkoleń mieli też okazję poznać bliżej Mirosława Kaźmierczaka, który opowiadał o swojej działalności społecznika oraz Annę Nowakowską z fundacji "Sanitas", inicjatorkę wielu akcji charytatywnych w Polsce i na Słowacji. Duże zaciekawienie wzbudziły także warsztaty z udzielania pierwszej pomocy prezentowane przez dr. Krzysztofa Jakubowskiego oraz przejmujący wykład psychologa Marcina Patronika o relacji wolontariuszy z podopiecznymi. Nie zabrakło także indywidualnych spotkań młodych ludzi z psychologiem.