Reklama

Forum Miastu – Gwiazdy Światowej Wokalistyki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od dwunastu lat w programie Międzynarodowego Forum Pianistycznego jeden z koncertów organizatorzy poświęcają miastu, stąd tytuł: „FORUM MIASTU”. To wyraz podzięki dla miasta, w którym Forum się narodziło i w którym tak pięknie się rozwija. W koncertach tych występowały takie gwiazdy polskich scen jak: Kayah, Zbigniew Wodecki czy Grzegorz Turnau. W tym roku prezentem Forum dla Sanoka był koncert pt. „Gwiazdy Światowej Wokalistyki” z udziałem wybitnych śpiewaków operowych: Ilony Krzywickiej – sopran i Voytka Soko-Sokolnickiego – tenor dramatyczny. Artyści oczarowali rozkochaną w operze sanocką widownię, kilkakrotnie bisując.

Organizatorzy nie kryli radości, że udało się im tę parę śpiewaków operowych ściągnąć do Sanoka, podkreślając, że użyli wszelkich argumentów, aby tak się stało. – W ich wspaniałym wykonaniu słyszycie Państwo to co najlepsze w muzyce operowej, operetkowej i musicalowej, co będzie nocą do Was powracać – mówił z festiwalowej sceny prof. Jarosław Drzewiecki.

Rozpoczęli słynnym przebojem „Nella fantasia”, mówiącym o wielkich uczuciach i wartościach, o miłości, przyjaźni, wolności, życząc wszystkim takiego właśnie świata. Śpiewali solo i w duecie. Już na początek Ilona Krzywicka oczarowała publiczność przepięknym wykonaniem arii z opery Tosca G. Pucciniego. Z kolei Voytek Soko-Sokolnicki zachwycił „Granadą”, słynną pieśnią meksykańską Augustina Lary. Bardzo gorąco przyjęta została mniej znana, a jakże piękna aria Rusałki z opery Antonina Dvoraka pt. „Rusałka”.

Gdy przebrzmiały dźwięki arii operowych, ich miejsce zajęła liryka wokalna, w której dominowały utwory pochodzenia francuskiego i włoskiego. Słynne „O sole mio” w wykonaniu duetu sopran-tenor zabrzmiało wyjątkowo. Finałowy utwór „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka”, rozbroił publiczność do tego stopnia, że włączyła się do pomocy artystom.

Atmosfera na widowni zrobiła tak sielsko-anielska, że nie było mowy, aby artyści szybko mogli opuścić scenę. Zresztą, zachwyceni gorącym przyjęciem, wcale nie zamierzali tego robić, chętnie bisując. Nawet słynny światowy przebój, będący mieszanką opery i popu, o jednoznacznym tytule: „Time to say good bye” nie doprowadził do pożegnania. Zakończyli przepięknym, wzruszającym wykonaniem „Ave Maria” i słowami Voytka: - Jesteście cudowni! Chętnie tu kiedyś wrócimy!”

Śpiewakom towarzyszył na fortepianie prof. Andrzej Tatarski, którego wkład w ich koncertowe dzieło był ogromny. Podkreślali to wielokrotnie podczas występu sami artyści, już wcześniej współpracujący z tym wybitnym pianistą. W programie koncertu znalazły się też dwa utwory, które solo wykonał Andrzej Tatarski. Jednym z nich był piękny utwór liryczny, który cudownie wyciszył nagromadzone emocje, drugim parafraza światowych przebojów króla walca Johanna Straussa w brawurowym wykonaniu pianisty. Otrzymał za nie znakomite brawa publiczności.

To był wyjątkowy wieczór XVIII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Koncert „FORUM MIASTU – Gwiazdy Światowej Wokalistyki” był godzien wydarzenia, jakim jest sanocki festiwal. Ręce same składały się do oklasków! A te oklaski mogły być jeszcze bardziej gromkie, gdyby widownia Sanockiego Domu Kultury wypełniła go do ostatniego miejsca. Niestety, tak nie było. Aż wierzyć się nie chciało, że dzieje się to w Sanoku – mieście kultury, wychowanym na Festiwalu im. Adama Didura, rozkochanym w operze. Oprócz pełnej widowni, zabrakło jeszcze kilku słów podziękowań skierowanych do organizatorów XVIII MFP za ten piękny prezent w postaci koncertu o czytelnej nazwie „Forum Miastu”.

W dzisiejszy wieczór festiwalowej widowni zaprezentuje się hiszpański pianista 27-letni MARTIN GARCIA GARCIA, laureat III nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2021 roku. Otrzymał on wówczas również nagrodę Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu. Artysta studiował w latach 2013-2019 w Madrycie, uczy się także w Mannes School of Music w Nowym Jorku.

W dzisiejszym koncercie wykona utwory R. Schumanna oraz J. Brahmsa (III sonata f-moll op 5). Koncert hiszpańskiego pianisty poprowadzi Adam Rozlach. Serdecznie Państwa zapraszamy. Bilety są jeszcze do nabycia w siedzibie Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury (deptak 3 Maja) oraz w Sanockim Domu Kultury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy