Reklama

Fortepianowy wielki świat. Hiszpański wirtuoz podbił serca festiwalowej widowni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O uczestnictwie w koncercie tego artysty można powiedzieć, że dla takich chwil chce się żyć. Mowa o hiszpańskim pianiście MARTINIE GARCII GARCII, gościu Międzynarodowego Forum Pianistycznego, którego wtorkowy występ był niewątpliwie wydarzeniem 18 edycji festiwalu. Swą wirtuozerią oczarował widownię, która nagrodziła Mistrza potężną siłą długo niemilknących oklasków. Odwdzięczył się słuchaczom, trzykrotnie bisując. Uraczył ich Chopinem, ściślej przepięknym wykonaniem trzech utworów swego ulubionego kompozytora: polonezem, walcem i mazurkiem.

Prowadzący koncert red. Adam Rozlach nie krył, że skuteczne zaproszenie hiszpańskiego pianisty do przyjazdu na Forum to duży sukces organizatorów festiwalu. Wspomniał, iż lata 2021/2022 były ogromnie znaczące w jego karierze z ponad 70 koncertami na całym świecie (m. in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii), występując w symbolicznych miejscach dla świata muzyki, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Suntory Hall w Tokio czy National Auditorium of Music w Madrycie. Podczas tournée po Japonii w 14 koncertach uczestniczyło 25 tysięcy widzów. Ten światowy rozgłos był pokłosiem dwóch wielkich sukcesów artysty. W 2021 roku zdobył I Nagrodę w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Cleveland (USA) oraz III Nagrodę i Nagrodę za najlepszy koncert na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Martin Garcia Garcia z dużą satysfakcją przyjął wiadomość, iż w jego koncercie na Forum w Sanoku uczestniczą trzej jurorzy Konkursu Chopinowskiego z 2021 roku: Philippe Giusiano (Francja), Akiko Ebi (Japonia) i Andrzej Jasiński (Polska).

Koncert artysta rozpoczął od trzech utworów fantazyjnych R. Schumanna op.111, od razu wzbudzając zachwyt widowni. Pierwsza burza oklasków, jaka nastąpiła po ich wykonaniu, zwiastowała, że to będzie niezwykły koncert. W pierwszej części mistrz pozostał wierny R. Schumannowi, grając dwie etiudy symfoniczne op.13, będące arcydziełami kompozytora. Wykonaniem im wzbudził powszechną sympatię widowni.

Drugą część koncertu Martin Garcia Garcia poświęcił innemu wybitnemu kompozytorowi Johannesowi Brahmsowi. Uraczył publiczność jego prawdziwym arcydziełem, za jakie uważana jest III Sonata fortepianowa f-moll op.5. W świecie pianistycznym powszechnie mówi się, że wymaga ona najwyższych umiejętności wykonawczych. Mistrz znakomicie sprostał temu zadaniu, wkładając w to wykonanie całego siebie, całą swoją wrażliwość i klasę.

Kończąc swój popis i wsłuchując się w burzę oklasków nagradzających go w pozycji na stojąco, artysta był uśmiechnięty, choć bardzo zmęczony, mając świadomość, że to jeszcze nie koniec. Widzowie doskonale bowiem wiedzieli, że jednym z ulubionych kompozytorów hiszpańskiego pianisty jest Fryderyk Chopin. Pamiętali go z Konkursu Chopinowskiego, wiedzieli też, iż pierwszy swój album, jaki nagrał, obejmujący utwory: Bacha, Liszta, Chopina i Skriabina, zatytułował on: „Chopin and his Master”.

Hiszpański mistrz zasiadł za fortepianem, czym natychmiast przerwał oklaski, po czym zapowiedział krótko: „Szopen i polonez!”. A potem były jeszcze gorętsze brawa i dwie powtórki: „Szopen i walc!” oraz „Szopen i mazurek!” Cóż do tego dodać: to był miód na serca Polaków, którzy oczarowani tym co słyszeli, długo nie mogli opuścić miejsc, wpatrzeni w Mistrza, który dziękował im za gorące przyjęcie, uśmiechnięty i szczęśliwy. Potwierdziły się słowa Adama Rozlacha, który zapowiadając występ Martina Garcii Garcii, mówił, że jest on artystą, dla którego każdy koncert, bez względu na wielkość miejsca i liczbę widzów, jest wyzwaniem i każdej osobie, która przyszła go posłuchać należy się bogata treść!

Można domniemywać, że występ Martina Garcii Garcii podczas XVIII Międzynarodowego Forum Pianistycznego okaże się największym wydarzeniem kulturalnym roku 2023 w Sanoku, a może i na Podkarpaciu. Stąd ukłony i wyrazy wdzięczności dla organizatorów festiwalu, którzy zrobili wszystko, aby ten młody, a już wybitny, światowej klasy pianista hiszpański przyjechał do Sanoka.

Dziś kolejny dzień festiwalu. Też wielki i wyjątkowy. To dzień uczczenia pamięci wybitnej pianistki śp. Tatiany Shebanovej, koncert zatytułowany „Tatiana Shebanova in memoriam”. To właśnie Ona po I Forum, które miało miejsce w pałacu w Olszanicy, powiedziała do męża Jarosława Drzewieckiego: „Tu trzeba wracać, nie można na tym poprzestać!” I wracają! W tym roku po raz osiemnasty! On jako spritus movens tego przedsięwzięcia, Ona patronuje Forum z Niebios. W koncercie „Tatiana Shebanova in Memoriam” wystąpi ALICJA FIDERKIEWICZ, świetna polska pianistka mieszkająca w Anglii, gdzie prowadzi kursy mistrzowskie, ponadto jest jurorem wielu prestiżowych konkursów.

A w drugiej części wystąpi wspaniały duet pianistów z Korei Płd: HYO & HYUK LEE. Mają oni na swym koncie wiele koncertów w Europie i poza jej granicami, a także już niemałe sukcesy. 23-letni Hyuk był zwycięzcą X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy, otrzymał też wyróżnienie na Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2021 roku.

Zapowiada się przepiękny koncert, na który jako patron medialny Forum gorąco Państwa zapraszamy. Początek o godz. 19.30. Bilety do nabycia w siedzibie Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury (deptak 3 Maja), bądź w Sanockim Domu Kultury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy