Jak udało nam się ustalić rozprawa Mateusza J. która miała odbyć się 12 maja w Sądzie Rejonowym w Sanoku, została przekazana do Sądu Okręgowego w Krośnie. Wszystko za sprawą kwalifikacji czynu, jakiego dopuścił się oskarżony, czyli zbrodni.
Sąd Rejonowy w Sanoku stwierdził, że jest niewłaściwy rzeczowo i przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Krośnie. W uzasadnieniu wskazał, że w ocenie sądu to przestępstwo powinno być zakwalifikowane z art.156 § 1 i § 3 kodeksu karnego, czyli jako zbrodnia, czyli zgodnie z przepisami art. 35 Kodeksu Postępowania Karnego, zbrodnie podlegają rozpoznaniu przez Sąd Okręgowy pierwszej instancji. Nie wiem na dzisiaj kiedy odbędzie się rozprawa, gdyż akta sprawy nie wpłynęły jeszcze do Sądu Okręgowego
- informuje nas rzecznik Sądu Okręgowego w Krośnie, sędzia Artur Lipiński.
Kodeks karny klasyfikuje przestępstwa na dwie kategorie: zbrodnie oraz występki. Jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma rodzajami przestępstw? Jakie sankcje prawne grożą za ich popełnienie?
Zacznijmy od zbrodni. Zbrodnia to najpoważniejszy rodzaj przestępstwa, którego charakterystyczną cechą jest znaczne naruszenie porządku prawnego i szkodliwy wpływ na dobro społeczne. Przestępstwa tego typu są najczęściej związane z działaniami, które są szczególnie szkodliwe dla społeczeństwa:
- wszczęcie lub prowadzenie wojny napastniczej,
- ludobójstwo,
- stosowanie środków masowej zagłady zakazanych przez prawo międzynarodowe,
- przestępstwa wojenne naruszające konwencje międzynarodowe dotyczące sposobów walki i poszanowania dla osób składających broń, sanitariuszy czy jeńców,
- zamach stanu,
- zamach na konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej,
- zamach na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
- masowy zamach przeciwko ludności,
- zabójstwo,
- przejęcie kontroli nad statkiem wodnym lub powietrznym, które naraża życie lub zdrowie wielu osób lub powoduje poważne uszczerbki na zdrowiu wielu osób lub śmierć,
- zgwałcenie, dokonane wspólnie z inną osobą, wobec małoletniego poniżej 15 roku życia, wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry (art. 197 § 3) lub ze szczególnym okrucieństwem (art. 197 § 4),
- handel ludźmi,
- zakładanie lub kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze terrorystycznym,
- rozbój z użyciem niebezpiecznego przedmiotu,
- fałszowanie pieniędzy,
- sprzedaż narkotyków małoletnim,
- porwanie dla okupu,
- spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Warto podkreślić, że konkretna kara za popełnienie zarówno zbrodni, jak i występku zależy od wielu czynników, takich jak okoliczności sprawy, skala szkody, stopień winy sprawcy, a także przepisy prawa obowiązujące w danym państwie. Są to jednak ogólne różnice między zbrodniami a występkami, które kształtują system sankcji w ramach kodeksu karnego.
O całej sprawie tragedii w Międzybrodziu możecie przeczytać w naszych wcześniejszych materiałach, do których odnośniki znajdziecie w naszej galerii poniżej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.