Reklama

Czyn popełniony przez byłego komendanta SOK został zakwalifikowany jako zbrodnia. Rozprawa odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Krośnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: redakcja

Czyn popełniony przez byłego komendanta SOK został zakwalifikowany jako zbrodnia. Rozprawa odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Krośnie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Droga na której zginął śp. Stanisław | foto redakcja

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości 12 maja (ubiegły piątek) w Sądzie Rejonowym w Sanoku miała odbyć się pierwsza rozprawa byłego komendanta SOK z posterunku w Zagórzu, który usłyszał kilka zarzutów, w tym spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Tragedia rozegrała się 17 września 2022 roku około godz. 19 w miejscowości Międzybrodzie.

Jak udało nam się ustalić rozprawa Mateusza J. która miała odbyć się 12 maja w Sądzie Rejonowym w Sanoku, została przekazana do Sądu Okręgowego w Krośnie. Wszystko za sprawą kwalifikacji czynu, jakiego dopuścił się oskarżony, czyli zbrodni. 

Sąd Rejonowy w Sanoku stwierdził, że jest niewłaściwy rzeczowo i przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Krośnie. W uzasadnieniu wskazał, że w ocenie sądu to przestępstwo powinno być zakwalifikowane z art.156 § 1 i § 3 kodeksu karnego, czyli jako zbrodnia, czyli zgodnie z przepisami art. 35 Kodeksu Postępowania Karnego, zbrodnie podlegają rozpoznaniu przez Sąd Okręgowy pierwszej instancji. Nie wiem na dzisiaj kiedy odbędzie się rozprawa, gdyż akta sprawy nie wpłynęły jeszcze do Sądu Okręgowego

- informuje nas rzecznik Sądu Okręgowego w Krośnie, sędzia Artur Lipiński. 

Kodeks karny klasyfikuje przestępstwa na dwie kategorie: zbrodnie oraz występki. Jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma rodzajami przestępstw? Jakie sankcje prawne grożą za ich popełnienie?

Zacznijmy od zbrodni. Zbrodnia to najpoważniejszy rodzaj przestępstwa, którego charakterystyczną cechą jest znaczne naruszenie porządku prawnego i szkodliwy wpływ na dobro społeczne. Przestępstwa tego typu są najczęściej związane z działaniami, które są szczególnie szkodliwe dla społeczeństwa: 

 • wszczęcie lub prowadzenie wojny napastniczej,
 • ludobójstwo,
 • stosowanie środków masowej zagłady zakazanych przez prawo międzynarodowe,
 • przestępstwa wojenne naruszające konwencje międzynarodowe dotyczące sposobów walki i poszanowania dla osób składających broń, sanitariuszy czy jeńców,
 • zamach stanu,
 • zamach na konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej,
 • zamach na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
 • masowy zamach przeciwko ludności,
 • zabójstwo,
 • przejęcie kontroli nad statkiem wodnym lub powietrznym, które naraża życie lub zdrowie wielu osób lub powoduje poważne uszczerbki na zdrowiu wielu osób lub śmierć,
 • zgwałcenie, dokonane wspólnie z inną osobą, wobec małoletniego poniżej 15 roku życia, wobec wstępnego, zstępnego, przysposobionego, przysposabiającego, brata lub siostry (art. 197 § 3) lub ze szczególnym okrucieństwem (art. 197 § 4),
 • handel ludźmi,
 • zakładanie lub kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze terrorystycznym,
 • rozbój z użyciem niebezpiecznego przedmiotu,
 • fałszowanie pieniędzy,
 • sprzedaż narkotyków małoletnim,
 • porwanie dla okupu,
 • spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Za popełnienie zbrodni wymierza się karę pozbawienia wolności wynoszącą co najmniej trzy lata, zazwyczaj bez możliwości warunkowego umorzenia postępowania. Jednak istnieją pewne wyjątki od tej zasady, które zależą od woli sprawcy. Sąd bierze pod uwagę działania podjęte przez sprawcę w celu naprawienia szkody lub pojednania się z pokrzywdzonym podczas orzekania kary za popełnioną zbrodnię.

Natomiast występek jest mniej poważnym naruszeniem prawa w porównaniu do zbrodni. Występki to przestępstwa o mniejszej szkodliwości społecznej, które nie stwarzają takiego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi ani dla porządku publicznego. Przykłady występków to drobne kradzieże, lekkie uszkodzenia mienia, wykroczenia drogowe czy naruszenie miru domowego. Za popełnienie występku przewidziane są zazwyczaj sankcje w postaci grzywien, kar finansowych, a także możliwość orzeczenia kar ograniczenia wolności.

Warto podkreślić, że konkretna kara za popełnienie zarówno zbrodni, jak i występku zależy od wielu czynników, takich jak okoliczności sprawy, skala szkody, stopień winy sprawcy, a także przepisy prawa obowiązujące w danym państwie. Są to jednak ogólne różnice między zbrodniami a występkami, które kształtują system sankcji w ramach kodeksu karnego.

O całej sprawie tragedii w Międzybrodziu możecie przeczytać w naszych wcześniejszych materiałach, do których odnośniki znajdziecie w naszej galerii poniżej. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy