reklama

Byłej urzędniczce z Sanoka postawiono zarzuty zorganizowania i kierowania grupą przestępczą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

Byłej urzędniczce z Sanoka postawiono zarzuty zorganizowania i kierowania grupą przestępczą - Zdjęcie główne

foto Archiwum Korso

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW październiku 2020 roku, pisaliśmy o tym, że ówczesna urzędniczka Starostwa Powiatowego w Sanoku, została aresztowana przez policjantów zajmujących się walką z korupcją. Oskarżona jest o zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą, kobieta wykorzystywała swoje uprawnienia dostępu do baz danych urzędu, przekazując informacje osobom trzecim. Te dane, jak ustalono, wykorzystywane były w działalności ubezpieczeniowej prowadzonej przez jej córkę.
reklama

 

reklama

Środki zapobiegawcze i zarzuty prokuratury

Wraz z urzędniczką w 2020 roku zatrzymano 6 osób, głównie spokrewnionych. Trzem z nich, w tym na G. R-Ch., nałożono tymczasowy areszt, ze względu na ryzyko wykorzystania przez nią wpływów w celu zmiany zeznań świadków. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe oraz dozór policyjny. Urzędniczce postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, mających na celu osiągnięcie korzyści majątkowej.

 

Kontrola w starostwie i zmiana statusu pracowniczego

Po aresztowaniu starosta sanocki Stanisław Chęć zarządził kontrolę w Wydziale Komunikacji i Transportu, która nie wykazała nieprawidłowości. Urzędniczce wówczas tymczasowo zawieszono stosunek pracy, a w styczniu 2021 roku została zwolniona. Jednakże nadal pozostaje radną Rady Miasta Sanoka, oczekując na prawomocny wyrok.

reklama

Akt oskarżenia i szczegóły zarzutów

Prokuratura Okręgowa w Krośnie skierowała do Sądu Okręgowego akt oskarżenia. Kobieta oskarżona jest o zorganizowanie grupy przestępczej oraz przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusz publiczny. Pozostali członkowie grupy również zostali oskarżeni. Przestępstwa miały miejsce między październikiem 2018 a kwietniem 2019, gdzie była urzędniczka miała ujawniać dane z bazy CEPiK, co miało się przekładać się na korzyści majątkowe z umów ubezpieczeniowych.

Zarzucono w oskarżeniu przestępstwa z art. 258 par 1 i 3 KK, tj. o zorganizowanie grupy przestępczej, którą miała kierować urzędniczka oraz o przestępstwo z art. 231 par. 1 i 2, tj. przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Pozostałych domniemanych członków grupy przestępczej oskarżono z art. 258 par. 1 kk oraz o przestępstwo z art 231 par. 1 i 2 w związku z art. 21 par. 2 i 65 i 91 par 1.

reklama

Metody działania i skutki przestępczej działalności

Była urzędniczka, miała uzależniać szybkość rejestracji pojazdów, od zawarcia umowy ubezpieczenia OC w agencjach należących do grupy. Grupa uzyskała prowizje w kwocie co najmniej 12.250,43 zł. W toku śledztwa zebrano obszerny materiał dowodowy, w tym przesłuchania blisko 500 świadków i przeprowadzono analizę dokumentacji dotyczącej blisko 400 pojazdów.

reklama

Oczekiwanie na wyrok sądu

Sprawa czeka na rozstrzygnięcie sądu. Wnioski z procesu mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość urzędniczki, jak również na funkcjonowanie lokalnych instytucji publicznych w Sanoku. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo